Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Wspólne ubieranie...

Polskie tradycje świąteczne

12-17-2020

Boże Narodzenie to okres w roku nierozerwalnie związany z wieloma pięknymi tradycjami. Ich lista jest naprawdę długa – od tych wynikających bezpośrednio z wiary chrześcijańskiej, po te całkowicie świeckie. Wszystkie składają się na całościowy obraz świąt – ze wspaniałym tradycyjnym jedzeniem, prezentami i poruszającymi kolędami. Wydawać by się mogło, że wszystkie będą zajmować jednakowo ważne miejsce w sercach świętujących. A jednak niektóre znacznie wybijają się w popularności. Zatem bez których tradycji trudno wyobrazić sobie święta?

Dla jednych kluczowe będzie samo spędzanie świąt z rodziną, inni będą czekali na wigilijną kolację, by móc po raz kolejny skosztować wszystkich 12 tradycyjnych dań, jeszcze inni będą cieszyć się możliwością obdarowywania najbliższych prezentami bądź radosnego kolędowania w gronie najbliższych. Mimo że na każde Boże Narodzenie składają się te same elementy, nie wszyscy przypisują im jednakowo ważne znaczenie. Część tradycji i zwyczajów cieszy się większą popularnością – świętujący częściej je kultywują i czekają na to, by stało się im zadość.

Najważniejsze tradycje

W 2018 roku agencja medialna Starcom (Publicis Media) postanowiła sprawdzić, które świąteczne zwyczaje cieszą się wśród Polaków szczególnym uznaniem. Wyniki badania mogą zaskoczyć… Jak się okazało, zwyczajem, bez którego największa liczba badanych nie wyobrażała sobie świąt, było wspólne ubieranie choinki. Tradycja przyozdabiania świątecznego drzewka była kluczowym zwyczajem aż dla 54% ankietowanych! Kolejne miejsca w zestawieniu należały do dzielenia się opłatkiem i spożywania tradycyjnych potraw bożonarodzeniowych. Odpowiednio wskazało na nie 49% i 46% badanych. Co ciekawe, obdarowywanie się prezentami wcale nie zajmowało w tym zestawieniu wysokiego miejsca. Co więcej, aż 80% badanych zadeklarowało, że mogłoby się obejść bez świątecznego prezentu.

Tak spędzamy święta

Obok tradycji kultywowanych w tym szczególnym okresie nie mniej ważne jest także to, jak świętujący spędzą te kilka wyjątkowych dni. Zaskoczeniem nie będzie to, że większość badanych postawiła na pierwszym miejscu rodzinę. Aż 63% respondentów zadeklarowało, że święta spędzi w gronie najbliższych. Ankietowani planowali także poświęcić świąteczny czas na udział w pasterce. Chęć udziału w tej wyjątkowej mszy zadeklarowało 19% badanych.

Najważniejsze dania

Obok tradycji bożonarodzeniowych, którym co roku staje się zadość, ważna pozostaje także świąteczna kuchnia. Ach! Zgodnie z obyczajem na wigilijnym stole powinno pojawić się 12 dań ze wszystkich płodów ziemi. Wg zwyczaju na liście składników nie może zabraknąć ziaren zbóż, miodu, grzybów i maku. Na liście tradycyjnych potraw znajdują się: barszcz czerwony z uszkami, śledzie, karp, kutia, kapusta z grochem, kompot z suszu, pierogi z kapustą i grzybami, zupa grzybowa, kluski z makiem, piernik, makowiec i chleb. Tak urozmaicona lista sprawia, że każdy przy wigilijnym stole ostatecznie znajduje coś dla siebie. Ale czy któreś z świątecznych dań cieszy się większą popularnością od pozostałych?

Pytanie to zadał w 2019 roku ankietowanym IBRiS. Wyniki pokazały, że Polacy szczególnie upodobali sobie jako ulubione wigilijne danie pierogi z kapustą i grzybami. Deklarację taką złożyło prawie 65% badanych. Kolejne miejsce na liści ulubionych dań zajął barszcz czerwony z obowiązkowymi uszkami (59%). Następne w kolejce znalazły się świąteczne ryby. Okazuje się, że badani pierwszeństwo przydzielili śledziowi – 56%. Karpia smażonego preferuje 53% ankietowanych. Wśród ulubionych dań nie mogło zabraknąć także kompotu z suszu (44%), makowca (38%), kapusty z grzybami (37%) i zupy grzybowej (35%).

Anna Miler

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com