Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Polska i Węgry nie...
Grudniowy szczyt...

Kompromis zamiast veta

12-12-2020

– Porozumienie, które wynegocjowaliśmy, to podwójne zwycięstwo – powiedział premier Mateusz Morawiecki po zakończonym szczycie Rady Europejskiej 10 grudnia br. Ostatecznie konkluzje Rady dotyczące tzw. mechanizmu warunkowości wypłaty funduszy unijnych przyjęły treść, które spowodowały, że Polska i Węgry zrezygnowały z użycia weta. Nowy budżet Unii Europejskiej na lata 2021-27, wraz z tzw. Funduszem Odbudowy po pandemii, sięgnie 1.8 bln euro, z czego Polska otrzyma 770 mld zł.  

Premier Morawiecki tłumaczył, że mechanizm warunkowości został ograniczony „bardzo precyzyjnymi kryteriami”. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie rządu, kwestie ochrony i kontroli budżetu oraz zapobiegania korupcji zostaną oddzielone od tzw. kwestii praworządności, zaś stwierdzenie naruszenia praworządności nie będzie jednoznaczne z uruchamianiem sankcji.

Co równie istotne, mechanizm ten będzie mógł zostać użyty dopiero w momencie, kiedy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wypowie się na temat jego zgodności z unijnym prawem, a jeżeli Komisja Europejska będzie chciała rozpocząć proces odebrania krajowi unijnych funduszy, to kraj ten będzie mógł poprosić szefa RE o przeniesienie sprawy na najbliższy unijny szczyt.

Przyjęte konkluzje blokują w przyszłości możliwość zmiany tych zasad wbrew Polsce

– podkreślił szef polskiego rządu. – Naszym celem nie było zablokowanie budżetu dla zablokowania budżetu, veto dla veta, tylko zablokowanie złego, niesprawiedliwego mechanizmu, który mógł doprowadzić do odebrania Polsce funduszy. Taka była stawka tych negocjacji – dodał, dziękując premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi za „wspólną pracę”.

Z kompromisu zadowolony jest również prezes Prawa i Sprawiedliwości. – Zrobiliśmy wszystko, żeby obronić polską suwerenność. Dzisiaj jest ona lepiej chroniona niż przed porozumieniem – powiedział wicepremier Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” i TV Republika. – To porozumienie jest jak szabla, której w razie ataku na nas będziemy mogli użyć”.

Gdybyśmy go nie wynegocjowali, nie doprowadzili do tak precyzyjnego opisania efektów naszych ustaleń, ujęcia ich w obowiązującą w Unii formułę wytycznych, wówczas bylibyśmy nieporównywalnie mniej skuteczni. (…) Dodatkowo proszę pamiętać, iż utrzymaliśmy fundusze, które w tej perspektywie budżetowej są dla naszego kraju niezwykle korzystne – zaznaczył.

Innego zdania są politycy Solidarnej Polski, która współtworzy Zjednoczoną Prawicę. – Decyzja o przyjęciu rozporządzenia w pakiecie budżetowym bez prawnie wiążących zabezpieczeń jest błędem – napisał na Twitterze wicepremier i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jak dodał, „wynegocjonowane konkluzje Rady Europejskiej nie są obowiązującym prawem i mają wyłącznie charakter politycznego stanowiska”.  

Podobną opinię co do mechanizmu warunkowości wyraził dzień po szczycie były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (KO). – Konkluzje Rady są tylko interpretacją woli jednego z graczy, czyli państw członkowskich. (…) Gdy tylko Trybunał Sprawiedliwości potwierdzi to, że rozporządzenie jest legalne, zgodne z traktatami, to Komisja ma wstecz zacząć ewentualne naruszenia ścigać, żeby przedstawić wnioski Radzie – powiedział w TVN24.

Jeszcze tego samego dnia Komisja Europejska złożyła na posiedzeniu ambasadorów państw UE deklarację dotyczącą unijnego budżetu i mechanizmu warunkowości, w której – jak podała PAP – zobowiązała się do stosowania zapisów konkluzji, przyjętych na szczycie.

Jak napisał niemiecki „Der Spiegel”, naruszenia praworządności mają być karane tylko wtedy, gdy mają wpływ na wykorzystanie funduszy UE. – Pomijane są inne naruszenia podstawowych wartości, takie jak ograniczenie wolności mediów i wolności słowa lub ucisk mniejszości – dodał autor analizy. Jeszcze inaczej meritum kompromisu przedstawił „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. – W przyszłości płatności z funduszu wspólnotowego będą powiązane z rządami prawa. Ten mechanizm pozostaje nietknięty. Jedynie jego zastosowanie jest nieco opóźnione. Jest to jednak również uzasadnione: instrument jako taki nie może budzić żadnych wątpliwości (prawnych) – czytamy.           

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com