Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
zmiana czasu Przyjęta w sejmowej...

Koniec ze zmianą czasu w Polsce?

11-17-2017

Niewykluczone, że w następnym roku w Polsce przestanie obowiązywać zmiana czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni. 12 października br. sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych jednogłośnie zaakceptowała projekt ustawy, która znosi przestawianie wskazówek zegara. Decydujące będzie głosowanie w Sejmie, choć nie bez znaczenia może okazać się stanowisko... Brukseli. 

Obecnie czas zimowy i letni obowiązuje w prawie 70 krajach na całym świecie, w tym we wszystkich krajach UE. W Europie jednolity czas mają tylko Islandia i Białoruś. Zmiana czasu uzasadniana jest przesunięciem aktywności ludzi, dzięki czemu mogą oni maksymalnie wykorzystywać naturalne światło słoneczne. Dzięki przejściu na czas letni, włączamy sztuczne oświetlenie o godzinę później.

Eksperci zwracają jednak uwagę także na minusy zmiany czasu, m.in. zakłócenie rytmu dobowego, czasową mniejszą wydolność w pracy, wzrost liczby wypadków drogowych czy też przymusowe postoje pociągów w nocy. Pod koniec października przy odwoływaniu czasu letniego pociągi pasażerskie, które są na trasie w chwili przestawiania zegarów, muszą wydłużyć postój o co najmniej godzinę na najbliższym przystanku, aby jechać dalej zgodnie z rozkładem jazdy. Z kolei przy wprowadzaniu czasu letniego, wszystkie pociągi, które są na trasie w chwili przestawiania zegarów, są opóźniane o dodatkową godzinę. Przestawienie czasu z letniego na zimowy sprawia kłopoty również w transporcie lotniczym oraz systemach informatycznych.

Ponadpartyjna zgoda

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w II RP, a następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Później do tej praktyki powrócono w 1977 roku. Dyskusja o tym, czy ma ona sens, powraca dwa razy każdego roku – w marcu i w październiku, czyli w miesiącach, w których następuje przekręcanie wskazówek.

W tym roku temat powrócił latem, za sprawą polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przedstawili oni projekt ustawy, która wprowadza jednorodny czas w Polsce. – Jeśli chodzi o względy ekonomiczne, to ułatwiłoby to funkcjonowanie firm transportowych – mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. – Cały czas słyszymy o trudnościach w aktualizowaniu rozkładów jazdy. To by było też korzystne dla operacji bankowych. Nie ma także czynników, dla których wprowadzono to rozróżnienie czasów w 1916 roku w Niemczech. Widzimy też, że w sondażach Polacy zdecydowanie opowiadają za zachowaniem na stałe czasu letniego – dodał.

Pomysł zaintrygował również polityków innych partii, w tym Prawa i Sprawiedliwości, które ma w Sejmie większość głosów. – Przesuwanie czasu jest dość uciążliwe. Mamy problemy z komunikacją, zdążeniem ze wszystkim na czas i organizacją dziennej rutyny. Teraz jest tak, jak jest, ale inaczej byłoby ciekawiej – powiedział poseł PiS Wojciech Skurkiewicz.

Wedle przyjętego w sejmowej komisji projektu ustawy, zmiana czasu w Polsce przestałaby obowiązywać od 1 października 2018 roku. – Oczywiście to jeszcze nie finał, bo ustawę czeka drugie czytanie, ale taka deklaracja wszystkich partii jest niesamowita i rzadko się zdarza – cieszył się Kosiniak-Kamysz.

Co na to Bruksela?

Niewykluczone, że decydujące głosowanie w Sejmie odbędzie się jeszcze w tym roku. O ile na forum parlamentu projekt zapewne uzyska poparcie, o tyle zablokować może go Komisja Europejska. Jak podało Radio Zet, w 2014 roku KE zleciła analizę dotyczącą tego zagadnienia. Wynika z niej, że zharmonizowany czas we wszystkich krajach Unii Europejskiej jest niezbędny ze względu na wspólny rynek. Ponadto we wspólnocie obowiązuje dyrektywa z 19 stycznia 2001 roku, która szczegółowo określa, kiedy zaczyna i kończy się czas letni w całej Unii.

Rezygnacja ze zmiany czasu miałaby zatem dla Polaków swoje negatywne, uciążliwe konsekwencje na granicach z Niemcami, Czechami, Słowacją, Litwą, jak i Ukrainą i Rosją. „Jednogodzinny” problem zniknąłby natomiast w relacjach z Białorusią, która nie zmienia czasu. W przyszłym roku zmiana czasu z zimowego na letni wypada w nocy 25 marca, zaś z letniego na zimowy w nocy 28 października.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Bostonie

W niedzielę, 21 października, w sali Jana Pawła II w południowym Bostonie odbyły się obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Program wydarzenia był bardzo zróżnicowany i przewidywał wiele atrakcji, między innymi występy artystyczne, ciekawe spotkania i pokazy. Organizatorką imprezy była Sylwia Wadach-Kloczkowska. Fot. Barbara Bilińska Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-26-2018
Halloween w klubie PACC w Webster
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
10-27-2018
Kostiumowa zabawa Halloween w Klubie Polonia, Inc. w St Petersburg
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com