Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Wartość inwestycji...

Inwestycja w przyszłość na Pomorzu

02-22-2021

W Gdańsku powstanie najnowocześniejszy zakład produkcyjny i centrum badawczo-rozwojowe systemów magazynowania energii i modułów bateryjnych. Wartość inwestycji szwedzkiej firmy Northvolt to blisko 200 mln dolarów. Powstanie około 500 miejsc pracy.

Northvolt to firma założona w 2016 roku przez Petera Carlssona i Paolo Cerrutiego – byłych wiceprezesów Tesli. Produkuje nowoczesne systemy zasilania bateryjnego. W Gdańsku wybuduje nowoczesny, zautomatyzowany zakład produkcyjny oraz centrum badawczo-rozwojowe modułów bateryjnych, systemów magazynowania energii oraz procesów i technologii produkcyjnych.

Staramy się uczynić z naszego kraju hub przemysłowy. I to w ostatnich kilku latach nam się udaje. Zdajemy sobie sprawę, że jest potrzeba dobrego systemu edukacji i kształcenia. Z powodzeniem udaje nam się to realizować. W trudnych czasach epidemii przyciąganie nowych inwestycji jest szczególnie ważne. Dzięki temu możemy pozyskiwać nowe kompetencje i miejsca pracy. Tworzą się też nowe powiązania i relacje polskich firm z zagranicznymi – mówił premier Mateusz Morawiecki.

To jedna z wielu dobrych informacji dotyczących polskiej gospodarki. W grudniu 2020 roku produkcja przemysłowa w Polsce była o 11.2 proc. większa niż rok wcześniej. – To fenomen na skalę europejską. Dzięki temu udaje się bronić miejsca pracy w dobie koronawirusa – ocenił premier.

Z kolei PKB Polski spadło o 2.8 proc., a poziom bezrobocia jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej. Dobrą ocenę polskiej gospodarce wystawił też Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który podkreślił zmniejszenie długu publicznego w relacji do PKB w ostatnich latach.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com