Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Pod hasłem „Totus...

20. Dzień Papieski w Polsce

10-01-2020

Wręczenie nagród Totus Tuus, koncert galowy, konferencja naukowa i zbiórka pieniędzy na stypendia dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin znalazły się w programie 20. Dnia Papieskiego, który odbędzie się pod hasłem „Totus Tuus”. Dzień Papieski jest obchodzony co roku w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na papieża.

Uroczyste nabożeństwa

Centralne uroczystości Dnia Papieskiego odbędą się 11 października w Warszawie i w Krakowie. Mszę św. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie o godz. 9.00 odprawi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, zaś w bazylice św. Krzyża bp Michał Janocha. Natomiast w Krakowie liturgii o godz. 9.30 w sanktuarium św. Jana Pawła II w Białych Morzach będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

Tradycyjnie o godz. 17.30 odbędzie się koncert galowy Dnia Papieskiego. W tym roku będzie zatytułowany „Totus Tuus – Królowej Anielskiej śpiewajmy” – jego osnową będą hymny i pieśni maryjne chrześcijańskiej tradycji wschodu i zachodu. Wystąpią m.in. Olga Szomańska, Katarzyna Moś, Sebastian Karpiel-Bułecka oraz artyści z Grecji, Armenii i Kuby. W związku z pandemią będzie on transmitowany za pośrednictwem TVP1.

Metropolia warszawski kard. Kazimierz Nycz zaznaczył, że Dzień Papieski ma służyć przede wszystkim promowaniu nauki i dziedzictwa Jana Pawła II. – Piętnaście lat papieża nie ma już z nami na ziemi. W tym czasie został on beatyfikowany i kanonizowany – to wskazuje na wyjątkowość tego pontyfikatu, a nie to, że był prawie 26 lat papieżem – powiedział kard. Nycz. Nawiązując do tegorocznego hasła „Totus Tuus” kard. Nycz powiedział, że słowa te zawierają syntezę dwudziestu pięciu lat pontyfikatu papieża i dwudziestu lat istnienia Fundacji „Dzieła Nowego Tysiąclecia”. Zwrócił uwagę, że celem działania fundacji było nie tylko propagowanie, przybliżanie osoby i nauczania papieża Jana Pawła II, ale „to miał być także żywy pomnik składający się z tysięcy ludzi uformowanych z pomocą fundacji”.

Przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ks. Dariusz Kowalczyk powiedział, że w ciągu 20 lat działania Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecie na stypendia edukacyjne przekazano 200 mln zł. – Są to przeważnie fundusze od darczyńców, którzy raz do roku nas wspierają w czasie zbiórki ogólnopolskiej, ale także od ok. 10 tys. osób, które robią to systematycznie przez cały rok – powiedział ks. Kowalczyk. Przyznał, że zdarzają się także wpłaty większych kwot. – Niekiedy otrzymujemy także odpisy spadkowe, testamentalne – dodał.

Nagrody „Totus Tuus”

Nieodłącznym elementem Dnia Papieskiego jest wręczenie nagród „Totus Tuus”, które w tym roku odbędzie się 10 października na Zamku Królewskim w Warszawie. Tegoroczne Totusy zostaną przyznane w pięciu kategoriach: „Promocja godności człowieka”, „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”, „Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II” oraz Totus Tuus medialny im. biskupa Jana Chrapka. W tym roku zostanie przyznana także nagroda specjalna Totus Tuus. Wśród nominowanych do tegorocznych Totusów znaleźli się m.in. siostry dominikanki i ks. Piotr Dydo-Różniecki, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni, Paweł Grabowski, Jan Dawid Kuraciński, Kazimierz Gustaw Zemła, Grzegorz Górny, Krzysztof Witkowski oraz Przewodnik Katolicki.

W ramach obchodów Dnia Papieskiego 13 października w domu arcybiskupów warszawskich odbędzie się konferencję naukową „Totus Tuus – postawa na dzisiaj”, pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wśród zaproszonych gości będą: abp Bambergu ks. prof. Ludwig Schick, prof. Andrea Riccardi z Rzymu, ks. prof. dr. hab. Marek Chmielewski, oraz red. Grzegorz Górny s. Anna Pudełko.

Dzieje.pl, opr. JLS

wróć

Fotorelacje

XI Octoberfest na Polance

W niedzielę, 11 października, na Polance w Bunnell odbył się piknik – Octoberfest – zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc. Była to już 11. edycja tego biesiadnego spotkania w polonijnym gronie. Fot. Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com