Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Ze strony Polski...

Amerykanie pomogą zbudować w Polsce elektrownię jądrową

10-31-2020

Rozwój Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce – to najważniejsze obszary nowej polsko-amerykańskiej umowy. Do jej zawarcia doszło podczas piątego szczytu Inicjatywy Trójmorza w Tallinie. Amerykański Departament Energii określił ją mianem „historycznej”.

Umowa została podpisana 19 października br. w formule wirtualnej – w Waszyngtonie przez sekretarza energii USA Dana Brouillette, zaś w Warszawie przez pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego.

Z dumą podpisałem międzyrządowe porozumienie o współpracy przy opracowywaniu polskiego programu cywilnej energetyki jądrowej. Energia jądrowa zapewni czyste i niezawodne dostawy energii elektrycznej mieszkańcom Polski i będzie częścią dywersyfikacji miksu energetycznego – powiedział sekretarz Brouillette.

Z kolei ambasador USA w Polsce porozumienie określiła jako „kamień milowy”. – Nie tylko umacnia relacje polsko-amerykańskie, ale jest dla reszty świata zapowiedzią, że Ameryka dzięki swej zaawansowanej technologii wraca do biznesu nuklearnego. Energia nuklearna nigdy jeszcze nie była równie bezpieczna, równie dostępna cenowo i tak łatwo dostosowywalna. Jesteśmy gotowi pomagać naszym partnerom w osiągnięciu bezpieczeństwa energetycznego przy jednoczesnej trosce o czystość środowiska – oświadczyła Georgette Mosbacher.

Szef gabinetu prezydenta RP prof. Krzysztof Szczerski poinformował, że zgodnie z umową w ciągu 18 miesięcy Polska i USA przygotują wspólnie raport, który będzie stanowił podstawę dla polskiego rządu do decyzji o ostatecznym wyborze partnera do realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. – W tym czasie czołowe amerykańskie firmy sektora cywilnej energetyki jądrowej przeprowadzą prace przygotowawcze i projektowe w zakresie budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Równolegle przedstawiciele obu rządów, wspólnie z amerykańskimi instytucjami finansowymi, przygotują opcje finansowania dla Programu – powiedział prof. Szczerski.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com