Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Na Mazowszu jedną z...

Wielkanocne specjały z różnych zakątków Polski

04-02-2021

Wyjątkowość Wielkanocy polega na wielowymiarowym charakterze tego szczególnego okresu. Z jednej strony chodzi w nim o celebrowanie i przeżywanie misterium paschalnego Chrystusa, zadumę nad odkupieniem grzechów i pokutę. Wiąże się z tym pielęgnowanie wielu tradycji – zarówno tych zakorzenionych w wierze, jak i ludowości. W tym miejscu pojawia się kolejny wymiar tego wyjątkowego okresu. Mowa tu o aspekcie kulinarnym. Choć nie jest on oczywiście najważniejszy, nie daje się pominąć w kontekście wielkanocnych zwyczajów, szczególnie tych lokalnych, regionalnych. Warto zgłębić ten temat szczególnie w okolicach Wielkanocy.

Nie jest tajemnicą, że kuchnia regionalna przysmakami stoi. Każda okazja w kalendarzu rządzi się swoimi prawami i jadłospisem. Święta wielkanocne nie są pod tym względem wyjątkiem. Stare, tradycyjne przepisy na potrawy lokalne mogą być prawdziwą skarbnicą przepysznych inspiracji i to z historią przez wielkie „H”.

Murzin wielkanocny

Zestawienie tradycyjnych wielkanocnych potraw z różnych zakątków Polski otwiera propozycja dla miłośników potraw sytych, z konkretną mięsną bazą. Tak najkrócej opisać można danie nazywane murzinem wielkanocnym. Na pierwszy rzut oka przypomina ono z wyglądu zwyczajny, pięknie zrumieniony chlebek, obowiązkowo żytni na zakwasie. Dopiero przekrojenie go ujawnia mięsne wnętrze w postaci szynki – w zależności od regionu w jednym kawałku bądź wielu mniejszych połączonych z wędzonką. Swój rodowód danie to wywodzi ze Śląska Cieszyńskiego, jednak jego odpowiednik cieszy się także popularnością w tradycji mazowieckiej.

Dzionie rakowskie

Kolejny przysmak i kolejny region. Tym razem będzie to województwo świętokrzyskie, a pretekstem do zawitania w te malownicze okolice są dzionie rakowskie. To tradycyjne danie przygotowywane jest przede wszystkim na Wielkanoc, choć czasem pojawia się także na stołach w okresie bożonarodzeniowym. Swoją formą przypomina rodzaj kaszanki bądź kiszki pasztetowej o wnętrzu bogatym, jak i historia tej XIX-wiecznej potrawy… Pieczone w piecu jelito wieprzowe albo wołowe skrywa mieszankę mięsa – tradycyjnego podgardla – jaj, smalcu i mąki. Oczywiście, jak to w przypadku potraw regionalnych bywa, także i dzionie rakowskie posiadają różne warianty. Obok omówionego, w okolicach Rakowa sporządza się także wersję dania, w której podstawowym składnikiem farszu jest wypieczona maca moczona w wywarze rosołowym, łączona następnie z mięsem oraz jajami.

Pascha bukowińska

Bogaty jadłospis polskich potraw regionalnych przygotowywanych na Wielkanoc kryje w sobie także propozycje dla miłośników pieczywa. Jedną z bardziej charakterystycznych jest pascha bukowińska. Jest to rodzaj wspaniale zrumienionego i bogato przyozdobionego warkoczami oraz świątecznymi hasłami chleba. Przygotowywany jest z mąki pszennej i drożdży. W swojej najbardziej tradycyjnej formie przypomina walec o średnicy ok.20 centymetrów. Pascha Bukowińska w okresie wielkanocnym gości na stołach przede wszystkim województwa lubuskiego.

Ser wielkanocny

Oto specjał wielkanocny rodem z Podkarpacia. Tradycyjny ser przygotowywany jest w tym okresie jako dodatek do świątecznego żuru. Jego podstawą jest biały twaróg z mleka krowiego. Łączy się go z żółtkami jaj i kminkiem, formuje w kule a następnie przyciśnięte suszy. W trakcie tego procesu serek nabiera charakterystycznego smaku, dojrzewa, jego powierzchnia twardnieje i przybiera mocniejszą żółtą barwę. Potrawa ta posiada także inne warianty. Jednym z nich jest tzw. ser zgliwiały. Jego podstawą również jest twaróg połączony z żółtkami jaj, jednak w tej wersji jest on dojrzały. Ponadto do mieszanki dodaje się też masło, a po doprawieniu kminkiem, podgrzewa się ją na patelni. W takim wydaniu ser przeznaczony jest do spożywania przede wszystkim z pieczywem.

Zylc

Tę subiektywną i niepełną listę wielkanocnych potraw regionalnych wieńczy propozycja prosto z Kaszub, równocześnie stanowiąca powrót do kategorii dań mięsnych. Mowa tu o wielkanocnym zylcu, zwanym inaczej zimnymi nóżkami. Cóż kryje się pod tymi tajemniczymi nazwami? Ukrywa się pod nimi studzienina, znaczy się galareta wieprzowa. Przyrządzana jest na bazie mięsa wieprzowego, najczęściej golonki – tak, oto rodowód zimnych nóżek – mielonej z marchewką. Tak przygotowana podstawa zalewana jest doprawioną galaretą. Na wielkanocnym talerzu zylc – do smaku dopełniony odrobiną soku z cytryny – pojawia się w roli zimnej zakąski.

Anna Miler

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com