poleć serwis drukuj
Polska...

Polska liderem grupy

09-06-2017

– Najważniejsze były 3 punkty – powiedział po zwycięskim meczu z Kazachstanem trener reprezentacji Polski w piłce nożnej Adam Nawałka. Nasi piłkarze wygrali 4 września na Stadionie Narodowym z Kazachami 3:0 i pomimo porażki 0:4 z Danią na wyjeździe 1 września, wciąż prowadzą w grupie E w eliminacjach do mistrzostw świata. Awans jest na wyciągnięcie ręki.

Wrześniowe spotkania Polacy rozpoczęli w Kopenhadze. Kibice spodziewali się wyrównanej walki, bo obydwie drużyny wciąż mają szanse na awans do przyszłorocznych mistrzostwa świata w Rosji, ale Duńczycy byli wyraźnie lepsi. O ile po pierwszej połowie, przegranej 0:2, można było jeszcze mieć nadzieję na odwrócenie losów spotkania, o tyle po stracie trzeciej bramki w 59. minucie meczu, należało się pogodzić z utratą trzech punktów. Słabo grała cała drużyna.

Duńczycy nas nie zaskoczyli, ale nie umieliśmy zareagować – powiedział po meczu w Kopenhadze trener Adam Nawałka. – Za wolno przesuwaliśmy się w środkowej linii, nie kontrolowaliśmy tej strefy i to była woda na młyn. Wkradł się chaos. Byliśmy drużyną słabszą. Ta porażka, zimny kubeł wody sprawi, że będziemy lepiej funkcjonować – dodał.

I tak się rzeczywiście stało. 4 dni później w Warszawie Robert Lewandowski i spółka zagrali bardzo dobry mecz przeciwko Kazachom. Pierwszą bramkę w 25. minucie zdobył Arkadiusz Milik, który w całym meczu mógł strzelić 3, a nawet 4 bramki, ale raził nieskutecznością. Goście grali dynamicznie i nawet trafili do bramki Łukasza Fabiańskiego, ale sędzia odgwizdał spalonego. W drugiej połowie do bramki Kazachstanu trafili Kamil Glik i Robert Lewandowski, przypieczętowując zwycięstwo.

Stworzyliśmy wiele sytuacji, a to świadczy o tym, że potrafiliśmy rozegrać piłkę. To zwycięstwo było zasłużone, chyba nie ma nikt co do tego wątpliwości. Muszę pochwalić drużynę Kazachstanu, bo starali się nam postawić, ale tego dnia byliśmy lepsi. Patrzymy w przyszłość. Wróciła pewność siebie, stwarzaliśmy też sytuacje. Stres zawsze jest, ale myślę, że to akurat pozytywne ciśnienie, które zawodnicy muszą wytrzymać – ocenił po meczu trener Nawałka.

Do końca eliminacji pozostały jeszcze dwie kolejki. 5 października br. Polacy zagrają na wyjeździe z przedostatnią w tabeli grupy E Armenią, a 8 października u siebie z Czarnogórą. Awans mogą świętować już po zwycięstwie z Armenią, o ile Dania zremisuje z Czarnogórą.