Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
W piątek 30...

Proaborcyjne manifestacje w całej Polsce

11-03-2020

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie, w którym uznał tzw. aborcję eugeniczną za niezgodną z Konstytucją. Środowiska lewicowe natychmiast zorganizowały manifestacje, w których mimo nasilającej się epidemii koronawirusa, udział wzięły tysiące młodych osób. Z inicjatywą nowelizacji ustawy antyaborcyjnej wyszedł prezydent Andrzej Duda.

Ustawa z 1993 roku przewiduje aborcję w trzech przypadkach: gdy ciąża jest wynikiem gwałtu, gdy ciąża zagraża zdrowiu lub życiu matki, a także gdy płód jest ciężko uszkodzony. 22 października Trybunał Konstytucyjny uznał, że aborcja z uwagi na ciężkie i nieuniknione uszkodzenia płodu, jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Decyzja zapadła większością głosów (zdanie odrębne zgłosili sędzia Leon Kieres oraz sędzia Piotr Pszczółkowski).

Warto przypomnieć, że podobnie brzmiało orzeczenie TK z 28 maja 1997 roku, kiedy jego prezesem był prof. Andrzej Zoll. „Demokratyczne państwo prawa jako naczelną wartość stawia człowieka i dobra dla niego najcenniejsze. Dobrem takim jest życie, które w demokratycznym państwie prawa musi pozostawać pod ochroną konstytucyjną w każdym stadium jego rozwoju” – brzmiało orzeczenie.

Październikowe orzeczenie TK miało wejść w życie 2 listopada br. Tak się jednak (przynajmniej do czasu publikacji artykułu) nie stało, czego przyczyn należy upatrywać w manifestacjach, jakie w całej Polsce zorganizowały środowiska lewicowe na czele z feministycznym Strajkiem Kobiet. – To Kaczyński i jego służby, jego koledzy są winni temu, że wychodzimy na ulice, że ktoś z nas się zarazi. To oni spowodowali, że musieliśmy wyjść – ogłosił Strajk Kobiet.
Przedstawicielki ruchu szybko sformułowały postulaty: aborcja na żądanie, wprowadzenie świeckiego państwa, usunięcie religii ze szkół czy zaradzenie katastrofie klimatycznej. Powołały nawet radę konsultacyjną, która miała negocjować... „pokojowe ustąpienie rządu”.

Napięta sytuacja spowodowała, że propozycję nowej ustawy antyaborcyjnej przedstawił prezydent. – Uwzględniając wskazania Trybunału, projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne – oświadczył Andrzej Duda.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com