Raporty specjalne

poleć serwis drukuj

Wystawa „Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy”w Krakowie

10-01-2020

Z 25 paneli z grafiką i opisami składa się wystawa „Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy”, która w czwartek, 1 października, stanęła na krakowskich Plantach, niedaleko Wawelu w okolicy ul. Poselskiej.

Październik to miesiąc dziedzictwa polsko-amerykańskiego, obchodzony co roku w Stanach Zjednoczonych. Ta wystawa jest naszym hołdem dla tej niezwykłej wspólnoty, która nadal buduje strukturę amerykańskiego życia, a dzięki temu więzi łączące nasze dwa kraje są coraz silniejsze – powiedział Patrick T. Slowinski – pomysłodawca ekspozycji i konsul generalny USA w Krakowie, podkreślając, że jest jednym z prawie 10 mln Amerykanów, którzy z dumą mówią o swoim polskim pochodzeniu.

Relacje polsko-amerykańskie są ważne, nie tylko na poziomie politycznym, składają się na nie też historie niezwykłych ludzi i codzienny wysiłek wielu organizacji i instytucji po obu stronach oceanu – podkreśliła prof. Dominika Kasprowicz, dyrektor Instytutu Kultury Willa Decjusza, który wraz z konsulatem zorganizował wystawę.

Warto pamiętać, że Stany Zjednoczone Ameryki to kraj z najliczniejszą Polonią na świecie, stanowiącą ponad 3 proc. całej ludności USA, a październik jest Miesiącem Dziedzictwa Polskiego, celebrowanym w Stanach Zjednoczonych od 40 lat.

Wystawa zbudowana jest wokół trzech kategorii – ludzi, miejsc i wydarzeń. Panele prezentują sylwetki polskich emigrantów i ich potomków, którzy zdecydowali się wyemigrować do Stanów Zjednoczonych, by tu żyć, pracować, rozwijać swoją karierę zawodową. Swoją obecnością przyczynili się do rozwoju społeczeństw obu krajów, w istotny sposób wzbogacając ich kulturę, ekonomię czy naukę. Na wystawie będzie można również poznać wydarzenia oraz miejsca w USA, związane z polską kulturą i historią. Wystawa podkreśla wymiar otwartości Stanów Zjednoczonych oraz Polski na inspirujące wpływy społeczne i kulturowe przyjezdnych – nowych mieszkańców i obywateli. Ma na celu przypomnienie i pokazanie, jak oba kraje czerpią od wieków z bogactwa wnoszonego przez zagranicznych przybyszów, kładąc szczególny nacisk na Polaków (w tym krakowian), którzy wyruszyli w świat i wnieśli istotny wkład swoją wiedzą i umiejętnościami w kulturę innych krajów – w tym przypadku Stanów Zjednoczonych. Te wzajemne wpływy, wzbogacające dla obu stron, pełnią ważną rolę w budowaniu i umacnianiu dialogu międzykulturowego oraz silnej więzi między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Wystawę „Polish Americans/American Poles. Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy” można na Plantach oglądać przez cały październik.

PAP, opr. JLS

wróć

Fotorelacje

XI Octoberfest na Polance

W niedzielę, 11 października, na Polance w Bunnell odbył się piknik – Octoberfest – zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc. Była to już 11. edycja tego biesiadnego spotkania w polonijnym gronie. Fot. Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com