Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Prezydent Andrzej...

Początek debaty nad nową konstytucją

08-28-2017

Nowa idea konstytucyjna ma być wyjściem na przyszłość – mówił w piątek 25 sierpnia br. na konferencji „Konstytucja dla obywateli, nie dla elit?” w Gdańsku prezydent Andrzej Duda. Zorganizowane przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” spotkanie zainaugurowało debatę dotyczącą zmian w konstytucji. Ta obecna ma już ponad 20 lat.

Jak mówił prezydent, w Konstytucji RP z 1997 roku „są ważne elementy, które się nie sprawdziły, które nie zdały egzaminu”. – Po pierwsze spór kompetencyjny, do jakiego doszło pomiędzy premierem a prezydentem Rzeczypospolitej, który toczył się przed Trybunałem Konstytucyjnym na wniosek ówczesnego premiera Donalda Tuska przeciwko, można powiedzieć, prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Tamta sytuacja uzmysłowiła mi, jak bardzo nieprecyzyjna w tym zakresie jest polska konstytucja z 1997 r., jak bardzo nieprecyzyjny jest tak naprawdę podział kompetencji nie tyle władz, co kompetencji, jakie tym władzom przysługują – argumentował Andrzej Duda.

Prezydent mówił, że referendum w tej sprawie mogłoby się odbyć w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, czyli 11 listopada 2018 roku lub nawet w dwa dni – 10 i 11 listopada. Do tego czasu w całej Polsce mają toczyć się debaty konstytucyjne.

Chciałbym, żeby takie dyskusje toczyły się w całej Polsce, bo dla mnie jest niezwykle ważne, żeby ten temat stał się rzeczywiście tematem społecznym, żeby wielu ludzi wyrobiło sobie zdanie i zastanowiło się nad tym, jak funkcjonuje obecna konstytucja i czego by na przyszłość oczekiwali: dla Rzeczypospolitej, ich dzieci i wnuków – stwierdził Andrzej Duda.

W konferencji w Sali BHP w Stoczni Gdańskiej udział wzięli także m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef „Solidarności” Piotr Duda, i jej były przewodniczący Marian Krzaklewski.

Mamy doświadczenia i wiemy, w którym miejscu konstytucja nie spełnia naszych oczekiwań, w którym miejscu konstytucja stwarza duże niedogodności, gdzie są pomieszane, czy wręcz niedookreślone, kompetencje poszczególnych organów władzy państwa – powiedział marszałek Karczewski, dodając, że nowa konstytucja powinna gwarantować także prawa dla Polonii. – Chciałbym, by więź z Polonią była silniejsza i by w nowej konstytucji było zagwarantowane miejsce dla jej przedstawiciela w parlamencie – stwierdził.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

53. Polsko-Amerykański Festiwal w Amerykańskiej Częstochowie

Po raz 53. w Amerykańskiej Częstochowie odbył się Polsko-Amerykański Festiwal. Festiwal tradycyjnie trwał przez pięć dni, a zabawa rozłożona była na dwa pierwsze weekendy września. W tym roku przypadło to na dni 1, 2, 3 września (Labor Day Weekend) oraz na kolejny weekend – 8 i 9 września. Tegoroczny festiwal zgromadził na terenie Sanktuarium ponad 22,000 ludzi. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com