Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Marsz Niepodległości Według policji, w...

W Marszu Niepodległości udział wzięło około 100 tys. Polaków

11-15-2017

11 listopada br. Polacy świętowali 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Główne obchody państwowe odbyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Największą frekwencją tego dnia mogli poszczycić się natomiast organizatorzy Marszu Niepodległości, który przeszedł ulicami Warszawy.

Nie możemy zapomnieć, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze; najważniejsze jest oddanie sprawie ojczyzny i narodu, a każdy spór powinien biec ku dialogowi i szukaniu porozumienia – mówił prezydent Andrzej Duda podczas centralnych obchodów Święta Niepodległości. – Niech żyje wolna, niepodległa, suwerenna Polska na progu stulecia niepodległości! Cześć i chwała bohaterom wolnej, niepodległej ojczyzny! – dodał.

Po zakończeniu uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza prezydent Duda złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Placu Piłsudskiego. Towarzyszyli mu marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski oraz premier Beata Szydło.

Czas prawdziwej niepodległości to zaledwie połowa z tych 99 lat – powiedział pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze w al. Ujazdowskich w Warszawie prezes PiS Jarosław Kaczyński. – Odrzucamy politykę pedagogiki wstydu. Idziemy w kierunku Polski, która będzie mogła powiedzieć, że jest krajem niepodległym i dumnym. (…) Jestem przekonany, że za rok Polacy i Polska będą silniejsi – dodał.

W Marszu Niepodległości, według ustaleń policji, wzięło udział około 60 tys. osób (sami organizatorzy mówili, że 150 tys.). Pochód wyruszył o godz. 15 z ronda im. Dmowskiego i przez Aleje Jerozolimskie i most Poniatowskiego, dotarł po dwóch godzinach na błonia Stadionu Narodowego.

Jednym z uczestników marszu był burmistrz węgierskiego miasta Ásotthalom László Toroczkai. – Udało nam się zbudować 170 km muru na granicy [z Serbią – red.], dzięki czemu chronimy nie tylko Węgry, ale również Polskę i całą Europę – mówił Toroczkai, za co zebrał oklaski.

W marszu wzięli udział również członkowie Młodzieży Wszechpolskiej. Symbole organizacji zostały wykorzystane do ataku na marsz przez wiele zagranicznych mediów, które zarzuciły jego uczestnikom faszyzm i ksenofobię. W takim świetle wydarzenie przedstawiły m.in. brytyjskie „The Guardian”, „The Independent” czy arabska telewizja Al-Jazeera z Kataru. 

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Amerykańskiej Częstochowie

W niedzielę 4 marca w Amerykańskiej Częstochowie odbyły się obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych, zorganizowane przez Komitet Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego oraz Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej (SWAP) we współpracy ze stowarzyszeniem Pamięć.us. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com