Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Pierwszą...

Trwa akcja szczepień przeciwko Covid-19

01-11-2021

10 stycznia br. liczba zaszczepionych przeciwko koronawirusowi Polaków przekroczyła 200 tysięcy. To trzeci wynik wśród państw europejskich, po Wielkiej Brytanii i Niemczech. W pierwszej kolejności prawo do dwóch dawek szczepionki ma tzw. grupa „zero”, czyli pracownicy służby zdrowia, domów pomocy społecznej i rodzice wcześniaków. Szybko okazało się, że zaszczepiła się również grupa aktorów i celebrytów, która wykorzystała do tego swoje znajomości.  

Akcja szczepień w Polsce zaczęła się tuż po świętach Bożego Narodzenia. Szczepionki Pfizera i Moderny trafiają do szpitali w partiach zawierających wielodawkowe fiolki, które muszą być użyte w krótkim czasie po ich dostarczeniu. – Walka z wirusem to walka o każdą godzinę, o każdy dzień. Dlatego zdecydowaliśmy się być w pierwszej grupie państw, które szczepią obywateli – mówił premier Mateusz Morawiecki, apelując do medyków i innych obywateli, aby zapisywali się do szczepień. Punkty szczepień dla kolejnych grup, w tym seniorów, są już gotowe w każdej gminie.

Dziennie nad Wisłą szczepi się około 10 tys. ludzi. Dużo mniej w weekendy. – Liczba szczepień w weekend zależy od organizacji pracy szpitali węzłowych. Mimo propozycji dostaw szczepionki ze strony Agencji Rezerw Materiałowych, niewiele placówek zdecydowało się szczepić w soboty i w niedziele – tłumaczy szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Aby szczepionka była skuteczna, każda z zaszczepionych osób musi przejść drugie szczepienie – trzy tygodnie po pierwszym. Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia.

W mediach trwa kampania informacyjna zachęcająca Polaków do szczepień. Ale dużo głośniej zrobiło się o nieprawidłowościach w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie poza kolejką zaszczepiło się 18 osób, głównie aktorów. To między innymi: Krystyna Janda, Krzysztof Materna, Andrzej i Maria Seweryn, Magda Umer, Wiktor Zborowski, Michał Bajor, Radosław Pazura, ale również Mariusz Walter i Leszek Miller.

Chcemy wyrazić kategoryczny brak akceptacji dla sytuacji, gdy szczepienia są wykorzystane niezgodnie z naszymi wytycznymi – powiedział po ujawnieniu tego faktu minister zdrowia Adam Niedzielski. – Te osoby powinny być wybierane według właściwego klucza, a nie według kryterium uprzywilejowania. Sprawę traktujemy bardzo poważnie – dodał.

Arkadiusz Rogowski

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com