Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Jarosław Kaczyński Prezes PiS Jarosław...

Rządząca prawica planuje kolejne reformy

07-03-2017

– Idziemy w kierunku, by Polacy mieli równe szanse – mówił w sobotę 1 lipca br. podczas kongresu Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze na Mazowszu prezes tej partii Jarosław Kaczyński. Wzięło w nim udział ponad 1,000 delegatów, którzy dyskutowali o tym, co udało się już zrobić, co wymaga zmian i co należy jeszcze zrobić. Hasło spotkania brzmiało: „Polska jest jedna”.

Główne przemówienia wygłosili: prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremier Mateusz Morawiecki, wicepremier i szef Polski Razem Jarosław Gowin oraz lider Solidarnej Polski i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Sprawy społeczne to nasz wielki powód do dumy: 500 plus, emerytury, płaca minimalna, walka z umowami śmieciowymi. To jest zmiana ustroju społecznego Polski, bardzo dobra robota – mówił z werwą Jarosław Kaczyński, chwaląc przy tym minister pracy Elżbietę Rafalską. – Ogromna część 500 plus jest dla wsi, to sumy niemalże równe dopłatom z UE, to bardzo ważna zmiana, wieś potrafi wykorzystać pieniądze inwestując w dzieci i w przyszłość – podkreślił.

W swoim 73-minutowym wystąpieniu były premier chwalił również Ministerstwo Finansów, za uszczelnienie systemu podatkowego. – Dużo zrobiono, ale można i trzeba jeszcze dużo zrobić – mówił. Podobnie wypowiedział się o reformie służby zdrowia.

Wśród rzeczy do zrobienia Kaczyński wymienił m.in. zmianę ordynacji wyborczej w samorządach (likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych), wprowadzenie przepisów dekoncentracyjnych w mediach, nową ustawę o służbie zagranicznej oraz reformę sądów. – Jest ona absolutnie fundamentalna. To, że sądy pozostały takie w istocie, jak w PRL, to musi być zmienione. Będzie opór, ale musimy to zmienić – przekonywał. 

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki chwalił się sukcesami w gospodarce. – Mogę powiedzieć na początek, że do przerwy 4:0 w PKB i to przy sędziach, którzy raczej faworyzują drugą stronę – rozpoczął od sportowej metafory Morawiecki. – Wszystkie nasze obietnice społeczne, przedwyborcze zrealizowaliśmy bez podwyższania podatków – podkreślił.          

Wicepremier mówił też o zmniejszających się nierównościach społecznych. – Ja mam poczucie, że żyję w Polsce solidarnej. Jest to kraj, który naprawdę dba o swoich ludzi, tak jak przez 28 lat wcześniej nikt nie dbał: o rodziny, o pacjentów, wszystkich, którzy wymagają wsparcia, ale też o zwykłego człowieka, zwykłe polskie rodziny – przekonywał. – Najbardziej dla naszego rozwoju gospodarczego potrzebne są oszczędności, inwestycje, innowacje, eksport i infrastruktura – dodał.

Minister nauki, wicepremier Jarosław Gowin stwierdził, że po 1989 roku nie było „porozumienia tak dobrego, tak przyjaznego, tak harmonijnego, jak ta współpraca trzech partii obozu Zjednoczonej Prawicy” (PiS, Solidarna Polska, Polska Razem). – Spotykamy się z atakami i z niesprawiedliwymi zarzutami, ale myślę, że to hasło nas zobowiązuje. Jeżeli Polska jest jednością, jeżeli my jesteśmy jednością, to powinniśmy reagować na te ataki dłonią wyciągniętą do porozumienia – powiedział.

Wśród zadań do zrobienia szef Polski Razem wymienił m.in. obniżenie podatków dla mikroprzedsiębiorców. – Przyczyną ich kłopotów nie jest ich nieudolność, ale niesprawiedliwie wysokie obciążenia podatkowe. I właśnie do tej grupy chcemy wyciągnąć rękę i zaproponować ustawę o tzw. małej działalności gospodarczej, czyli ustawę o stopniowym obniżaniu ZUS – zadeklarował Gowin.

Z kolei dla ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro priorytetem jest reforma sądów. – Musimy wyczyścić tę stajnie Augiasza, musimy odrzucić myślenie w kategorii nadzwyczajnej kasty – mówił podczas kongresu w Przysusze, podkreślając przy tym, że wśród obecnych sędziów, prokuratorów i prawników są też ludzie porządni i uczciwi.

 opr. ar

wróć

Fotorelacje

Dzień Mamy i Taty w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

12 maja uczniowie, nauczyciele i rodzice dzieci uczęszczających do Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie wspólnie świętowali Dzień Mamy i Taty. Z tej okazji w sali Jana Pawła II wystawione zostało humorystyczne przedstawienie pt. „Jak mama tatę poznała”. Za pomysł i realizację przedstawienia wielkie brawa należą się Sylwii Wadach-Kloczkowskiej. Po spektaklu przewidziany był poczęstunek dla dzieci i rodziców. Fot. Mariusz Kloczkowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com