Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Prof. Krzysztof...

Krzysztof Szczerski ambasadorem przy ONZ?

04-01-2021

Prof. Krzysztof Szczerski – pełnomocnik prezydenta Andrzeja Dudy ds. utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej – ma zostać nowym Ambasadorem RP przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. O jego możliwej przeprowadzce do Nowego Jorku od kilku tygodni spekulują polskie media, a sam zainteresowany... sprawy nie komentuje.  

Jak pisze portal WNP, „sprawa obsadzenia stanowiska ambasadora przy ONZ jest przedmiotem wewnętrznych rozmów pomiędzy prezydentem, premierem oraz Krzysztofem Szczerskim”. Choć ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, to „w tym momencie jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz”.

„Czasu jeszcze jest sporo, bo kontrakt obecnej ambasador Joanny Wroneckiej kończy się w listopadzie” – czytamy w „Dzienniku Gazeta Prawna”. Jak dodają autorzy artykułu, rola ambasadora przy ONZ jest co prawda mniej ważna niż ambasadora RP w Waszyngtonie, ale mimo to jest bardzo istotna, bo co tydzień bierze on udział w spotkaniach amerykańskiej administracji.

Do stycznia 2021 roku prof. Krzysztof Szczerski był szefem gabinetu politycznego prezydenta Andrzeja Dudy. Towarzyszył mu niemal w każdej wyprawie za Atlantyk. Obecnie pełni funkcję pełnomocnika prezydenta do spraw utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej, które ma wzmocnić rolę głowy państwa w polityce zagranicznej.

Prof. Szczerski jest jednym z najbardziej zaufanych i najbardziej kompetentnych osób w otoczeniu Andrzeja Dudy. Pracuje w Pałacu Prezydenckim od 2015 roku. Biegle mówi po angielsku i francusku. Był typowany na polskiego komisarza w Komisji Europejskiej po wyborach europejskich w 2019 roku (został nim Janusz Wojciechowski), a także na stanowisko zastępcy sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga (został nim Rumun Mircea Geoană).

Arkadiusz Rogowski

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com