Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Andrzej Duda prezydent RP – Jestem...

Prezydent Andrzej Duda zawetował dwie ustawy

07-31-2017

– Wymiar sprawiedliwości z całą pewnością wymaga w Polsce naprawy i to na wielu płaszczyznach – mówił w poniedziałek 24 lipca br. prezydent RP Andrzej Duda podczas wystąpienia w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości. Prezydent zdecydował się zawetować, czyli odesłać do Sejmu, 2 z 3 ustaw przyjętych większością głosów w Sejmie i w Senacie. A to de facto oznacza, że nie wejdą one w życie.

Dwie zawetowane ustawy dotyczą zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa oraz Sądzie Najwyższym.

Nie ma u nas tradycji, żeby Prokurator Generalny w jakikolwiek sposób mógł ingerować w pracę, w funkcjonowanie Sądu Najwyższego jako instytucji. Nie wspomnę już o sędziach. I zgadzam się ze wszystkimi tymi, którzy twierdzą, że tak być nie powinno i że nie wolno do tego dopuścić (…) Sędziowie do Krajowej Rady Sądownictwa nie mogą być wybierani zwykłą większością głosów, niestety – w obecnym stanie byliby. A ja się, jako prezydent, na to jednoznacznie nie zgadzam. Polska bardzo potrzebuje reformy wymiaru sprawiedliwości – jestem absolutnym zwolennikiem tej reformy, ale jestem zwolennikiem reformy mądrej, takiej, która zapewni dobre działanie wymiaru sprawiedliwości – tłumaczył swoją decyzję Andrzej Duda.  

Prezydent przyznał, że wpływ na 2 weta miała m.in. rozmowa z Zofią Romaszewską, legendarną działaczką „Solidarności”, Damą Orderu Orła Białego. – Pani Zofia powiedziała do mnie tak: „Panie Prezydencie, ja żyłam w państwie, w którym Prokurator Generalny miał nieprawdopodobnie silną pozycję i w zasadzie mógł wszystko, i nie chciałabym z powrotem do takiego państwa wracać” – mówił Andrzej Duda, który obiecał w 2 miesiące przygotować nowe projekty ustaw dotyczące zmian w Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

W życie wejdą natomiast zmiany ujęte w trzeciej ustawie o sądach powszechnych, którą prezydent podpisał 25 lipca. Zakłada ona m.in. losowe przydzielanie spraw sędziom.

Przeciwko wszystkim 3 ustawom w wielu polskich miastach protestowały pod sądami tysiące ludzi. Na czele tych demonstracji stali politycy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, PSL oraz SLD. Zablokowanie 2 ustaw odczytali oni jako swój sukces.

Weta prezydenta bez wątpienia zaskoczyły polityków Prawa i Sprawiedliwości, z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele. W Telewizji Trwam były premier stwierdził, że taka decyzja jest „bardzo poważnym błędem”. – Doszło do poważnego kryzysu dotyczącego faktu fundamentalnego – niezwykle ważna reforma sądownictwa, de facto dekomunizacyjna, została zatrzymana. Uważam, że moim obowiązkiem było powiedzieć, że popełnił błąd. Ale kiedy mówię o błędzie, to nie znaczy, że mówię o winie. I na tym trzeba poprzestać, trzeba myśleć, jak z tego wyjść. Dojdziemy do tego celu, którym jest zupełna przebudowa naszego kraju, odrzucenie wszystkiego, co zostało po komunizmie – powiedział Kaczyński.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Dzień Mamy i Taty w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

12 maja uczniowie, nauczyciele i rodzice dzieci uczęszczających do Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie wspólnie świętowali Dzień Mamy i Taty. Z tej okazji w sali Jana Pawła II wystawione zostało humorystyczne przedstawienie pt. „Jak mama tatę poznała”. Za pomysł i realizację przedstawienia wielkie brawa należą się Sylwii Wadach-Kloczkowskiej. Po spektaklu przewidziany był poczęstunek dla dzieci i rodziców. Fot. Mariusz Kloczkowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com