Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Alina Janowska W 1944 roku Alina...

Zmarła Alina Janowska

11-15-2017

13 listopada w wieku 94 lat zmarła w Warszawie Alina Janowska – znana polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Starsi Polacy znali ją m.in. z „Wojny domowej”, a młodsi z seriali „Złotopolscy” i „Plebania”.

Alina Janowska urodziła się w 1923 roku w Warszawie. Podczas II wojny światowej została aresztowana i oskarżona o współpracę z podziemiem i pomoc rodzinie żydowskiej. W 1944 roku wzięła udział w Powstaniu Warszawskim. Była łączniczką dowództwa Batalionu „Kiliński”, pod pseudonimem „Alina”.

Jako aktorka zadebiutowała w 1946 roku w filmie „Zakazane piosenki”. Zagrała w kilkudziesięciu filmach m.in. „Rozmowach kontrolowanych”, „Czterdziestolatku”, „Stawce większej niż życie” czy „Och , Karol”. W ostatnich latach życia zmagała się z chorobą Alzheimera.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Amerykańskiej Częstochowie

W niedzielę 4 marca w Amerykańskiej Częstochowie odbyły się obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych, zorganizowane przez Komitet Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego oraz Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej (SWAP) we współpracy ze stowarzyszeniem Pamięć.us. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com