Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Ratyfikowana 9...
Dokument uzupełnia...

Prezydent Duda ratyfikował polsko-amerykańską umowę o wzmocnionej współpracy obronnej

11-16-2020

– Nasza nowo zawarta umowa odpowiada wymogom, potrzebom współczesności, ale także przyszłości – przyszłego rozwoju militarnych relacji polsko-amerykańskich – powiedział Andrzej Duda 9 listopada br. podczas uroczystości podpisania umowy o wzmocnionej współpracy obronnej obydwu państw. Przewiduje ona m.in. możliwość zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce, rozbudowę infrastruktury obronnej oraz zintensyfikowanie wspólnych ćwiczeń wojskowych.

Umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Poland – United States Enhanced Defense Cooperation Agreement) podpisali 15 sierpnia br. podczas tegorocznego święta Wojska Polskiego minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Dokument uzupełnia ubiegłoroczne deklaracje prezydentów obu państw o zwiększeniu liczby amerykańskiego personelu z 4.5 tys. o co najmniej tysiąc osób.      

W ciągu ostatnich pięciu lat nasze braterstwo przybrało niezwykle ważną dla nas postać amerykańskiej obecności militarnej na terenie naszego kraju i na wschodniej flance NATO. Militarna obecność amerykańska z całą pewnością wzmacnia bezpieczeństwo naszej części Europy, wzmacnia bezpieczeństwo Sojuszu Północnoatlantyckiego i stanowi gwarancję, że art. 5 umowy euroatlantyckiej będzie przestrzegany – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent RP przypomniał, że wcześniej była bardzo niewielka, ale przez od 2015 roku powiększyła się w ogromnym stopniu. – Dziś są to tysiące amerykańskich żołnierzy, to dziesiątki, setki sztuk amerykańskiego wyposażenia infrastrukturalnego, to cała baza logistyczna, która jest potrzebna oddziałom amerykańskim do ich normalnego funkcjonowania. To także dziesiątki tysięcy amerykańskich żołnierzy, którzy przeszli już przez polską ziemię w ciągu ostatnich lat w czasie ćwiczeń i rotacyjnej obecności. Dziś ta obecność jest trwała. To właśnie do jej jednoznacznego, prawnego utrwalenia zmierzały porozumienia, które na przestrzeni ostatnich lat zawarłem z prezydentem Stanów Zjednoczonych, panem Donaldem Trumpem, w czerwcu i wrześniu zeszłego roku – dodał.

Wynegocjowana i podpisana umowa mówi również o ulokowaniu w Poznaniu wysuniętego Dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA. Będzie to jednostka odpowiadająca za dowodzenie siłami USA na wschodniej flance NATO. Dzięki infrastrukturze wojskowej, która według umowy zostanie przygotowana przez Polskę, w razie ewentualnego zagrożenia możliwy będzie natychmiastowy przerzut do naszego kraju dodatkowych sił, zapewniając łącznie obecność do 20 tys. żołnierzy USA. Ponadto umowa reguluje status i warunki pobytu żołnierzy amerykańskich nad Wisłą (w tym zasady noszenia broni i jurysdykcję) oraz zawiera listę kilkunastu projektów infrastrukturalnych, które ma zapewnić polska strona.

W uroczystości ratyfikowania umowy w Pałacu Prezydenckim wzięli udział m.in. szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSZ Zbigniew Rau i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. – Ta umowa zapewni bezpieczeństwo Polski i NATO na kolejne dziesięciolecia. To nasz wspólny, ogromny sukces – napisała Mosbacher.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com