Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Nowy port miałby...

W Stanisławowie powstanie Centralny Port Komunikacyjny

10-01-2017

Polska ma wszelkie zalety centrum komunikacyjnego dla Europy środkowo-wschodniej – mówił pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild. Nowy port ma powstać w Stanisławowie między Warszawą a Łodzią. Koszt jego budowy szacowany jest na 35 mld zł, a gotowy ma być za około 10 lat.

Centralny Port Komunikacyjny będzie wielkim lotniskiem i dworcem kolejowym. Obecnie centrum komunikacyjnym w Polsce jest Warszawa, ale lotnisko Okęcie zbliża się już do granic swojej przepustowości. W 2016 roku wszystkie polskie lotniska obsłużyły 34 miliony osób. Nowy port miałby obsługiwać nawet 50 mln pasażerów rocznie i stać się bramą dla towarów trafiających nie tylko do Polski, ale również do innych krajów tej części Europy.

My nie musimy walczyć o nowe rynki. Musimy skonsolidować rynek, który dzisiaj jest niezagospodarowany. Jeśli chodzi o transport lotniczy, mamy pewne oszczędne powody do radości – powiedział Mikołaj Wild.

Koncepcja przewiduje stworzenie prawnych i infrastrukturalnych możliwości do ulokowania w otoczeniu Portu „Solidarność” nowego miasta, w skład którego mogłyby wchodzić parki biznesu, światowej skali centrum targowo-wystawiennicze i kongresowe obsługujące region Europy środkowej, centra konferencyjne, obiekty biurowo-administracyjne czy campus współtworzony przez federację polskich wyższych uczelni.

– Będziemy dążyć do maksymalnego pogodzenia interesów mieszkańców okolicznych miejscowości w celu należytego wynagrodzenia ludziom, którzy mieszkają na tym terenie. Rząd przygotuje ofertę godziwych odszkodowań, a dla osób, które nie zdecydują się na gratyfikację pieniężną, jesteśmy gotowi wybudować nowy Stanisławów – mówił Mikołaj Wild.

Koncepcja przewiduje również wdrożenie programów rozwojowych związanych ze znajdującymi się w okolicy CPK ważnymi obiektami dziedzictwa narodowego czy przedsięwzięciami rewitalizacyjnymi pobliskich obszarów zurbanizowanych (np. w Łodzi). Inwestycje te doprowadzić mają do połączenia aglomeracji warszawskiej i łódzkiej.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Polonijny sylwester w Bostonie

Około 140 osób zdecydowało się spędzić ostatnią noc roku na polonijnym balu sylwestrowym, zorganizowanym pod egidą polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie we współpracy z lokalnymi polonijnymi organizacjami. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
01-27-2018
Zabawa karnawałowa dla dzieci w Polskiej Szkole w Clearwater
01-27-2018
Bal charytatywny Polskiej Szkoły Sobotniej w Hartford
01-27-2018
Występ Kabareta pod Wyrwigroszem w Plainville
01-27-2018
30-lecie PSS im. Adama Mickiewicza w Stamford
01-27-2018
Zabawa karnawałowa – bal maskowy z kolacją w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com