Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Premier Mateusz...

Nowy rząd Mateusza Morawieckiego

10-04-2020

Zmiany w rządzie mają pomóc w budowie państwa dobrobytu, które obiecaliśmy Polakom – mówił 30 września br. premier Mateusz Morawiecki, prezentując kandydatów na nowych ministrów. W jego nowym gabinecie będzie tylko 14 ministerstw (dotychczas 20), a jednym z wicepremierów będzie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Premier Morawiecki zapewniał, że zmiana struktury rządu ma uprościć proces decyzyjny i uczynić go bardziej wydajnym i skutecznym. Taka konieczność wynika m.in. z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa oraz konieczności skuteczniejszej walki z COVID-19.  

Nowym ministrem Rolnictwa i Leśnictwa został Grzegorz Puda, który od ponad roku pełnił obowiązki sekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Połączonym resortem Edukacji i Szkolnictwa Wyższego pokieruje prof. Przemysław Czarnek – wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w latach 2015-2019 wojewoda lubelski.
Michał Kurtyka – dotychczasowy minister Klimatu – będzie kierował Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Większym resortem niż dotychczas pokieruje wicepremier prof. Piotr Gliński. Do jego obowiązków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego włączono również sport.

Ministrami pozostali także: Jacek Sasin (wicepremier, minister aktywów państwowych), Andrzej Adamczyk (minister infrastruktury), Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej), Tadeusz Kościński (minister finansów i funduszy), Marlena Maląg (minister rodziny i polityki społecznej), Zbigniew Ziobro (minister sprawiedliwości), Mariusz Kamiński (minister spraw wewnętrznych i administracji), Konrad Szymański (minister do spraw Unii Europejskiej) oraz powołani niedawno Zbigniew Rau (minister spraw zagranicznych) i Adam Niedzielski (minister zdrowia). Szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pozostał Michał Dworczyk.
Najwięcej komentarzy i emocji wywołał powrót do rządu Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS będzie wicepremierem nadzorującym Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. – Będzie na pewno bardzo dużym wzmocnieniem naszego rządu. Z całą pewnością też cała Zjednoczona Prawica będzie jeszcze lepiej pracować na rzecz naszego programu – powiedział premier Morawiecki.

Do rządu wraca też szef Porozumienia – Jarosław Gowin – jako wicepremier i minister rozwoju, pracy t Technologii.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

XI Octoberfest na Polance

W niedzielę, 11 października, na Polance w Bunnell odbył się piknik – Octoberfest – zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc. Była to już 11. edycja tego biesiadnego spotkania w polonijnym gronie. Fot. Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com