Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Za dwa lata...

XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie

08-01-2017

5 kontynentów, 14 państw, 37 zespołów – te liczby robią wrażenie. W dniach 19–25 lipca w Rzeszowie odbył się XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, w którym wzięło udział łącznie około 1,110 osób. Na kilka dni Rzeszów stał się prawdziwą stolicą polskiego folkloru. Mieszkańcy i turyści mogli podziwiać występy polonijnych zespołów z całego świata, a członkowie zespołów mieli okazję zobaczyć, jak piękne jest Podkarpacie.

Tanecznie i kolorowo

Pierwsze zespoły przyjechały do Rzeszowa już we wtorek i w środę, 18 i 19 lipca. W czwartek i w piątkowe przedpołudnie odbyły się próby. Oficjalne otwarcie festiwalu, połączone z otwarciem wyremontowanej ul. 3 Maja – głównego deptaka miejskiego w Rzeszowie, miało miejsce w piątek 21 lipca. Zespoły tradycyjnie, w barwnym korowodzie przeszły na rynek, gdzie oficjalnie powitały ich władze województwa i prezydent Rzeszowa, który wręczył Polonii symboliczny klucz do bram miasta. Po części oficjalnej odbył się koncert powitalny z udziałem polsko-ukraińskiego zespołu Dagadana. Koncert poprzedził występ rzeszowskiej grupy Old Rzech Jazz Band.

W sobotę i w niedzielę zespoły występowały w Rzeszowie oraz w innych miejscowościach na terenie województwa podkarpackiego. Na scenach towarzyszyły im lokalne, polskie zespoły. Równocześnie odbywały się liczne kiermasze i wystawy, a na rzeszowskim rynku trwał Jarmark Podkarpacki, zorganizowany przez Wojewódzki Dom Kultury. – Można zobaczyć tu wszystko to, co na Podkarpaciu mamy najpiękniejsze, a więc twórczość regionalną, różne produkty, szkło, rękodzieło, hafty, a więc to co związane z naszą tradycją kulturową i dziedzictwem – mówił o Jarmarku Marek Jastrzębski, dyrektor WDK.

W poniedziałek w hali widowiskowej Podpromie w Rzeszowie odbył się koncert pn. „Folklor Narodów Świata”, natomiast we wtorek miał miejsce koncert galowy „Karczma na Pozdamczu”, wieńczący festiwal. Motywem przewodnim tego drugiego była ludowa zabawa w karczmie, a widzom przypadły do gustu nie tylko same występy zespołów, ale i adekwatna do tematu dekoracja sceny. – Przed sceną stały beczki z nazwami zespołów. Kiedy poszczególne zespoły kończyły swój występ, ich członkowie brali „swoją” beczkę i zanosili do znajdującej się na scenie tytułowej Karczmy na Podzamczu, symbolicznie kończąc w ten sposób swój udział w festiwalu – opowiada pani Grażyna, która uczestniczyła w koncercie galowym jako widz.

Polonijne więzi

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1969 roku. Wypracowana przez te wszystkie lata formuła festiwalu integruje uczestników, stwarza okazję do lepszego, wzajemnego poznania się i powoduje, że zespoły polonijne ciągle chcą do Rzeszowa przyjeżdżać. Istotną rolę odkrywa także lokalizacja, w której festiwal się odbywa. Podkarpacie łączą szczególne więzi z Polonią. Z obszaru południowo-wschodniej Polski przez lata wielu Polaków emigrowało poza granice kraju w poszukiwaniu lepszego życia. Mimo to folklor wciąż jest dla nich i ich potomków istotnym elementem tożsamości, wiążącym ich z historią i kulturą kraju pochodzenia. W siedemnastu zorganizowanych dotąd festiwalach wzięło udział, przynajmniej raz, prawie 200 zespołów z 23 krajów i 5 kontynentów. W ciągu minionych lat odnotowano w Rzeszowie ponad 17 tysięcy odwiedzin członków zespołów i gości polonijnych. W tym roku, wśród 37 zespołów, najliczniej reprezentowana była Polonia z USA (8 zespołów) i z Kanady (9 zespołów). Ponadto najmłodszy czynny uczestnik tegorocznego festiwalu miał 16 lat, a najstarsza osoba goszcząca w Rzeszowie w ramach imprezy – 89 lat, co jest doskonałym przykładem na to, że festiwal nie tylko stanowi pomost między Polonią i Polakami niezależnie od granic państw, w których mieszkają, ale też łączy pokolenia.

Do zobaczenia!

– Jesteśmy świadkami wielkiego święta kulturalnego, święta folkloru, które odbywa się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Ponad 1,100 osób przyjechało na Podkarpacie, do Rzeszowa, żeby poprzez muzykę i taniec wyrazić swoją miłość, ale i tęsknotę do ojczyzny swoich ojców. Uczestnicy festiwalu uczą się Polski, uczą się kultury, poprzez swoją obecność w regionie, w różnych miejscowościach, gdzie będą występować – powiedział wicemarszałek województwa podkarpackiego Bogdan Romaniuk.

Za dwa lata międzynarodowy festiwal folklorystyczny będzie obchodził 50-lecie. Do tej pory festiwal był organizowany cyklicznie, co trzy lata, jednak ze względu na ten jubileusz organizatorzy zapowiedzieli, że kolejny, XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, odbędzie się już w 2019 roku. To wspaniała wiadomość dla zespołów polonijnych oraz wszystkich miłośników polskiego folkloru. Zatem do zobaczenia w Rzeszowie za dwa lata!

opr. JS


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,751.html


KOMITET HONOROWY XVII ŚWIATOWEGO FESTIWALU POLONIJNYCH ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH – RZESZÓW 2017

 • Prof. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 • Stanisław Karczewski, Marszałek Senatu RP
 • Prof. Aleksander Bobko, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego
 • Henryk Kowalczyk, Minister – Członek Rady Ministrów, Przewodniczący Rady Krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska
 • Janina Sagatowska, Senator RP, Przewodnicząca Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polonią za Granicą
 • Anna Schmidt-Rodziewicz, Poseł RP, Przewodnicząca Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą
 • Ks. Bp Jan Wątroba, Biskup Diecezji Rzeszowskiej
 • Ks. Bp Wiesław Lechowicz, Biskup Pomocniczy Diecezji Tarnowskiej, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej
 • Ewa Leniart, Wojewoda Podkarpacki
 • Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego
 • Tadeusz Ferenc, Prezydent Rzeszowa
 • Dariusz Piotr Bonisławski, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
 • Prof. Tadeusz Markowski, Prezes Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
 • Tadeusz Adam Pilat, Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych
 • Anna Sokołowska, Ambasador Światowych Festiwali Polonijnych
 • Nadinsp. Krzysztof Pobuta, Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie
 • Prof. Sylwester Czopek, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego
wróć

Fotorelacje

Dzień Mamy i Taty w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

12 maja uczniowie, nauczyciele i rodzice dzieci uczęszczających do Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie wspólnie świętowali Dzień Mamy i Taty. Z tej okazji w sali Jana Pawła II wystawione zostało humorystyczne przedstawienie pt. „Jak mama tatę poznała”. Za pomysł i realizację przedstawienia wielkie brawa należą się Sylwii Wadach-Kloczkowskiej. Po spektaklu przewidziany był poczęstunek dla dzieci i rodziców. Fot. Mariusz Kloczkowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com