Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Marsz Niepodległości Według policji, w...

W Marszu Niepodległości udział wzięło około 100 tys. Polaków

11-15-2017

11 listopada br. Polacy świętowali 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Główne obchody państwowe odbyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Największą frekwencją tego dnia mogli poszczycić się natomiast organizatorzy Marszu Niepodległości, który przeszedł ulicami Warszawy.

Nie możemy zapomnieć, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze; najważniejsze jest oddanie sprawie ojczyzny i narodu, a każdy spór powinien biec ku dialogowi i szukaniu porozumienia – mówił prezydent Andrzej Duda podczas centralnych obchodów Święta Niepodległości. – Niech żyje wolna, niepodległa, suwerenna Polska na progu stulecia niepodległości! Cześć i chwała bohaterom wolnej, niepodległej ojczyzny! – dodał.

Po zakończeniu uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza prezydent Duda złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Placu Piłsudskiego. Towarzyszyli mu marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski oraz premier Beata Szydło.

Czas prawdziwej niepodległości to zaledwie połowa z tych 99 lat – powiedział pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze w al. Ujazdowskich w Warszawie prezes PiS Jarosław Kaczyński. – Odrzucamy politykę pedagogiki wstydu. Idziemy w kierunku Polski, która będzie mogła powiedzieć, że jest krajem niepodległym i dumnym. (…) Jestem przekonany, że za rok Polacy i Polska będą silniejsi – dodał.

W Marszu Niepodległości, według ustaleń policji, wzięło udział około 60 tys. osób (sami organizatorzy mówili, że 150 tys.). Pochód wyruszył o godz. 15 z ronda im. Dmowskiego i przez Aleje Jerozolimskie i most Poniatowskiego, dotarł po dwóch godzinach na błonia Stadionu Narodowego.

Jednym z uczestników marszu był burmistrz węgierskiego miasta Ásotthalom László Toroczkai. – Udało nam się zbudować 170 km muru na granicy [z Serbią – red.], dzięki czemu chronimy nie tylko Węgry, ale również Polskę i całą Europę – mówił Toroczkai, za co zebrał oklaski.

W marszu wzięli udział również członkowie Młodzieży Wszechpolskiej. Symbole organizacji zostały wykorzystane do ataku na marsz przez wiele zagranicznych mediów, które zarzuciły jego uczestnikom faszyzm i ksenofobię. W takim świetle wydarzenie przedstawiły m.in. brytyjskie „The Guardian”, „The Independent” czy arabska telewizja Al-Jazeera z Kataru. 

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Bostonie

W niedzielę, 21 października, w sali Jana Pawła II w południowym Bostonie odbyły się obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Program wydarzenia był bardzo zróżnicowany i przewidywał wiele atrakcji, między innymi występy artystyczne, ciekawe spotkania i pokazy. Organizatorką imprezy była Sylwia Wadach-Kloczkowska. Fot. Barbara Bilińska Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-26-2018
Halloween w klubie PACC w Webster
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
10-27-2018
Kostiumowa zabawa Halloween w Klubie Polonia, Inc. w St Petersburg
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com