Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Nowy port miałby...

W Stanisławowie powstanie Centralny Port Komunikacyjny

10-01-2017

Polska ma wszelkie zalety centrum komunikacyjnego dla Europy środkowo-wschodniej – mówił pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild. Nowy port ma powstać w Stanisławowie między Warszawą a Łodzią. Koszt jego budowy szacowany jest na 35 mld zł, a gotowy ma być za około 10 lat.

Centralny Port Komunikacyjny będzie wielkim lotniskiem i dworcem kolejowym. Obecnie centrum komunikacyjnym w Polsce jest Warszawa, ale lotnisko Okęcie zbliża się już do granic swojej przepustowości. W 2016 roku wszystkie polskie lotniska obsłużyły 34 miliony osób. Nowy port miałby obsługiwać nawet 50 mln pasażerów rocznie i stać się bramą dla towarów trafiających nie tylko do Polski, ale również do innych krajów tej części Europy.

My nie musimy walczyć o nowe rynki. Musimy skonsolidować rynek, który dzisiaj jest niezagospodarowany. Jeśli chodzi o transport lotniczy, mamy pewne oszczędne powody do radości – powiedział Mikołaj Wild.

Koncepcja przewiduje stworzenie prawnych i infrastrukturalnych możliwości do ulokowania w otoczeniu Portu „Solidarność” nowego miasta, w skład którego mogłyby wchodzić parki biznesu, światowej skali centrum targowo-wystawiennicze i kongresowe obsługujące region Europy środkowej, centra konferencyjne, obiekty biurowo-administracyjne czy campus współtworzony przez federację polskich wyższych uczelni.

– Będziemy dążyć do maksymalnego pogodzenia interesów mieszkańców okolicznych miejscowości w celu należytego wynagrodzenia ludziom, którzy mieszkają na tym terenie. Rząd przygotuje ofertę godziwych odszkodowań, a dla osób, które nie zdecydują się na gratyfikację pieniężną, jesteśmy gotowi wybudować nowy Stanisławów – mówił Mikołaj Wild.

Koncepcja przewiduje również wdrożenie programów rozwojowych związanych ze znajdującymi się w okolicy CPK ważnymi obiektami dziedzictwa narodowego czy przedsięwzięciami rewitalizacyjnymi pobliskich obszarów zurbanizowanych (np. w Łodzi). Inwestycje te doprowadzić mają do połączenia aglomeracji warszawskiej i łódzkiej.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

53. Polsko-Amerykański Festiwal w Amerykańskiej Częstochowie

Po raz 53. w Amerykańskiej Częstochowie odbył się Polsko-Amerykański Festiwal. Festiwal tradycyjnie trwał przez pięć dni, a zabawa rozłożona była na dwa pierwsze weekendy września. W tym roku przypadło to na dni 1, 2, 3 września (Labor Day Weekend) oraz na kolejny weekend – 8 i 9 września. Tegoroczny festiwal zgromadził na terenie Sanktuarium ponad 22,000 ludzi. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com