Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Władysław Ortyl,...

XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

07-17-2017

Rozmowa z Władysławem Ortylem, Marszałkiem Województwa Podkarpackiego.

Panie Marszałku, trudno już wyobrazić sobie Podkarpackie bez Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. W tym roku czeka nas już 17. edycja.

Rzeczywiście. Ta impreza jest już trwale wpisana w krajobraz kulturalny Podkarpacia. To zaszczyt dla województwa, którego jestem gospodarzem. Czujemy się wyróżnieni, że kolejny raz przedstawiciele Polonii z całego świata odwiedzają zakątek Polski tak bliski sercu wielu Polaków, rozsianych po całym świecie. Rzeszów i Podkarpacie to miejsca szczególnie związane z pielęgnowaniem pamięci o więzi, jaka łączy rozsianych po świecie Polaków z Ojczyzną przodków. Cieszę się, że barwne ludowe stroje, wesoła muzyka, radosny śpiew i wielojęzyczny gwar naszych gości z wielu zakątków globu na kilka dni zmienią Podkarpacie w centrum polonijnego świata. Festiwal jest bowiem wielkim świętem Polonii, która na Podkarpaciu jednoczy się, odbudowując lub tworząc od podstaw swą więź z ziemią przodków, ukazując własne spojrzenie na naszą kulturę i tradycje oraz budując trwałą relację z Polską. Nie tylko mieszkańcy Rzeszowa będą mogli podziwiać występy zespołów uczestniczących w festiwalu. W czasie dni polonijnych zespoły rozjadą się po całym Podkarpaciu na swoje indywidualne występy. To również pokazuje jak dużym przedsięwzięciem, wręcz wyzwaniem logistycznym, jest festiwal. Organizacja za każdym razem niesie nowe doświadczenia. Jestem pewny, że w tym roku będzie podobnie. Dziękuję wszystkim organizatorom na czele ze Wspólnotą Polską, współorganizatorom, czyli samorządom województwa, oraz miastu Rzeszów, a także wspierającym tę imprezę Kancelarii Senatu RP oraz Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wszystkim sponsorom.

Województwo Podkarpackie jest aktywne w kontaktach z Polonią w USA?

Współpraca trwa nieustannie. Są to wizyty robocze, ale również imprezy, które wspólnie organizujemy. Przypomnę, że przed rokiem, po raz pierwszy w swojej historii, Kongres Polonii Amerykańskiej obradował poza granicami USA i to właśnie w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena. Było też spotkanie z radnymi województwa podczas nadzwyczajnej sesji. Świat się zmienia. Kiedyś nasza ziemia była świadkiem wielkiej emigracji, wyjazdów w poszukiwaniu lepszego życia. Dziś Podkarpackie to prężnie rozwijający się region, który swój potencjał buduje w oparciu o inteligentne specjalizacje, przemysł lotniczy, informatykę i motoryzację. W przemyśle lotniczym jesteśmy liderem w kraju, a także liczącym się partnerem również w kontaktach ze Stanami Zjednoczonymi w sferze przedsiębiorczości.

Teraz również będzie spotkanie z samorządem?

Tak. Urząd Marszałkowski będzie gościł uczestników festiwalu ostatniego dnia, czyli 25 lipca. Będzie to jeden z ostatnich akcentów imprezy przed koncertem finałowym. Będzie to okazja do wręczenia pamiątkowych statuetek, docenienia wszystkich, którzy kultywują polską kulturę i tradycje za granicą. I na koniec zostanie wielki koncert finałowy, który jest zawsze dużym przeżyciem zarówno artystycznym, jak i emocjonalnym, szczególnie dla osób, które po raz pierwszy w nim uczestniczą i usłyszą na koniec chóralne „Marsz, marsz Polonia”.

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Klubie Sobieski

1 października br. w Amerykańsko-Polskim Klubie Sobieski w Greenacres (4725 Lake Worth Rd) odbyły się dożynki. W programie imprezy był barwny korowód z wieńcami dożynkowymi, a także program artystyczny, przygotowany przez Teatr „Bez Wizy” oraz zespół taneczny „Polonia” z zaprzyjaźnionego klubu Polonez w North Lauderdale. Nie zabrakło tradycyjnego polskiego jedzenia, atrakcji dla dzieci, w tym zjeżdżalni wodnych, jak i zabawy przy muzyce, o którą zadbał DJ Irek Roszkowski. Fot. Grzegorz Zyzdryn

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
10-23-2017
Projekcja filmu „Botoxx” w Scandinavia House
10-23-2017
Przystanek Historia w Szkole przy parafii św. Cyryla i Metodego
10-24-2017
Przystanek Historia w Instytucie Piłsudskiego w Nowym Jorku
10-24-2017
Wykład pt. „Poland at the Crossroads between Authoritarianism and Democracy”
10-25-2017
16. Festiwal Filmów Polskich w Chicopee
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com