Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Caritas prowadzi...

Wigilijna świeca

12-17-2020

Jak każda świeca używana w obrządkach kościelnych, ta wigilijna oznacza Chrystusa, który rodzi się w ciemności jako światłość świata. Świeca wigilijna jest również symbolem naszej miłości do bliskich będących w potrzebie, szczególnie bezbronnych dzieci.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom stanowi integralną część bożonarodzeniowej tradycji. Przez cały adwent można kupować świece Caritas. Dochód zostaje przeznaczony na potrzeby dzieci z najuboższych rodzin. Caritas rozprowadza również lampiony na roraty i sianko na stół wigilijny, ale najpopularniejsza pozostaje świeca.

Jej symbolika

Wigilijna świeca Caritas jest tak samo wymowna jak pozostawione miejsce dla nieznanego przybysza. Jest symbolem dobra i miłości – zarówno człowieka do człowieka, jak też Boga do ludzi. Każda świeca to także znak ofiary, oczyszczenia i zmartwychwstania. Dlatego świece zapalamy również w okresie świątecznym na grobach bliskich. Czyni się to na znak miłości i łączności z tymi, co odeszli. Płomień świecy stanowi symbol życia wiecznego.

Już 27 lat

Caritas akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom prowadzi od 1994 r. W czasie adwentu świece są dostępne w parafiach w całym kraju. Akcja ma charakter ekumeniczny i prowadzona jest wspólnie z Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia Eleos.

Jak przewiduje ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, w tym roku, ze względu na obostrzenia epidemiczne, wigilię i Boże Narodzenie większość osób spędzi w mniejszym gronie niż zazwyczaj, niektórzy nawet samotnie, toteż tym wyraźniejszym symbolem staje się wigilijna świeca Caritas.

Różne potrzeby

Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na rozmaite działania na rzecz dzieci i młodzieży. Wolontariusze, rozpoznając lokalne potrzeby, przeznaczają je na konkretne cele, np. ciepłe posiłki, pomoce szkolne, leczenie, rehabilitację, kolonie. W tym roku niektóre Caritasy opłacają z tych środków zakup laptopów dla uczniów realizujących zdalną naukę. Część funduszy przekazana zostanie na pomoc zagraniczną, m.in. na sfinansowanie wigilijnego poczęstunku i drobnych podarunków dla dzieci przebywających w obozach dla uchodźców i migrantów na greckich wyspach.

Halina Kossak

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com