Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Za dwa lata...

XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie

08-01-2017

5 kontynentów, 14 państw, 37 zespołów – te liczby robią wrażenie. W dniach 19–25 lipca w Rzeszowie odbył się XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, w którym wzięło udział łącznie około 1,110 osób. Na kilka dni Rzeszów stał się prawdziwą stolicą polskiego folkloru. Mieszkańcy i turyści mogli podziwiać występy polonijnych zespołów z całego świata, a członkowie zespołów mieli okazję zobaczyć, jak piękne jest Podkarpacie.

Tanecznie i kolorowo

Pierwsze zespoły przyjechały do Rzeszowa już we wtorek i w środę, 18 i 19 lipca. W czwartek i w piątkowe przedpołudnie odbyły się próby. Oficjalne otwarcie festiwalu, połączone z otwarciem wyremontowanej ul. 3 Maja – głównego deptaka miejskiego w Rzeszowie, miało miejsce w piątek 21 lipca. Zespoły tradycyjnie, w barwnym korowodzie przeszły na rynek, gdzie oficjalnie powitały ich władze województwa i prezydent Rzeszowa, który wręczył Polonii symboliczny klucz do bram miasta. Po części oficjalnej odbył się koncert powitalny z udziałem polsko-ukraińskiego zespołu Dagadana. Koncert poprzedził występ rzeszowskiej grupy Old Rzech Jazz Band.

W sobotę i w niedzielę zespoły występowały w Rzeszowie oraz w innych miejscowościach na terenie województwa podkarpackiego. Na scenach towarzyszyły im lokalne, polskie zespoły. Równocześnie odbywały się liczne kiermasze i wystawy, a na rzeszowskim rynku trwał Jarmark Podkarpacki, zorganizowany przez Wojewódzki Dom Kultury. – Można zobaczyć tu wszystko to, co na Podkarpaciu mamy najpiękniejsze, a więc twórczość regionalną, różne produkty, szkło, rękodzieło, hafty, a więc to co związane z naszą tradycją kulturową i dziedzictwem – mówił o Jarmarku Marek Jastrzębski, dyrektor WDK.

W poniedziałek w hali widowiskowej Podpromie w Rzeszowie odbył się koncert pn. „Folklor Narodów Świata”, natomiast we wtorek miał miejsce koncert galowy „Karczma na Pozdamczu”, wieńczący festiwal. Motywem przewodnim tego drugiego była ludowa zabawa w karczmie, a widzom przypadły do gustu nie tylko same występy zespołów, ale i adekwatna do tematu dekoracja sceny. – Przed sceną stały beczki z nazwami zespołów. Kiedy poszczególne zespoły kończyły swój występ, ich członkowie brali „swoją” beczkę i zanosili do znajdującej się na scenie tytułowej Karczmy na Podzamczu, symbolicznie kończąc w ten sposób swój udział w festiwalu – opowiada pani Grażyna, która uczestniczyła w koncercie galowym jako widz.

Polonijne więzi

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1969 roku. Wypracowana przez te wszystkie lata formuła festiwalu integruje uczestników, stwarza okazję do lepszego, wzajemnego poznania się i powoduje, że zespoły polonijne ciągle chcą do Rzeszowa przyjeżdżać. Istotną rolę odkrywa także lokalizacja, w której festiwal się odbywa. Podkarpacie łączą szczególne więzi z Polonią. Z obszaru południowo-wschodniej Polski przez lata wielu Polaków emigrowało poza granice kraju w poszukiwaniu lepszego życia. Mimo to folklor wciąż jest dla nich i ich potomków istotnym elementem tożsamości, wiążącym ich z historią i kulturą kraju pochodzenia. W siedemnastu zorganizowanych dotąd festiwalach wzięło udział, przynajmniej raz, prawie 200 zespołów z 23 krajów i 5 kontynentów. W ciągu minionych lat odnotowano w Rzeszowie ponad 17 tysięcy odwiedzin członków zespołów i gości polonijnych. W tym roku, wśród 37 zespołów, najliczniej reprezentowana była Polonia z USA (8 zespołów) i z Kanady (9 zespołów). Ponadto najmłodszy czynny uczestnik tegorocznego festiwalu miał 16 lat, a najstarsza osoba goszcząca w Rzeszowie w ramach imprezy – 89 lat, co jest doskonałym przykładem na to, że festiwal nie tylko stanowi pomost między Polonią i Polakami niezależnie od granic państw, w których mieszkają, ale też łączy pokolenia.

Do zobaczenia!

– Jesteśmy świadkami wielkiego święta kulturalnego, święta folkloru, które odbywa się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Ponad 1,100 osób przyjechało na Podkarpacie, do Rzeszowa, żeby poprzez muzykę i taniec wyrazić swoją miłość, ale i tęsknotę do ojczyzny swoich ojców. Uczestnicy festiwalu uczą się Polski, uczą się kultury, poprzez swoją obecność w regionie, w różnych miejscowościach, gdzie będą występować – powiedział wicemarszałek województwa podkarpackiego Bogdan Romaniuk.

Za dwa lata międzynarodowy festiwal folklorystyczny będzie obchodził 50-lecie. Do tej pory festiwal był organizowany cyklicznie, co trzy lata, jednak ze względu na ten jubileusz organizatorzy zapowiedzieli, że kolejny, XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, odbędzie się już w 2019 roku. To wspaniała wiadomość dla zespołów polonijnych oraz wszystkich miłośników polskiego folkloru. Zatem do zobaczenia w Rzeszowie za dwa lata!

opr. JS


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,751.html


KOMITET HONOROWY XVII ŚWIATOWEGO FESTIWALU POLONIJNYCH ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH – RZESZÓW 2017

 • Prof. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 • Stanisław Karczewski, Marszałek Senatu RP
 • Prof. Aleksander Bobko, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego
 • Henryk Kowalczyk, Minister – Członek Rady Ministrów, Przewodniczący Rady Krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska
 • Janina Sagatowska, Senator RP, Przewodnicząca Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polonią za Granicą
 • Anna Schmidt-Rodziewicz, Poseł RP, Przewodnicząca Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą
 • Ks. Bp Jan Wątroba, Biskup Diecezji Rzeszowskiej
 • Ks. Bp Wiesław Lechowicz, Biskup Pomocniczy Diecezji Tarnowskiej, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej
 • Ewa Leniart, Wojewoda Podkarpacki
 • Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego
 • Tadeusz Ferenc, Prezydent Rzeszowa
 • Dariusz Piotr Bonisławski, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
 • Prof. Tadeusz Markowski, Prezes Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
 • Tadeusz Adam Pilat, Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych
 • Anna Sokołowska, Ambasador Światowych Festiwali Polonijnych
 • Nadinsp. Krzysztof Pobuta, Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie
 • Prof. Sylwester Czopek, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego
wróć

Fotorelacje

Polonijny sylwester w Bostonie

Około 140 osób zdecydowało się spędzić ostatnią noc roku na polonijnym balu sylwestrowym, zorganizowanym pod egidą polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie we współpracy z lokalnymi polonijnymi organizacjami. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
01-27-2018
Zabawa karnawałowa dla dzieci w Polskiej Szkole w Clearwater
01-27-2018
Bal charytatywny Polskiej Szkoły Sobotniej w Hartford
01-27-2018
Występ Kabareta pod Wyrwigroszem w Plainville
01-27-2018
30-lecie PSS im. Adama Mickiewicza w Stamford
01-27-2018
Zabawa karnawałowa – bal maskowy z kolacją w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com