Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Premier Mateusz...

Lockdown jeszcze przed Wielkanocą

03-19-2021

– Robimy wszystko na każdym możliwym froncie, żeby zapewnić bezpieczeństwo i jak najszybciej zwalczyć koronawirusa – mówił premier Mateusz Morawiecki uzasadniając uruchomienie kolejnych łóżek w szpitalach tymczasowych. Wskutek gwałtownego wzrostu liczby zakażeń Covid-19 rząd zdecydował się również na wprowadzenie od soboty 20 marca lockdownu w całym kraju.

W czwartek 18 marca pozytywnych testów na koronawirusa było aż 27 tys., a przypadków śmiertelnych 356. W ciągu zaledwie jednego tygodnia liczba zakażeń zwiększyła się o 38 proc., liczba zgonów o 24 proc., a także zajętych łóżek covidowych o 17 proc. Z kolei liczba wykonanych szczepień na dzień 18 marca wyniosła ponad 4.6 mln, z czego 3 mln pierwszą dawką. Podczas wizyty w szpitalu rezerwowym w hali EXPO w Krakowie premier Morawiecki podkreślił, że ponad 50 proc. zakażeń jest efektem wirusa brytyjskiego, który jest znacznie bardziej zaraźliwy i prowadzi do większej liczby zgonów. – Dlatego ważne jest, żebyśmy jak najszczerzej przeprowadzili akcję szczepień. Bardzo ważny jest tu komunikat wydany przez Europejską Agencję Leków, który mówi, że szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna – powiedział szef rządu.

Lockdown został wprowadzony do 9 kwietnia, co oznacza, że obejmie również okres Świąt Wielkanocnych. Działalność musiały zawiesić: hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych), galerie handlowe, teatry, muzea, galerie sztuki, kina, baseny, sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna, stoki narciarskie i obiekty sportowe.

Ponadto wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – przeszli na nauczanie zdalne, a wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, rząd zalecił pracę zdalną i ograniczenie aktywności społecznej także podczas Świąt Wielkanocnych.

Arkadiusz Rogowski

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com