Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Andrzej Duda prezydent RP – Jestem...

Prezydent Andrzej Duda zawetował dwie ustawy

07-31-2017

– Wymiar sprawiedliwości z całą pewnością wymaga w Polsce naprawy i to na wielu płaszczyznach – mówił w poniedziałek 24 lipca br. prezydent RP Andrzej Duda podczas wystąpienia w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości. Prezydent zdecydował się zawetować, czyli odesłać do Sejmu, 2 z 3 ustaw przyjętych większością głosów w Sejmie i w Senacie. A to de facto oznacza, że nie wejdą one w życie.

Dwie zawetowane ustawy dotyczą zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa oraz Sądzie Najwyższym.

Nie ma u nas tradycji, żeby Prokurator Generalny w jakikolwiek sposób mógł ingerować w pracę, w funkcjonowanie Sądu Najwyższego jako instytucji. Nie wspomnę już o sędziach. I zgadzam się ze wszystkimi tymi, którzy twierdzą, że tak być nie powinno i że nie wolno do tego dopuścić (…) Sędziowie do Krajowej Rady Sądownictwa nie mogą być wybierani zwykłą większością głosów, niestety – w obecnym stanie byliby. A ja się, jako prezydent, na to jednoznacznie nie zgadzam. Polska bardzo potrzebuje reformy wymiaru sprawiedliwości – jestem absolutnym zwolennikiem tej reformy, ale jestem zwolennikiem reformy mądrej, takiej, która zapewni dobre działanie wymiaru sprawiedliwości – tłumaczył swoją decyzję Andrzej Duda.  

Prezydent przyznał, że wpływ na 2 weta miała m.in. rozmowa z Zofią Romaszewską, legendarną działaczką „Solidarności”, Damą Orderu Orła Białego. – Pani Zofia powiedziała do mnie tak: „Panie Prezydencie, ja żyłam w państwie, w którym Prokurator Generalny miał nieprawdopodobnie silną pozycję i w zasadzie mógł wszystko, i nie chciałabym z powrotem do takiego państwa wracać” – mówił Andrzej Duda, który obiecał w 2 miesiące przygotować nowe projekty ustaw dotyczące zmian w Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

W życie wejdą natomiast zmiany ujęte w trzeciej ustawie o sądach powszechnych, którą prezydent podpisał 25 lipca. Zakłada ona m.in. losowe przydzielanie spraw sędziom.

Przeciwko wszystkim 3 ustawom w wielu polskich miastach protestowały pod sądami tysiące ludzi. Na czele tych demonstracji stali politycy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, PSL oraz SLD. Zablokowanie 2 ustaw odczytali oni jako swój sukces.

Weta prezydenta bez wątpienia zaskoczyły polityków Prawa i Sprawiedliwości, z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele. W Telewizji Trwam były premier stwierdził, że taka decyzja jest „bardzo poważnym błędem”. – Doszło do poważnego kryzysu dotyczącego faktu fundamentalnego – niezwykle ważna reforma sądownictwa, de facto dekomunizacyjna, została zatrzymana. Uważam, że moim obowiązkiem było powiedzieć, że popełnił błąd. Ale kiedy mówię o błędzie, to nie znaczy, że mówię o winie. I na tym trzeba poprzestać, trzeba myśleć, jak z tego wyjść. Dojdziemy do tego celu, którym jest zupełna przebudowa naszego kraju, odrzucenie wszystkiego, co zostało po komunizmie – powiedział Kaczyński.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Polonijny sylwester w Bostonie

Około 140 osób zdecydowało się spędzić ostatnią noc roku na polonijnym balu sylwestrowym, zorganizowanym pod egidą polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie we współpracy z lokalnymi polonijnymi organizacjami. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
01-27-2018
Zabawa karnawałowa dla dzieci w Polskiej Szkole w Clearwater
01-27-2018
Bal charytatywny Polskiej Szkoły Sobotniej w Hartford
01-27-2018
Występ Kabareta pod Wyrwigroszem w Plainville
01-27-2018
30-lecie PSS im. Adama Mickiewicza w Stamford
01-27-2018
Zabawa karnawałowa – bal maskowy z kolacją w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com