Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
zmiana czasu Przyjęta w sejmowej...

Koniec ze zmianą czasu w Polsce?

11-17-2017

Niewykluczone, że w następnym roku w Polsce przestanie obowiązywać zmiana czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni. 12 października br. sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych jednogłośnie zaakceptowała projekt ustawy, która znosi przestawianie wskazówek zegara. Decydujące będzie głosowanie w Sejmie, choć nie bez znaczenia może okazać się stanowisko... Brukseli. 

Obecnie czas zimowy i letni obowiązuje w prawie 70 krajach na całym świecie, w tym we wszystkich krajach UE. W Europie jednolity czas mają tylko Islandia i Białoruś. Zmiana czasu uzasadniana jest przesunięciem aktywności ludzi, dzięki czemu mogą oni maksymalnie wykorzystywać naturalne światło słoneczne. Dzięki przejściu na czas letni, włączamy sztuczne oświetlenie o godzinę później.

Eksperci zwracają jednak uwagę także na minusy zmiany czasu, m.in. zakłócenie rytmu dobowego, czasową mniejszą wydolność w pracy, wzrost liczby wypadków drogowych czy też przymusowe postoje pociągów w nocy. Pod koniec października przy odwoływaniu czasu letniego pociągi pasażerskie, które są na trasie w chwili przestawiania zegarów, muszą wydłużyć postój o co najmniej godzinę na najbliższym przystanku, aby jechać dalej zgodnie z rozkładem jazdy. Z kolei przy wprowadzaniu czasu letniego, wszystkie pociągi, które są na trasie w chwili przestawiania zegarów, są opóźniane o dodatkową godzinę. Przestawienie czasu z letniego na zimowy sprawia kłopoty również w transporcie lotniczym oraz systemach informatycznych.

Ponadpartyjna zgoda

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w II RP, a następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Później do tej praktyki powrócono w 1977 roku. Dyskusja o tym, czy ma ona sens, powraca dwa razy każdego roku – w marcu i w październiku, czyli w miesiącach, w których następuje przekręcanie wskazówek.

W tym roku temat powrócił latem, za sprawą polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przedstawili oni projekt ustawy, która wprowadza jednorodny czas w Polsce. – Jeśli chodzi o względy ekonomiczne, to ułatwiłoby to funkcjonowanie firm transportowych – mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. – Cały czas słyszymy o trudnościach w aktualizowaniu rozkładów jazdy. To by było też korzystne dla operacji bankowych. Nie ma także czynników, dla których wprowadzono to rozróżnienie czasów w 1916 roku w Niemczech. Widzimy też, że w sondażach Polacy zdecydowanie opowiadają za zachowaniem na stałe czasu letniego – dodał.

Pomysł zaintrygował również polityków innych partii, w tym Prawa i Sprawiedliwości, które ma w Sejmie większość głosów. – Przesuwanie czasu jest dość uciążliwe. Mamy problemy z komunikacją, zdążeniem ze wszystkim na czas i organizacją dziennej rutyny. Teraz jest tak, jak jest, ale inaczej byłoby ciekawiej – powiedział poseł PiS Wojciech Skurkiewicz.

Wedle przyjętego w sejmowej komisji projektu ustawy, zmiana czasu w Polsce przestałaby obowiązywać od 1 października 2018 roku. – Oczywiście to jeszcze nie finał, bo ustawę czeka drugie czytanie, ale taka deklaracja wszystkich partii jest niesamowita i rzadko się zdarza – cieszył się Kosiniak-Kamysz.

Co na to Bruksela?

Niewykluczone, że decydujące głosowanie w Sejmie odbędzie się jeszcze w tym roku. O ile na forum parlamentu projekt zapewne uzyska poparcie, o tyle zablokować może go Komisja Europejska. Jak podało Radio Zet, w 2014 roku KE zleciła analizę dotyczącą tego zagadnienia. Wynika z niej, że zharmonizowany czas we wszystkich krajach Unii Europejskiej jest niezbędny ze względu na wspólny rynek. Ponadto we wspólnocie obowiązuje dyrektywa z 19 stycznia 2001 roku, która szczegółowo określa, kiedy zaczyna i kończy się czas letni w całej Unii.

Rezygnacja ze zmiany czasu miałaby zatem dla Polaków swoje negatywne, uciążliwe konsekwencje na granicach z Niemcami, Czechami, Słowacją, Litwą, jak i Ukrainą i Rosją. „Jednogodzinny” problem zniknąłby natomiast w relacjach z Białorusią, która nie zmienia czasu. W przyszłym roku zmiana czasu z zimowego na letni wypada w nocy 25 marca, zaś z letniego na zimowy w nocy 28 października.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Amerykańskiej Częstochowie

W niedzielę 4 marca w Amerykańskiej Częstochowie odbyły się obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych, zorganizowane przez Komitet Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego oraz Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej (SWAP) we współpracy ze stowarzyszeniem Pamięć.us. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com