Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
8-metrowy pomnik...

Krzyż z pomnika Jana Pawła II we Francji trafi do Polski?

11-10-2017

Krzyż to znak religijny i jego obecność w miejscu publicznym jest sprzeczna z prawem z 1905 roku – takimi względami francuska Rada Stanu tłumaczy plany usunięcia krzyża z pomnika papieża Jana Pawła II w gminie Ploermel w Bretanii. Premier Beata Szydło zaproponowała, że jeśli do tego dojdzie, krzyż mógłby trafić do Polski. Chęć przyjęcia krzyża wyraził też burmistrz Zakopanego.

 8-metrowy pomnik Jana Pawła II w Ploermel powstał w 2006 roku. Przedstawia postać papieża-Polaka pod łukiem, na którym wznosi się duży krzyż. W swoim orzeczeniu Rada Stanu napisała, że krzyż ten jest „ostentacyjnym symbolem religijnym”, który „łamie zasadę świeckości państwa”.

We Francji od 1905 roku obowiązuje ustawa o rozdziale Kościoła od państwa. Decyzja Rady Stanu jest potwierdzeniem wyroku sądu administracyjnego z Rennes z 2015 roku i jest ostateczna, co oznacza, że krzyż zostanie wkrótce zdemontowany. Władze miasta mają na to 6 miesięcy, ale mer Ploermel Patrick Le Diffon rozważa też zmianę klasyfikacji miejsca, w którym stoi pomnik, tak by nie był to teren publiczny.

Zaproponujemy przeniesienie go do Polski, o ile będzie zgoda francuskich władz i społeczności lokalnej – powiedziała premier Beata Szydło w rozmowie z Państwową Agencją Prasową. – Nasz wielki Polak, wielki Europejczyk jest symbolem chrześcijańskiej, zjednoczonej Europy. Dyktat politycznej poprawności – laicyzacji państwa – wprowadza miejsce dla wartości, które są nam obce kulturowo, które prowadzą do sterroryzowania codziennego życia Europejczyków – dodała.

Podobne stanowisko wyraził burmistrz Zakopanego Leszek Dorula. – Wspólnie ze starostą tatrzańskim i władzami Związku Podhalan zaproponowaliśmy pani premier, że jesteśmy gotowi przyjąć pomnik papieża. Chcemy tym samym podtrzymać testament Jana Pawła II, który pod Giewontem w 1997 roku apelował do nas mówiąc: „Brońcie krzyża” – powiedział.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Amerykańskiej Częstochowie

W niedzielę 4 marca w Amerykańskiej Częstochowie odbyły się obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych, zorganizowane przez Komitet Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego oraz Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej (SWAP) we współpracy ze stowarzyszeniem Pamięć.us. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com