Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Ambasadorzy...

List ambasadorów w sprawie LGBT

10-05-2020

 „Prawa człowieka to nie ideologia – są one uniwersalne” – napisała 27 września na Twitterze Georgette Mosbacher. Jest ona jednym z 50 ambasadorów i przedstawicieli organizacji międzynarodowych działających w Polsce, którzy podpisali się pod listem otwartym w sprawie LGBT w Polsce. Dokument i forma jego przedstawienia opinii publicznej wywołała nad Wisłą duże emocje. Przedstawiciele rządu podkreślają, że Polska zawsze była i jest krajem tolerancyjnym.

„Chcemy wyrazić nasze poparcie dla starań o uświadamianie opinii publicznej w kwestii problemów, jakie dotykają społeczność gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych (LGBTI) oraz innych mniejszości w Polsce stojących przed podobnymi wyzwaniami” – napisali ambasadorzy m.in. Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Szwecji, Meksyku czy Wenezueli.

Sygnatariusze listu podkreślili swoje poparcie dla tzw. Marszów Równości w Polsce, które w tym roku z powodu pandemii koronawirusa w większości miast się nie odbędą. „Szacunek dla tych fundamentalnych praw, zawartych w zobowiązaniach OBWE oraz obowiązkach i standardach Rady Europy i Unii Europejskiej, jako wspólnot praw i wartości, zobowiązuje rządy do ochrony wszystkich swoich obywateli przed przemocą i dyskryminacją oraz do zapewnienia im równych szans” – czytamy w dokumencie, wzywającym do wspólnej pracy na rzecz „niedyskryminacji, tolerancji i wzajemnej akceptacji”.

„Wyrażamy uznanie dla ciężkiej pracy społeczności LGBTI i innych społeczności w Polsce i na całym świecie, jak również dla pracy wszystkich ludzi, których celem jest zapewnienie przestrzegania praw osób LGBTI oraz innych osób stojących przed podobnymi wyzwaniami, a także zapobieganie dyskryminacji, w szczególności tej motywowanej orientacją seksualną czy tożsamością płciową” – oświadczyli ambasadorzy.

List ambasadorów został w Polsce różnie odebrany. Środowiska lewicowe uznały, że jest to dowód na to, że w Polsce osoby LGBT są dyskryminowane. – Dziękujemy ambasadorom za to, że przypomnieli polskiemu rządowi, że prawa człowieka to nie ideologia – powiedział wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek.

Zgoła inaczej zareagowali na list przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy i rządu. – Tolerancja należy do polskiego DNA – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Wystarczy prześledzić chociażby ostatnią i przedostatnią historię, żeby się o tym przekonać, nikt nas tolerancji nie musi uczyć, ponieważ jesteśmy narodem, który tolerancji uczył się przez wieki – dodał.

Premier Morawiecki zgodził się z autorami listu, że szacunek należy się każdej osobie. – A zupełnie nie zgadzam się z listem ambasadorów w tym miejscu, gdzie mówią, że w Polsce są osoby, którym taki szacunek jest w jakikolwiek sposób odbierany – dodał szef rządu, podkreślając, że tzw. strefy wolne od LGBT to „prowokacja i deep fake” wywołane przez aktywistów lewicowych.

Z kolei minister spraw zagranicznych stwierdził, że „takie zaangażowanie części korpusu dyplomatycznego powtarza się tutaj co roku”, ale „te kwestie nie są intensywnie podnoszone w relacjach między korpusem dyplomatycznym a MSZ”. – Trudno się nie zgodzić co do tego, że stoimy na gruncie obrony praw człowieka i uniwersalnych wartości. Przecież to gwarantuje nasza konstytucja, ale także i praktyka polityczna. Trudno więcej o tym mówić – skomentował prof. Zbigniew Rau.

List wywołał jednak pewien zgrzyt. Nie brakuje opinii, że ambasadorzy nie powinni ingerować w wewnętrzną politykę państwa. – Zachowanie ambasadorów uważam za radykalne. Podpisując się pod listem doszło do nadużycia z ich strony. Przekroczyli uprawnienia ingerując w rzeczy, które ich nie dotyczą. Bezczelność, do której doszło, nie powinna mieć miejsca, ale to, co widzimy, trwa już od kilku lat – skomentował redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy” Paweł Lisicki.

Oliwy do ognia dolała wypowiedź ambasador Georgette Mosbacher w wywiadzie z Marcinem Makowskim dla Wirtualnej Polski. Mosbacher stwierdziła, że w kwestii LGBT Polska jest „po złej stronie historii”. – Polska posiada na Zachodzie reputację kraju nieprzyjaznego mniejszościom seksualnym. To się przekłada na niekorzystne decyzje inwestycyjne. Ma również wpływ na sprawy militarne. Nie jest tajemnicą, że wielu kongresmanów jest zaangażowanych w sprawy LGBT. Te kwestie łączą Donalda Trumpa i Joe Bidena – dodała.
Po tych słowach szef MSZ Zbigniew Rau odwołał spotkanie z ambasador USA, które było zaplanowane na 29 września, zaś Georgette Mosbacher została wezwana na spotkanie na niższym szczeblu. Jej rozmowa z wiceministrem Marcinem Przydaczem miała wyjaśnić zaistniałe nieporozumienia.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

XI Octoberfest na Polance

W niedzielę, 11 października, na Polance w Bunnell odbył się piknik – Octoberfest – zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc. Była to już 11. edycja tego biesiadnego spotkania w polonijnym gronie. Fot. Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com