Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
- Każdy, kto ma...

Spór wokół pomocy dla artystów

11-16-2020

– Zamiast projektu ustawy antycelebryckiej zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty FWK do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości – w ten sposób Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu uzasadniło wstrzymanie wypłat dla artystów w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Stało się tak wskutek podziałów w samym zainteresowanym środowisku.

Wprowadzone w październiku i listopadzie obostrzenia związane z pandemią koronawirusa sprawiły, że działalność artystyczna, w szczególności koncertowa i sceniczna, jest możliwa tylko w internecie. Dlatego Ministerstwo Kultury postanowiło pomóc tysiącom pracowników z tej branży, przeznaczając 400 mln zł na między innymi zapewnienie ciągłości działalności artystycznej i utrzymanie miejsc pracy.

Lista firm, którym miała zostać wypłacona pomoc, liczy 2,246 pozycje. Znaleźli się na niej m.in.: Warszawska Opera Kameralna (0.77 mln zł), Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury (1.8 mln zł), Kamil Bednarek (0.5 mln zł) czy zespół Bayer Full (0.55 mln zł). Po jej opublikowaniu w mediach zawrzało. Dominowały komentarze, że tak olbrzymie pieniądze dla bogatych gwiazd muzyki czy teatru to zbędny wydatek w dobie pandemii.

Pomoc dla artystów skrytykowali m.in. Kazik czy Grzegorz Markowski. „Pieniądze te nie są dla mnie, ani członków zespołu, techników, całego naszego teamu. To pieniądze wyłącznie dla manager Perfectu i jej agencji (...). Niemoralnym byłoby w naszej ocenie ubieganie się o tak wielkie pieniądze” – napisał na facebooku wokalista Perfectu.

Po zaledwie jednym dniu od ogłoszenia listy minister kultury prof. Piotr Gliński zdecydował się zawiesić wypłaty z Funduszu Wsparcia Kultury.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com