Raporty specjalne

poleć serwis drukuj

To była historyczna wizyta!

07-13-2017

Prezydent Trump był...
Wiele miejsca...
Po zakończeniu...
Na przemówieniu...
Na Placu...
Pierwsze Damy w...

– Ameryka kocha Polskę i Polaków – tymi słowami 6 lipca br. prezydent Donald Trump rozpoczął swoje przemówienie w Warszawie. Przez większość politologów, dziennikarzy i ekspertów zostało ono uznane za historyczne i definiujące politykę zagraniczną nowego prezydenta. Trump zaskoczył Polaków także znajomością polskiej historii, dzięki czemu poznały ją miliony ludzi na całym świecie.         

Do Polski Prezydent Stanów Zjednoczonych przyleciał wieczorem w środę 5 lipca. Air Force One wylądował na Okęciu o godz. 22:15. Na lotnisku parę prezydencką witali minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski oraz Ambasador USA w Polsce Paul Wayne-Jones. Po krótkim przywitaniu Donald i Melania Trump odjechali do Hotelu Marriott, gdzie w luksusowym apartamencie spędzili noc.

Silny sojusz

Pierwszym punktem drugiego dnia wizyty prezydenta USA w Polsce było spotkanie z Prezydentem RP Andrzejem Dudą. Doszło do niego na Zamku Królewskim w Warszawie. Po ciepłym powitaniu w świetle kamer prezydenci przez około pół godziny rozmawiali w „cztery oczy”, bez tłumaczy i doradców. Rozmowa dotyczyła głównie tematów bezpieczeństwa i współpracy gospodarczej.

Następnie Trump i Duda wzięli udział w rozmowach plenarnych z udziałem obu delegacji. Rozmawiano m.in. o obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce, o wzmacnianiu bezpieczeństwa naszej części Europy, a zarazem wschodniej flanki NATO, o kontraktach związanych z modernizacją polskiej armii, o sytuacji na Ukrainie oraz o zbliżających się ćwiczeniach Zapad-17 na Białorusi. Prezydentowi USA towarzyszyli sekretarze: skarbu – Steven Mnuchin i handlu – Wilbur Ross, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa H.R. McMaster, zięć i jeden z najbliższych doradców Trumpa Jared Kushner i szef rady gospodarczej w gabinecie Trumpa Gary Cohn. Z polskiej strony w rozmowach obok Andrzeja Dudy uczestniczyli ministrowie prezydenccy: szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, szef BBN Paweł Soloch, rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński oraz wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, szef MSZ Witold Waszczykowski, minister obrony Antoni Macierewicz, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek.

Mam poczucie, że Stany Zjednoczone i pan prezydent Donald Trump myślą bardzo poważnie o bezpieczeństwie Polski – mówił prezydent Duda podczas konferencji prasowej po spotkaniu delegacji.   

Prezydent Duda wyraził nadzieję, że w niedługim czasie zostanie zawarty kontrakt długoterminowy na dostawy gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych, dzięki czemu będzie postępowała dywersyfikacja źródeł dostaw tego niezwykle ważnego surowca do Polski.

Z kolei Donald Trump stwierdził, że „Polska to nie tylko wielki przyjaciel Stanów Zjednoczonych, ale prawdziwy ważny sojusznik i partner”. – Jak wiecie, Amerykanie polskiego pochodzenia bardzo licznie popierali mnie w ostatnich wyborach i bardzo byłem z tego zadowolony i chciałem za to podziękować – dodał.

Prezydent największego mocarstwa na świecie pochwalił również Polskę za zgodne z wymogami NATO wydatki na armię. – Czas najwyższy, by wszystkie kraje NATO ponosiły właściwe koszty. Polska swoim zobowiązaniom sprostała i nawet je przekracza – podkreślił Trump.

Chciałem również podziękować narodowi polskiemu za życzliwość dla ponad 5 tysięcy żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce. Silny sojusz z Polską i z NATO pozostaje nadal kluczowym elementem niedopuszczania do konfliktów i do zapewnienia, że wojna pomiędzy mocarstwami już nigdy nie doprowadzi do spustoszenia – dodał amerykański przywódca

Polska kupi Patrioty

Tuż przed spotkaniem Duda-Trump media podały informację, że Polska kupi od Amerykanów system rakiet Patriot. W tej sprawie podpisano memorandum informujące, że rząd Stanów Zjednoczonych wyraża zgodę na sprzedanie Polsce baterii rakiet Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji. – Takiej, jakiej używają wojska USA – poinformował minister obrony narodowej RP Antoni Macierewicz.

Konfiguracja, w której nabywamy rakiety Patriot jest specjalnie dostosowana do polskich wymogów. Żadna inna armia świata dotychczas nie miała możliwości uzyskania rakiet Patriot w konfiguracji szczególnie dobranej i dostosowanej do wymogów – zaznaczył minister.

Rokowania ws. systemu Patriot nie przyspieszyłyby, gdyby nie była to administracja prezydenta Donalda Trumpa – podkreślił szef MON, dodając, że jest to ważne ze względu na przeciwnika, ze względu na rakiety Iskander, które w Obwodzie Kaliningradzkim zagrażają Polsce i które muszą być skutecznie zwalczane przez rakiety Patriot.

Pierwsze baterie rakiet Patriot mają trafić do Polski do 2022 roku. – Wraz z nabyciem wyrzutni rakiet Homar uzupełnia to całościową strukturę polskiego systemu obronnego, czyli tarczy antyrakietowej, dającej nam pełne bezpieczeństwo przed jakimkolwiek przeciwnikiem dysponującym jakąkolwiek bronią mogącą Polsce zagrażać – podsumował minister Macierewicz.

Szczyt Trójmorza

W czwartek 6 lipca zainaugurowano II Szczyt Inicjatywy Trójmorza. Jego współgospodarzem była prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, która wraz z Andrzejem Dudą witała przywódców 10 innych państw wchodzących w skład tego bloku: Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Słowenii i Austrii, a także gościa specjalnego prezydenta Trumpa.

Donald Trump podkreślił, że Szczyt Trójmorza ma charakter historyczny. Jak stwierdził, przedstawiciele tych krajów spotykają się w mieście, gdzie „wielokrotnie wcześniej rzeczy niemożliwe stawały się możliwymi”. – Poradziliście sobie z latami ucisku i wszystkich was łączy nadzieja, że wasi obywatele będą rozkwitać, handel będzie rozwijać się, zaś kraje będą absolutnie rozkwitać. Chcę wam pogratulować wspaniałej pracy, którą wykonujecie dla tego regionu – powiedział Donald Trump.

Prezydent USA mówił też o „uruchomieniu nowej przyszłości dla otwartego rynku taniej energii”. – Przyniesie to większe bezpieczeństwo i dobrobyt wszystkim naszym obywatelom. Mamy ogromne zasoby energetyczne, w tej chwili jesteśmy eksporterami energii, dlatego też niezależnie od tego, kiedy jej będziecie potrzebować, po prostu do nas dzwońcie. Stoimy ramię w ramię z krajami Trójmorza – zapewniał Donald Trump. Przywódca USA podkreślił też, że jego kraj nigdy nie będzie „wykorzystywać energii, aby zmuszać do czegokolwiek” i nie pozwoli, by robili to inni.

Prezydent USA zachęcał również kraje Trójmorza do kupowania sprzętu wojskowego w Stanach Zjednoczonych, gdyż to właśnie jego kraj dysponuje najlepszą technologią w tej dziedzinie.

Do wspólnych inicjatyw, które chcą podjąć państwa Trójmorza, należy m.in. stworzenie gazowego korytarza północ-południe pomiędzy gazoportem w Świnoujściu a przyszłym gazoportem na wyspie Krk w Chorwacji. Ma to zabezpieczyć energetycznie wszystkie kraje regionu.

Wspomnę tylko o tym, żebyśmy wiedzieli, jaka jest perspektywa – że nasi przyjaciele z Chorwacji, pani prezydent, mają ekspertyzę, która wskazuje na to, że w naszej części Europy można realizować 157 wielkich projektów infrastrukturalnych, z których każdy jest perspektywiczny. Czy warto mówić coś więcej – 157 wielkich projektów infrastrukturalnych – powiedział prezydent Duda. Łączna wartość tych projektów wyceniana jest na 50 mld euro.

Uczestnicy szczytu przyjęli wspólną deklarację. Podkreślono w niej, że „państwa Trójmorza ze swym potencjałem tworzą dynamiczny region, którego rozwój zależy między innymi od koordynacji wysiłków całego regionu”.

Przemówienie

Kulminacyjnym punktem wizyty prezydenta Trumpa w Polsce było przemówienie na Placu Krasińskich w Warszawie. Gość z Waszyngtonu wygłosił je 6 lipca po godz. 13. Chwilę wcześniej wraz z małżonką Melanią oraz polską parą prezydencką złożył wieniec przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego.

Ku zaskoczeniu ponad 15 tys. zebranych na placu Polaków, jako pierwsza do mikrofonu podeszła Melania Trump, która przedpołudnie spędziła wraz z Agatą Kornhauser-Dudą w Centrum Nauki Kopernik (w tym samym czasie córka i doradca prezydenta USA Ivanka Trump złożyła kwiaty przy pomniku Bohaterów Getta przed wejściem do Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie).

Mój mąż i ja jesteśmy bardzo zadowoleni z odwiedzin w waszym pięknym kraju. Dziękuję za ciepłe przyjęcie – powiedziała Pierwsza Dama USA. Chwilę później stwierdziła, że „wszyscy ludzie powinni być w stanie żyć swoim życiem bez strachu, niezależnie od tego, w jakim kraju żyją” i oddała głos mężowi.

Donald Trump rozpoczął swoje przemówienie od pochwał pod adresem Polaków. – Ameryka kocha Polskę, Ameryka kocha Polaków. Poza tym, że Polacy dokonali wiele dla tego regionu, Amerykanie polskiego pochodzenia bardzo wzbogacili Stany Zjednoczone i jestem naprawdę dumny z tego, że poparli mnie w wyborach w 2016 roku – mówił.

Polska historia

W dalszej części przemówienia prezydent USA podkreślił znaczenie inicjatywy Trójmorza, zapewniając o swoim wsparciu dla jej rozwoju. – Zależy nam na tym, byście mieli zapewniony dostęp do alternatywnych źródeł energii, aby Polska i jej sąsiedzi nigdy więcej nie stali się zakładnikiem jedynego dostawcy energii – powiedział.

Donald Trump zaskoczył wszystkich odniesieniami do polskiej historii, której poświęcił większą część swojego przemówienia. – W polskim narodzie widać duszę Europy. Wasz naród jest wielki, bo jesteście silni wspaniałym duchem. Przez dwa stulecia Polska padała ofiarą ciągłych, brutalnych ataków. Ale mimo że jej ziemie była najeżdżane i okupowane, a państwo zniknęło nawet z mapy, nigdy nie udało się wymazać Polski z historii czy też z Waszych serc. W tych mrocznych czasach nie mieliście wprawdzie swojego kraju, ale nigdy nie straciliście swojej dumy – mówił do zgromadzonych na Placu Krasińskich, którzy co kilka minut skandowali „Donald Trump! Donald Trump!”

Następnie Prezydent USA przypomniał, że „polscy bohaterowie i amerykańscy patrioci” wielokrotnie walczyli ramię w ramię na wielu frontach: wojny o niepodległość USA, w Afganistanie czy Iraku. – Oba nasze kraje łączy szczególna więź, u podstaw której leżą wyjątkowe dzieje i charakter narodu. Tego rodzaju wspólnota występuje tylko między ludźmi, którzy walczyli, przelewali krew i umierali za wolność – dodał.

Donald Trump przypomniał, że granice Polski wymazano z map na ponad wiek, a także wielkie zwycięstwo Polaków w 1920 roku w Bitwie Warszawskiej. – Polska zatrzymała sowiecką armię dążącą do podboju Europy. Dziewiętnaście lat później, w 1939 roku, znów zostaliście napadnięci – tym razem od zachodu przez nazistowskie Niemcy, a od wschodu przez Związek Radziecki. Pod podwójną okupacją naród polski przeżył nieopisaną gehennę: zbrodnię katyńską, Holokaust, warszawskie getto i powstanie w getcie, zniszczenie pięknej stolicy i zagładę prawie jednej piątej ludności – mówił.

Wiele miejsca prezydent największego mocarstwa na świecie poświęcił Powstaniu Warszawskiemu z 1944 roku. Nie tylko docenił bohaterstwo walczących, ale przypomniał również całemu światu, w jakich okolicznościach walczyli. – Po drugiej stronie Wisły wojska radzieckie zatrzymały się – i czekały. Przyglądali się, jak naziści brutalnie zrównują miasto z ziemią, mordując okrutnie mężczyzn, kobiety i dzieci. Chcieli na zawsze unicestwić ten naród, zabijając w nim wolę przetrwania. Ale nikomu nie udało się zniszczyć odwagi i siły, które znamionują charakter Polaków – mówił z werwą Trump.

W dalszej części mowy prezydent USA docenił rolę papieża Jana Pawła II i wiary katolickiej, która pozwoliła Polakom przetrwać trudny okres PRL-u. – Złączeni solidarnością wystąpiliście przeciwko uciskowi, przeciwko działającej bezprawnie tajnej policji oraz przeciwko okrutnemu i niegodziwemu systemowi, który zubażał Wasze miasta i Wasze dusze. I wygraliście. Polska zwyciężyła. Polska zawsze zwycięży! – przekonywał.

Powrót do wartości

Jednym z dłuższych wątków w przemówieniu Donalda Trumpa była obrona Zachodu przed ekstremizmem i terroryzmem. – Musimy zewrzeć szyki w obliczu wspólnych wrogów, by pozbawić ich terytorium, finansowania, sieci powiązań oraz wszelkich form ideologicznego wsparcia – mówił prezydent, wzywając Rosję, by zaprzestała swoich destabilizujących działań na Ukrainie oraz przestała wspierać reżimy Syrii i Iranu. Zamiast tego Moskwa powinna, zdaniem Trumpa, przyłączyć się do wspólnoty odpowiedzialnych narodów w „walce przeciwko wspólnym wrogom i w obronie cywilizacji”.

Ciekawą, acz krótką wzmianką, była... biurokracja. – Po obu stronach Atlantyku nasi obywatele mierzą się z jeszcze jednym niebezpieczeństwem, z którym możemy sobie w pełni poradzić. To zagrożenie jest dla niektórych niewidoczne, ale dla Polaków znajome. Stały rozrost rządowej biurokracji, która pozbawia ludzi woli działania i bogactwa. Zachód osiągnął wielki sukces nie dzięki biurokracji i regulacjom, ale dlatego, że ludzie mieli możliwość podążania za swoimi marzeniami i realizowania swoich dążeń – zauważył prezydent USA.

Krajom Europy Zachodniej Donald Trump zaproponował sojusz w obronie tradycyjnych, chrześcijańskich wartości. – Amerykanie, Polacy i narody Europy cenią indywidualną wolność i suwerenność. Musimy pracować razem, by przeciwstawić się siłom, niezależnie od tego czy pochodzą z wewnątrz czy z zewnątrz, z południa czy ze wschodu, które z czasem grożą podważeniem tych wartości i zerwaniem więzów kultury, wiary i tradycji, które stanowią o naszej tożsamości – stwierdził. – Cenimy praworządność i bronimy prawa do wolności słowa. Wspieramy kobiety, filary naszego społeczeństwa i naszego sukcesu. A w sercu naszego życia stawiamy wiarę i rodzinę, a nie władze i biurokrację. (…) Doceniamy godność życia każdej ludzkiej istoty, bronimy praw każdego człowieka i podzielamy nadzieję na życie w wolności tkwiące w każdej ludzkiej duszy. Tacy właśnie jesteśmy. Takie są bezcenne więzy, które nas łączą. Jako narody, jako sprzymierzeńców i jako cywilizację – dodał.

Przyszłość NATO

Pod koniec swojego przemówienia prezydent USA zaapelował do wszystkich członków NATO o wywiązywanie się w pełni z ustalonych zobowiązań finansowych. Nie było to pierwsze tego typu wezwanie Trumpa. – Stanowisko to już zaowocowało dodatkowymi miliardami dolarów. Moim zdaniem te miliardy inaczej by nie napłynęły. Krytykom naszego twardego stanowiska chciałbym przypomnieć, że USA okazały nie tylko słowami, ale przede wszystkim czynami swoje nieugięte poparcie dla Artykułu 5. wielostronnych zobowiązań obronnych – mówił.

Czy wystarczająco silnie wierzymy w system naszych wartości, żeby bronić ich za wszelką cenę? Czy darzymy wystarczającym szacunkiem naszych obywateli, żeby bronić granic, w których żyją? Czy starczy nam chęci i odwagi, by bronić naszej cywilizacji w obliczu tych, którzy starają się ją podstępnie unicestwić? Na nic zdadzą się największe gospodarki świata i broń największego rażenia, jeśli zabraknie silnej rodziny i solidnego systemu wartości – przekonywał Donald Trump, po czym wrócił do historii Powstania Warszawskiego.

 – Ci bohaterowie przypominają nam, że Zachód został ocalony dzięki krwi patriotów, że każde pokolenie ma w tej obronie do odegrania swoją rolę. I że każda piędź ziemi, każdy centymetr naszej cywilizacji jest tej obrony wart. Nasza walka w obronie Zachodu nie zaczyna się na polu bitwy – zaczyna się od naszych umysłów, naszej woli, naszych dusz. (…) Ogłaszam dziś światu, że tak, jak nie udało się złamać woli Polski, nie uda się nigdy złamać woli zachodu. System naszych wartości zwycięży. Nasze narody rozkwitną. A nasza cywilizacja zatriumfuje. Więc walczmy wszyscy jak Polacy – o rodzinę, o wolność, o ojczyznę i o Boga. Dziękuję Wam. Niech Bóg Was błogosławi. Niech Bóg błogosławi Naród Polski. Niech Bóg błogosławi naszych sprzymierzeńców. Niech Bóg błogosławi Stany Zjednoczone Ameryki – zakończył swoje przemówienie prezydent Trump, po czym wraz z żoną Melanią i polską parą prezydencką podeszli do Weteranów Powstania Warszawskiego.

Przemówienie na Placu Krasińskich było najważniejszym i ostatnim oficjalnym punktem wizyty prezydenta USA w Polsce. Z Okęcia Air Force One odleciał do Hamburga na Szczyt G20.

Pełny sukces

Z wizytą Donalda Trumpa Polacy i polskie władze wiązały duże nadzieje. Okazały się one w 100 procentach uzasadnione.

Ta wizyta przyczyniła się do wzmocnienia bezpieczeństwa naszego kraju – stwierdził w TVP1 prezydent Andrzej Duda. – Prezydent Stanów Zjednoczonych wyszedł tu, w Polsce, w Warszawie, i powiedział do całego świata, że gwarantuje de facto bezpieczeństwo Polski, że artykuł 5. Traktatu Sojuszu Północnoatlantyckiego jest niezwykle istotny, obowiązuje. (…) To było bardzo mocne wystąpienie. Wystąpienie, w którym Donald Trump mówił o tym, że zwycięża świat oparty na wartościach – dodał zadowolony.

Podobnego zdania była premier Beata Szydło. – To, że dzisiaj prezydent Donald Trump tutaj, na tle Pomnika Powstańców Warszawskich występował i był razem z nami, dowodzi, że Polska jest państwem ważnym, jest państwem, z którym trzeba się liczyć i jest państwem, które jest gwarantem światowego pokoju i bezpieczeństwa – powiedziała w rozmowie z mediami.

Paweł Kukiz napisał na facebooku, że prezydent USA mówił „pięknie o Polsce, o naszej historii, o woli trwania, sile ducha, bohaterstwie. O wartościach – rodzinie, godności, Bogu”. –
Wyróżnił Polskę jako kraj, który jak prawie żaden inny wywiązuje się ze zobowiązań wobec NATO i podkreślił nienaruszalność Art.5. Oprócz tego wszystkiego zwróciła moją uwagę wypowiedź o biurokracji – dodał.

Chłodniej przemówienie Trumpa ocenił natomiast były Ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf. W wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” stwierdził, że była to „potężna porcja leku na naszą cierpiącą na niedocenienie duszę”.Psychoterapia, którą zastosował wobec nas Trump, podnosząc kwestie, na których wielu Polakom po prostu zależy, była skierowana nie tylko do patriotycznego tłumu zwolenników – głównie – PiS, ale także do polityków, decydentów, tych, którzy polską historię znają. Do wszystkich. A dlaczego? Być może po to, aby przygotować swoich odbiorców na gorsze wiadomości – ocenił Schnepf.

Ciekawy komentarz po wizycie prezydenta Trumpa w Polsce pojawił się 7 lipca w „Wall Street Journal”. „To przemówienie zdefiniowało prezydenturę Trumpa i zawierało stanowcze stwierdzenia ws. polityki zagranicznej. Sześć miesięcy po objęciu stanowiska Trump w końcu przedstawił rdzeń tego, co może stać się jego filozofią rządzenia. To zdecydowana afirmatywna obrona tradycji Zachodu. (…) Trump zajmuje jasne stanowisko przeciwko zwiewnemu globalizmowi i mglistej wielokulturowości, światopoglądowi reprezentowanemu np. przez Baracka Obamę i współczesnych zachodnich intelektualistów, którzy są chętni przyznać rację krytykom zachodnich tradycji” – napisała gazeta.

Arkadiusz Rogowski

wróć

Fotorelacje

Dzień Mamy i Taty w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

12 maja uczniowie, nauczyciele i rodzice dzieci uczęszczających do Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie wspólnie świętowali Dzień Mamy i Taty. Z tej okazji w sali Jana Pawła II wystawione zostało humorystyczne przedstawienie pt. „Jak mama tatę poznała”. Za pomysł i realizację przedstawienia wielkie brawa należą się Sylwii Wadach-Kloczkowskiej. Po spektaklu przewidziany był poczęstunek dla dzieci i rodziców. Fot. Mariusz Kloczkowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com