Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Alina Janowska W 1944 roku Alina...

Zmarła Alina Janowska

11-15-2017

13 listopada w wieku 94 lat zmarła w Warszawie Alina Janowska – znana polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Starsi Polacy znali ją m.in. z „Wojny domowej”, a młodsi z seriali „Złotopolscy” i „Plebania”.

Alina Janowska urodziła się w 1923 roku w Warszawie. Podczas II wojny światowej została aresztowana i oskarżona o współpracę z podziemiem i pomoc rodzinie żydowskiej. W 1944 roku wzięła udział w Powstaniu Warszawskim. Była łączniczką dowództwa Batalionu „Kiliński”, pod pseudonimem „Alina”.

Jako aktorka zadebiutowała w 1946 roku w filmie „Zakazane piosenki”. Zagrała w kilkudziesięciu filmach m.in. „Rozmowach kontrolowanych”, „Czterdziestolatku”, „Stawce większej niż życie” czy „Och , Karol”. W ostatnich latach życia zmagała się z chorobą Alzheimera.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński w USA

– To była krótka, ale bardzo intensywna wizyta – mówi o pobycie wiceministra rozwoju Tadeusza Kościńskiego na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych konsul Sabina Klimek z Wydziału Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. W dniach 19-22 listopada minister odbył w Bostonie, Nowym Jorku oraz Waszyngtonie szereg spotkań z inwestorami oraz przedstawicielami administracji amerykańskiej. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com