Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Nowy port miałby...

W Stanisławowie powstanie Centralny Port Komunikacyjny

10-01-2017

Polska ma wszelkie zalety centrum komunikacyjnego dla Europy środkowo-wschodniej – mówił pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild. Nowy port ma powstać w Stanisławowie między Warszawą a Łodzią. Koszt jego budowy szacowany jest na 35 mld zł, a gotowy ma być za około 10 lat.

Centralny Port Komunikacyjny będzie wielkim lotniskiem i dworcem kolejowym. Obecnie centrum komunikacyjnym w Polsce jest Warszawa, ale lotnisko Okęcie zbliża się już do granic swojej przepustowości. W 2016 roku wszystkie polskie lotniska obsłużyły 34 miliony osób. Nowy port miałby obsługiwać nawet 50 mln pasażerów rocznie i stać się bramą dla towarów trafiających nie tylko do Polski, ale również do innych krajów tej części Europy.

My nie musimy walczyć o nowe rynki. Musimy skonsolidować rynek, który dzisiaj jest niezagospodarowany. Jeśli chodzi o transport lotniczy, mamy pewne oszczędne powody do radości – powiedział Mikołaj Wild.

Koncepcja przewiduje stworzenie prawnych i infrastrukturalnych możliwości do ulokowania w otoczeniu Portu „Solidarność” nowego miasta, w skład którego mogłyby wchodzić parki biznesu, światowej skali centrum targowo-wystawiennicze i kongresowe obsługujące region Europy środkowej, centra konferencyjne, obiekty biurowo-administracyjne czy campus współtworzony przez federację polskich wyższych uczelni.

– Będziemy dążyć do maksymalnego pogodzenia interesów mieszkańców okolicznych miejscowości w celu należytego wynagrodzenia ludziom, którzy mieszkają na tym terenie. Rząd przygotuje ofertę godziwych odszkodowań, a dla osób, które nie zdecydują się na gratyfikację pieniężną, jesteśmy gotowi wybudować nowy Stanisławów – mówił Mikołaj Wild.

Koncepcja przewiduje również wdrożenie programów rozwojowych związanych ze znajdującymi się w okolicy CPK ważnymi obiektami dziedzictwa narodowego czy przedsięwzięciami rewitalizacyjnymi pobliskich obszarów zurbanizowanych (np. w Łodzi). Inwestycje te doprowadzić mają do połączenia aglomeracji warszawskiej i łódzkiej.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Klubie Sobieski

1 października br. w Amerykańsko-Polskim Klubie Sobieski w Greenacres (4725 Lake Worth Rd) odbyły się dożynki. W programie imprezy był barwny korowód z wieńcami dożynkowymi, a także program artystyczny, przygotowany przez Teatr „Bez Wizy” oraz zespół taneczny „Polonia” z zaprzyjaźnionego klubu Polonez w North Lauderdale. Nie zabrakło tradycyjnego polskiego jedzenia, atrakcji dla dzieci, w tym zjeżdżalni wodnych, jak i zabawy przy muzyce, o którą zadbał DJ Irek Roszkowski. Fot. Grzegorz Zyzdryn

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
10-23-2017
Projekcja filmu „Botoxx” w Scandinavia House
10-23-2017
Przystanek Historia w Szkole przy parafii św. Cyryla i Metodego
10-24-2017
Przystanek Historia w Instytucie Piłsudskiego w Nowym Jorku
10-24-2017
Wykład pt. „Poland at the Crossroads between Authoritarianism and Democracy”
10-25-2017
16. Festiwal Filmów Polskich w Chicopee
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com