Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Opozycja i elity...

Totalna opozycja chce zablokować reformę sądownictwa

07-22-2017

– Kaczyński i Ziobro niszczą trójpodział władzy – mówił w niedzielę 16 lipca br. pod Sejmem przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Przeciwko zmianom w wymiarze sprawiedliwości protestowało około 5 tysięcy osób, głównie sympatyków i działaczy PO, Nowoczesnej i KOD-u. Rządzący nie zamierzają jednak rezygnować z reformy, którą obiecali przed wyborami Polakom.

W piątek 12 lipca br. Sejm przyjął przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz nowelizację ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. Obie ustawy reformują polski wymiar sprawiedliwości.

Zmiany polegają na utworzeniu dwóch nowych organów KRS: Pierwszego i Drugiego Zgromadzenia Rady. W skład pierwszego wejdą: I Prezes Sądu Najwyższego, Minister Sprawiedliwości, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, osoba powołana przez Prezydenta RP, czterech posłów i dwóch senatorów. Drugie Zgromadzenie ma tworzyć 15 sędziów wszystkich szczebli wybieranych przez Sejm, a zgłaszanych przez Prezydium Sejmu lub co najmniej 50 posłów. Kandydaci będą mogli być zgłaszani wyłącznie spośród sędziów zarekomendowanych przez stowarzyszenia sędziowskie i prokuratorskie oraz grupy co najmniej 25 sędziów lub prokuratorów, a także naczelne organy samorządów zawodowych adwokatów, radców prawnych i notariuszy.

Druga ustawa przewiduje m.in. wprowadzenie losowego przydziału spraw poszczególnym sędziom, zapewnienie równego i sprawiedliwego obciążenia pracą sędziów oraz zagwarantowanie bezstronności stronom postępowań, wprowadzenie zasady niezmienności składu orzekającego (raz wylosowany skład sądu nie powinien ulegać zmianie do zakończenia sprawy) czy zwiększenie kompetencji Ministra Sprawiedliwości w powoływaniu i odwoływaniu prezesów i wiceprezesów sądów.

Podobne rozwiązania funkcjonują m.in. w Niemczech, Austrii, Danii, Szwecji, Hiszpanii czy Holandii.

Zdaniem rządzących reforma Krajowej Rady Sądownictwa zwiększy stopień demokratyzacji wyboru kandydatów do Rady, a także wprowadzi cywilizowane, europejskie standardy. Z kolei opozycja i elity sędziowskie uważają, że w ten sposób Prawo i Sprawiedliwość chce zawłaszczyć sądy.

Demonstrujący w niedzielę pod Sejmem mówili nawet o zamachu stanu. – Kaczyński przestał być „Jarkiem”, stał się dyktatorem – powiedział ze sceny Władysław Frasyniuk, były działacz „Solidarności”, obecnie jeden z największych krytyków PiS. Liderzy tzw. totalnej opozycji, wśród których stali m.in. Leszek Balcerowicz i Ryszard Petru, nie ukrywali, że liczyli na większą frekwencję na demonstracji. Zaapelowali też do prezydenta Andrzeja Dudy, aby nie podpisywał tych dwóch ustaw.   

Na politykach prawicy demonstracja nie zrobiła jednak większego wrażenia. – Skala eskalacji działań opozycji jest zupełnie irracjonalna i oderwana od rzeczywistości – ocenił Joachim Brudziński, wiceprezes PiS.

Minister sprawiedliwości przekonuje, że zmiany w sądownictwie służą demokracji i obywatelom. – Musimy tę instytucję gruntownie zreformować, musimy wyczyścić tę stajnię Augiasza, musimy odrzucić myślenie w kategorii nadzwyczajnej kasty – mówił na ostatniej konwencji programowej PiS Zbigniew Ziobro.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Dzień Mamy i Taty w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

12 maja uczniowie, nauczyciele i rodzice dzieci uczęszczających do Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie wspólnie świętowali Dzień Mamy i Taty. Z tej okazji w sali Jana Pawła II wystawione zostało humorystyczne przedstawienie pt. „Jak mama tatę poznała”. Za pomysł i realizację przedstawienia wielkie brawa należą się Sylwii Wadach-Kloczkowskiej. Po spektaklu przewidziany był poczęstunek dla dzieci i rodziców. Fot. Mariusz Kloczkowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com