Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Andrzej Duda prezydent RP – Jestem...

Prezydent Andrzej Duda zawetował dwie ustawy

07-31-2017

– Wymiar sprawiedliwości z całą pewnością wymaga w Polsce naprawy i to na wielu płaszczyznach – mówił w poniedziałek 24 lipca br. prezydent RP Andrzej Duda podczas wystąpienia w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości. Prezydent zdecydował się zawetować, czyli odesłać do Sejmu, 2 z 3 ustaw przyjętych większością głosów w Sejmie i w Senacie. A to de facto oznacza, że nie wejdą one w życie.

Dwie zawetowane ustawy dotyczą zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa oraz Sądzie Najwyższym.

Nie ma u nas tradycji, żeby Prokurator Generalny w jakikolwiek sposób mógł ingerować w pracę, w funkcjonowanie Sądu Najwyższego jako instytucji. Nie wspomnę już o sędziach. I zgadzam się ze wszystkimi tymi, którzy twierdzą, że tak być nie powinno i że nie wolno do tego dopuścić (…) Sędziowie do Krajowej Rady Sądownictwa nie mogą być wybierani zwykłą większością głosów, niestety – w obecnym stanie byliby. A ja się, jako prezydent, na to jednoznacznie nie zgadzam. Polska bardzo potrzebuje reformy wymiaru sprawiedliwości – jestem absolutnym zwolennikiem tej reformy, ale jestem zwolennikiem reformy mądrej, takiej, która zapewni dobre działanie wymiaru sprawiedliwości – tłumaczył swoją decyzję Andrzej Duda.  

Prezydent przyznał, że wpływ na 2 weta miała m.in. rozmowa z Zofią Romaszewską, legendarną działaczką „Solidarności”, Damą Orderu Orła Białego. – Pani Zofia powiedziała do mnie tak: „Panie Prezydencie, ja żyłam w państwie, w którym Prokurator Generalny miał nieprawdopodobnie silną pozycję i w zasadzie mógł wszystko, i nie chciałabym z powrotem do takiego państwa wracać” – mówił Andrzej Duda, który obiecał w 2 miesiące przygotować nowe projekty ustaw dotyczące zmian w Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

W życie wejdą natomiast zmiany ujęte w trzeciej ustawie o sądach powszechnych, którą prezydent podpisał 25 lipca. Zakłada ona m.in. losowe przydzielanie spraw sędziom.

Przeciwko wszystkim 3 ustawom w wielu polskich miastach protestowały pod sądami tysiące ludzi. Na czele tych demonstracji stali politycy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, PSL oraz SLD. Zablokowanie 2 ustaw odczytali oni jako swój sukces.

Weta prezydenta bez wątpienia zaskoczyły polityków Prawa i Sprawiedliwości, z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele. W Telewizji Trwam były premier stwierdził, że taka decyzja jest „bardzo poważnym błędem”. – Doszło do poważnego kryzysu dotyczącego faktu fundamentalnego – niezwykle ważna reforma sądownictwa, de facto dekomunizacyjna, została zatrzymana. Uważam, że moim obowiązkiem było powiedzieć, że popełnił błąd. Ale kiedy mówię o błędzie, to nie znaczy, że mówię o winie. I na tym trzeba poprzestać, trzeba myśleć, jak z tego wyjść. Dojdziemy do tego celu, którym jest zupełna przebudowa naszego kraju, odrzucenie wszystkiego, co zostało po komunizmie – powiedział Kaczyński.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Klubie Sobieski

1 października br. w Amerykańsko-Polskim Klubie Sobieski w Greenacres (4725 Lake Worth Rd) odbyły się dożynki. W programie imprezy był barwny korowód z wieńcami dożynkowymi, a także program artystyczny, przygotowany przez Teatr „Bez Wizy” oraz zespół taneczny „Polonia” z zaprzyjaźnionego klubu Polonez w North Lauderdale. Nie zabrakło tradycyjnego polskiego jedzenia, atrakcji dla dzieci, w tym zjeżdżalni wodnych, jak i zabawy przy muzyce, o którą zadbał DJ Irek Roszkowski. Fot. Grzegorz Zyzdryn

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
10-23-2017
Projekcja filmu „Botoxx” w Scandinavia House
10-23-2017
Przystanek Historia w Szkole przy parafii św. Cyryla i Metodego
10-24-2017
Przystanek Historia w Instytucie Piłsudskiego w Nowym Jorku
10-24-2017
Wykład pt. „Poland at the Crossroads between Authoritarianism and Democracy”
10-25-2017
16. Festiwal Filmów Polskich w Chicopee
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com