Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Georgette Mosbacher...

Ambasador Mosbacher złożyła rezygnację

01-10-2021

– Polska ma miejsce w moim sercu – powiedziała 25 grudnia 2020 roku ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, zapowiadając, że 20 stycznia – w dniu zaprzysiężenia na prezydenta Joe Bidena – opuści stanowisko ambasadora USA w Polsce. Funkcję tę sprawuje od 6 września 2018 roku.

Jest to pewna dyplomatyczna tradycja. Jako ambasador jestem polityczną nominantką Donalda Trumpa, a nie zawodowym dyplomatą – tłumaczyła w rozmowie z Wirtualną Polską. – Takie są zasady obowiązujące ambasadorów nominowanych politycznie. Rezygnację należy złożyć do czasu zaprzysiężenia nowego prezydenta. Złożyłam ją więc z dniem 20 stycznia. To będzie mój ostatni dzień w roli ambasadora – dodała.

Za swój największy sukces w Polsce w roli ambasadora Mosbacher wymieniła zniesienie wiz. – Tym bardziej, że Polacy czekali na to tyle lat i było to tak spóźnione. Oprócz tego jednak zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce, podpisanie porozumienia o współpracy obronnej, dzięki czemu mogliśmy aktywować w Polsce Wysunięte Dowództwo naszego V Korpusu i wzmocnić wschodnią flankę NATO. Zdecydowanie również zacieśnienie współpracy w dziedzinie czystej energii i podpisanie umowy o rozwoju cywilnego programu energetyki nuklearnej, bo bez tego niemożliwe jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. Polska była w tych kwestiach w czołówce. Ekscytujące było podpisanie porozumienia w sprawie technologii 5G. Polska pierwsza zrozumiała, jak ważne jest bezpieczeństwo tej sieci – powiedziała.

Zdaniem Georgette Mosbacher zmiana na stanowisku prezydenta USA nie wpłynie negatywnie na relacje polsko-amerykańskie. – Liczyłabym na to, by władze każdego kraju otwarcie wspierały prezydenta Stanów Zjednoczonych niezależnie od tego, kto nim jest. Nie spodziewam się żadnej zmiany. Prawdę mówiąc, większość tematów o których rozmawialiśmy – czy to wzmacnianie NATO, czysta energia, 5G, silne relacje handlowe – to wszystko są kwestie ponadpartyjne. Są one wyłączone ze sporu między Republikanami a Demokratami. To sprawy kluczowe. Nie spodziewam się więc zmian, bo są to sprawy ponadpartyjne i korzystne dla obu krajów – zapewniła.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com