Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Premierzy Polski,...

30-lecie Grupy Wyszehradzkiej

02-22-2021

– Potwierdzamy nasz zamiar, by wspierać dalsze wzmacnianie naszej wzajemnej współpracy międzyrządowej i międzyludzkiej dla dobra naszych obywateli i krajów, jak również Unii Europejskiej i NATO – to fragment podpisanej 17 lutego br. w Krakowie przez premierów Polski, Węgier, Słowacji i Czech deklaracji z okazji 30. rocznicy Grupy Wyszehradzkiej. Jubileuszowe spotkanie na Wawelu było również okazją do wyznaczenia nowych celów, w tym współpracy przy projektach cyfrowych.

Grupa Wyszehradzka V4 to zrzeszenie Polski, Czech, Słowacji i Węgier, którego głównym założeniem jest szeroka współpraca polityczna i gospodarcza. Zrzeszenie powstało 30 lat temu – 15 lutego 1991 roku podpisano „Deklarację o współpracy Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej, Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Węgierskiej w dążeniu do integracji europejskiej”.

Grupa Wyszehradzka jest dziś znacznie silniejsza niż wcześniej. Eksperci nazywają nasze kraje lokomotywą rozwoju gospodarczego UE – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Mamy odwagę, inspiracje, talenty oraz wizję, która jest szansą szybkiego dogonienia krajów zachodniej Europy – dodał. Premier Czech Andrej Babisz dodał, że V4 walczy nie tylko o interesy swoich obywateli, ale też o interesy Europy.

Po zakończeniu oficjalnej części obchodów nastąpiło uroczyste przekazanie Polsce zbroi Zygmunta II Augusta. Dotychczas zbroja należała do zbiorów muzeum w Budapeszcie. Przekazanie cennego zabytku Polsce stało się możliwe dzięki bliskim, ponadstandardowym relacjom władz Polski i Węgier w ostatnich latach.

Z okazji 30-lecia V4 w rezydencji Prezydenta RP na Mierzei Helskiej w Juracie spotkali się prezydenci tworzących ją państw. – Stanowimy wspólny krąg kulturowo-ideowy i wspólny krąg pamięci. Konsekwentnie wyrażamy swoje poparcie dla idei europejskiej jedności i solidarności, a także opowiadamy się za Europą równych państw i wolnych narodów – powiedział prezydent Andrzej Duda.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com