Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Władysław Ortyl,...

XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

07-17-2017

Rozmowa z Władysławem Ortylem, Marszałkiem Województwa Podkarpackiego.

Panie Marszałku, trudno już wyobrazić sobie Podkarpackie bez Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. W tym roku czeka nas już 17. edycja.

Rzeczywiście. Ta impreza jest już trwale wpisana w krajobraz kulturalny Podkarpacia. To zaszczyt dla województwa, którego jestem gospodarzem. Czujemy się wyróżnieni, że kolejny raz przedstawiciele Polonii z całego świata odwiedzają zakątek Polski tak bliski sercu wielu Polaków, rozsianych po całym świecie. Rzeszów i Podkarpacie to miejsca szczególnie związane z pielęgnowaniem pamięci o więzi, jaka łączy rozsianych po świecie Polaków z Ojczyzną przodków. Cieszę się, że barwne ludowe stroje, wesoła muzyka, radosny śpiew i wielojęzyczny gwar naszych gości z wielu zakątków globu na kilka dni zmienią Podkarpacie w centrum polonijnego świata. Festiwal jest bowiem wielkim świętem Polonii, która na Podkarpaciu jednoczy się, odbudowując lub tworząc od podstaw swą więź z ziemią przodków, ukazując własne spojrzenie na naszą kulturę i tradycje oraz budując trwałą relację z Polską. Nie tylko mieszkańcy Rzeszowa będą mogli podziwiać występy zespołów uczestniczących w festiwalu. W czasie dni polonijnych zespoły rozjadą się po całym Podkarpaciu na swoje indywidualne występy. To również pokazuje jak dużym przedsięwzięciem, wręcz wyzwaniem logistycznym, jest festiwal. Organizacja za każdym razem niesie nowe doświadczenia. Jestem pewny, że w tym roku będzie podobnie. Dziękuję wszystkim organizatorom na czele ze Wspólnotą Polską, współorganizatorom, czyli samorządom województwa, oraz miastu Rzeszów, a także wspierającym tę imprezę Kancelarii Senatu RP oraz Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wszystkim sponsorom.

Województwo Podkarpackie jest aktywne w kontaktach z Polonią w USA?

Współpraca trwa nieustannie. Są to wizyty robocze, ale również imprezy, które wspólnie organizujemy. Przypomnę, że przed rokiem, po raz pierwszy w swojej historii, Kongres Polonii Amerykańskiej obradował poza granicami USA i to właśnie w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena. Było też spotkanie z radnymi województwa podczas nadzwyczajnej sesji. Świat się zmienia. Kiedyś nasza ziemia była świadkiem wielkiej emigracji, wyjazdów w poszukiwaniu lepszego życia. Dziś Podkarpackie to prężnie rozwijający się region, który swój potencjał buduje w oparciu o inteligentne specjalizacje, przemysł lotniczy, informatykę i motoryzację. W przemyśle lotniczym jesteśmy liderem w kraju, a także liczącym się partnerem również w kontaktach ze Stanami Zjednoczonymi w sferze przedsiębiorczości.

Teraz również będzie spotkanie z samorządem?

Tak. Urząd Marszałkowski będzie gościł uczestników festiwalu ostatniego dnia, czyli 25 lipca. Będzie to jeden z ostatnich akcentów imprezy przed koncertem finałowym. Będzie to okazja do wręczenia pamiątkowych statuetek, docenienia wszystkich, którzy kultywują polską kulturę i tradycje za granicą. I na koniec zostanie wielki koncert finałowy, który jest zawsze dużym przeżyciem zarówno artystycznym, jak i emocjonalnym, szczególnie dla osób, które po raz pierwszy w nim uczestniczą i usłyszą na koniec chóralne „Marsz, marsz Polonia”.

wróć

Fotorelacje

Dzień Mamy i Taty w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

12 maja uczniowie, nauczyciele i rodzice dzieci uczęszczających do Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie wspólnie świętowali Dzień Mamy i Taty. Z tej okazji w sali Jana Pawła II wystawione zostało humorystyczne przedstawienie pt. „Jak mama tatę poznała”. Za pomysł i realizację przedstawienia wielkie brawa należą się Sylwii Wadach-Kloczkowskiej. Po spektaklu przewidziany był poczęstunek dla dzieci i rodziców. Fot. Mariusz Kloczkowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com