Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Marsz...

102. rocznica odzyskania niepodległości Polski

11-16-2020

– Razem pokonamy obecne trudności tak, jak robiliśmy to wielokrotnie w naszej historii – powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu z okazji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystości w tym roku, z uwagi na nasilającą się pandemię koronawirusa, były bardzo skromne i zostały przyćmione burdami, które wydarzyły się w czasie Marszu Niepodległości.  

Uroczystości państwowe, z udziałem pary prezydenckiej i najwyższych władz państwowych, odbyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego. Odśpiewano hymn państwowy, podniesiono flagę państwową i złożono wieniec od narodu przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Prezydent dziękował medykom za poświęcenie w walce z COVID-19 i podkreślił, że ich postawa to wyraz patriotyzmu. – Ogromnie dziękuję lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, diagnostom i całemu personelowi polskiej służby zdrowia. Dziękuję żołnierzom i policjantom, wszystkim funkcjonariuszom służb mundurowych. Państwa profesjonalizm i poświęcenie zasługują na największy szacunek. Jesteście Państwo naszymi bohaterami! – powiedział Andrzej Duda, prosząc ozdrowieńców o oddawanie osocza, co jest szczególnie ważne przy obecnej liczbie zakażeń powyżej 20 tys. dziennie.

Prezydent zapewnił również, że osobiście angażuje się w sprowadzenie do Polski szczepionki na COVID-19. – Rozmawiałem o tym podczas czerwcowej wizyty w Białym Domu, a także w trakcie wielu rozmów z politykami i naukowcami z całego świata. Władze Rzeczypospolitej są gotowe do sprawnego zrealizowania tego zadania we współpracy z naszymi partnerami w ramach Unii Europejskiej – dodał.

Głośniejszym echem odbił się tegoroczny Marsz Niepodległości. W zamyśle organizatorów jego uczestnicy mieli przejechać ulicami Warszawy samochodami, motorami i rowerami, ale tysiące osób przyszły pieszo. Była wśród nich grupa chuliganów, która doprowadziła do poważnych zamieszek, w tym podpalenia racą jednego z mieszkań w bloku. Ranny od gumowej kuli został fotoreporter „Tygodnika Solidarność” Tomasz Gutry. Nieudolne działania policji wzbudziły ogromne emocje, łącznie z żądaniami dymisji na najwyższych szczeblach.

Pozytywnych emocji dostarczyły za to najmłodsze pokolenia Polaków, które wzięły udział we wspólnym śpiewaniu hymnu w internecie.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com