Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Pomysł Koalicji 276...

Spory w koalicji i w opozycji

02-07-2021

– Proponujemy opozycji rozmowę o przyszłości Polski – mówił w sobotę 6 lutego lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka, prezentując plan utworzenia „Koalicji 276”. To, jak tłumaczył, liczba posłów KO, Lewicy, PSL i Polski 2050 Szymona Hołowni, potrzebnych nie tylko do przejęcia w Polsce władzy, ale też odrzucenia weta prezydenta Andrzeja Dudy. Tymczasem u jednego z koalicjantów Prawa i Sprawiedliwości rozpętała się wojna podjazdowa.

Swój pomysł Borys Budka oparł na trzech sondażach wyborczych, z których jego zdaniem wynika, że opozycja mogłaby wygrać wybory ze Zjednoczoną Prawicą. – Już teraz, gdyby odbyły się wybory, to opozycja miałaby większość. Ale to nie wystarczy. Żeby zmieniać Polskę, żeby spełniać wasze oczekiwania i marzenia, potrzebne jest coś więcej, bo nawet najlepsze pomysły nie będą mogły być zrealizowane, jeżeli w Pałacu Prezydenckim będzie zasiadał główny hamulcowy tych zmian – przekonywał przewodniczący PO.

Wśród przedstawionych postulatów Budka i Trzaskowski wymienili m.in.: powołanie nowego Trybunału Konstytucyjnego i nowej Krajowej Rady Sądownictwa, „odpolitycznienie prokuratury”, likwidację TVP Info oraz abonamentu RTV, likwidację Funduszu Kościelnego czy przekazanie 6 proc. PKB na ochronę zdrowia. – Musimy odpowiedzieć sobie, czy chcemy partii, która patrzy w przyszłość, czy takiej, która przez cały czas tkwi w przeszłości – powiedział prezydent Warszawy.

Platforma Obywatelska pokazała kompletne oderwanie od rzeczywistości. Nie poruszano tematów, które są istotne dla Polaków – skomentował konwencję PO wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Politycy Zjednoczonej Prawicy uruchomili też stronę internetową „Prawdziwy program Platformy Obywatelskiej” – www.programpo.pl, na której przypomnieli wypowiedzi liderów PO m.in. o konieczności podwyższania wieku emerytalnego, przyjmowania uchodźców czy likwidacji programu 500+.

Koalicję 276 skrytykowali też... jej potencjalni członkowie. – Trudno mówić o poważnym związku, gdy dowiadujesz się o nim z YouTube'a – stwierdził ironicznie Szymon Hołownia.

Spadły wam sondaże, więc sami siebie stawiacie w pozycji siły wobec innych, to zaklinanie rzeczywistości” – napisała posłanka Lewicy Anna-Maria Żukowska, zaznaczając, że PO nie dostała zgody na użycie logotypu Lewicy.

Z kolei zdaniem lidera PSL współpraca na opozycji jest możliwa, „by ratować przedsiębiorców, naprawić sytuację w ochronie zdrowia i poprawić jakość edukacji młodych Polaków”. „Szukajmy rozwiązań wokół problemów naszych rodaków, a nie wokół politycznych scenariuszy, bo to nie tylko one wygrywają wybory” – napisał na Twitterze Władysław Kosiniak-Kamysz.         

Głośnym echem w polskiej polityce odbiła się również walka o przywództwo w Porozumieniu – partii, która jest obok Solidarnej Polski drugim, liczącym obecnie 17 posłów, koalicjantem PiS w ramach Zjednoczonej Prawicy. Europoseł Adam Bielan stwierdził, że ugrupowanie zapomniało o wyborze szefa, a kadencja Jarosława Gowina wygasła... trzy lata temu, dlatego to on – przewodniczący konwencji krajowej partii – pełni obowiązki prezesa. List w obronie Gowina podpisało 12 posłów i 2 senatorów Porozumienia.

Arkadiusz Rogowski

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com