Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Prezydent Andrzej...

Początek debaty nad nową konstytucją

08-28-2017

Nowa idea konstytucyjna ma być wyjściem na przyszłość – mówił w piątek 25 sierpnia br. na konferencji „Konstytucja dla obywateli, nie dla elit?” w Gdańsku prezydent Andrzej Duda. Zorganizowane przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” spotkanie zainaugurowało debatę dotyczącą zmian w konstytucji. Ta obecna ma już ponad 20 lat.

Jak mówił prezydent, w Konstytucji RP z 1997 roku „są ważne elementy, które się nie sprawdziły, które nie zdały egzaminu”. – Po pierwsze spór kompetencyjny, do jakiego doszło pomiędzy premierem a prezydentem Rzeczypospolitej, który toczył się przed Trybunałem Konstytucyjnym na wniosek ówczesnego premiera Donalda Tuska przeciwko, można powiedzieć, prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Tamta sytuacja uzmysłowiła mi, jak bardzo nieprecyzyjna w tym zakresie jest polska konstytucja z 1997 r., jak bardzo nieprecyzyjny jest tak naprawdę podział kompetencji nie tyle władz, co kompetencji, jakie tym władzom przysługują – argumentował Andrzej Duda.

Prezydent mówił, że referendum w tej sprawie mogłoby się odbyć w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, czyli 11 listopada 2018 roku lub nawet w dwa dni – 10 i 11 listopada. Do tego czasu w całej Polsce mają toczyć się debaty konstytucyjne.

Chciałbym, żeby takie dyskusje toczyły się w całej Polsce, bo dla mnie jest niezwykle ważne, żeby ten temat stał się rzeczywiście tematem społecznym, żeby wielu ludzi wyrobiło sobie zdanie i zastanowiło się nad tym, jak funkcjonuje obecna konstytucja i czego by na przyszłość oczekiwali: dla Rzeczypospolitej, ich dzieci i wnuków – stwierdził Andrzej Duda.

W konferencji w Sali BHP w Stoczni Gdańskiej udział wzięli także m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef „Solidarności” Piotr Duda, i jej były przewodniczący Marian Krzaklewski.

Mamy doświadczenia i wiemy, w którym miejscu konstytucja nie spełnia naszych oczekiwań, w którym miejscu konstytucja stwarza duże niedogodności, gdzie są pomieszane, czy wręcz niedookreślone, kompetencje poszczególnych organów władzy państwa – powiedział marszałek Karczewski, dodając, że nowa konstytucja powinna gwarantować także prawa dla Polonii. – Chciałbym, by więź z Polonią była silniejsza i by w nowej konstytucji było zagwarantowane miejsce dla jej przedstawiciela w parlamencie – stwierdził.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Polonijny sylwester w Bostonie

Około 140 osób zdecydowało się spędzić ostatnią noc roku na polonijnym balu sylwestrowym, zorganizowanym pod egidą polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie we współpracy z lokalnymi polonijnymi organizacjami. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
01-27-2018
Zabawa karnawałowa dla dzieci w Polskiej Szkole w Clearwater
01-27-2018
Bal charytatywny Polskiej Szkoły Sobotniej w Hartford
01-27-2018
Występ Kabareta pod Wyrwigroszem w Plainville
01-27-2018
30-lecie PSS im. Adama Mickiewicza w Stamford
01-27-2018
Zabawa karnawałowa – bal maskowy z kolacją w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com