Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Dzięki podpisanej...
15 sierpnia br....

Wzmocnione gwarancje bezpieczeństwa

08-23-2020

15 sierpnia – w 100. rocznicę Cudu nad Wisłą – w Pałacu Prezydenckim w Warszawie zawarta została umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi. W obecności prezydenta Andrzeja Dudy podpisali ją minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Dzięki porozumieniu liczba żołnierzy amerykańskich w Polsce wzrośnie z 4.5 do 5.5 tysiąca.

W Polsce nie tylko będzie więcej żołnierzy USA i infrastruktury, ale także wzmocniona będzie gwarancja, że w przypadku zagrożenia żołnierze USA i Polski będą stać ramię w ramię – powiedział prezydent Andrzej Duda, przypominając, że 100 lat temu w ramach polskiej armii walczyli również amerykańscy żołnierze. – Wierzę, że umowa przełoży się na inne aspekty polsko-amerykańskiej współpracy, w tym na współpracę gospodarczą. Więcej bezpieczeństwa oznacza więcej pewności inwestowania, więcej możliwości rozwijania się gospodarczo – dodał.

Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej EDCA (Enhanced Defense Cooperation Agreement) liczy 64 strony, a jej treść została uzgodniona pod koniec lipca br. Zakłada ona powstanie nowej kwatery głównej V Korpusu Armii (obecnie w Polsce działa amerykańskie wysunięte dowództwo dywizji). Wojska USA będą miały dostęp do polskich obiektów wojskowych, ale te pozostaną własnością Polski. Polska poniesie też koszty utrzymania tej infrastruktury. Jak podał MON, „Polska zapewni bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, corocznie określane ilości paliwa, a także elementy wsparcia w magazynowaniu. Szacunkowy koszt działań dla wojsk USA wyniesie około 500 milionów złotych rocznie”.

Wkład rzeczowy wnoszony przez Polskę w ramach porozumienia EDCA przyniesie bezpośrednie korzyści polskiej gospodarce. Ze swej strony Stany Zjednoczone będą nadal ponosić koszty szkolenia, wyposażenia i rozmieszczania sił amerykańskich w Polsce, które są znacząco wyższe niż koszty, jakie Polska ponosi w ramach wspierania sił amerykańskich, po ich przybyciu do kraju. Razem powzięte wysiłki przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa i stabilności obu narodów w efektywny kosztowo sposób – zapewniła ambasada USA w Polsce.

Na bazie podpisanej 15 sierpnia br. umowy Polska sprawuje jurysdykcję karną nad żołnierzami USA w każdym przypadku, który uzna za szczególnie ważny. – Jedyny wyjątek od zasady sprawowania jurysdykcji karnej przez Polskę dotyczy czynów lub zaniechań popełnionych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Jest to zasada obowiązująca we wszystkich państwach NATO, gdyż wynika z Umowy NATO SOFA z 1951 r. Takie same przepisy obowiązują np. polskich żołnierzy biorących udział w misjach poza granicami kraju – czytamy w komunikacie MON.

Polsko-amerykańska umowa o wzmocnionej współpracy wojskowej zacieśni współpracę dwustronną, umożliwi zwiększoną i trwałą obecność wojsk USA, będzie korzystna dla NATO, przyniesie także korzyści polskiej gospodarce – oświadczył Departament Stanu USA. – Umowa określa status prawny amerykańskich sił zbrojnych w Polsce i zapewnia niezbędne uprawnienia, które umożliwią siłom amerykańskim dostęp do konkretnych polskich instalacji wojskowych i prowadzenie działań na rzecz wspólnej obrony. Porozumienie to wspiera również rozbudowę infrastruktury i umożliwia zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

15 sierpnia br. sekretarz stanu USA Mike Pompeo wziął również udział w uroczystościach z okazji 100. rocznicy zwycięstwa Polski nad bolszewikami. Rozmawiał też z prezydentem Dudą na temat sytuacji na Białorusi. – Politycy rozmawiali o możliwych scenariuszach wydarzeń. Polska i USA wspierają suwerenną i niepodległą Białoruś i wzywają do wejścia na drogę do politycznego rozwiązania obecnej sytuacji po zaprzestaniu przemocy wobec społeczeństwa i zwolnienia więźniów – poinformował szef Gabinetu Prezydenta RP prof. Krzysztof Szczerski.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Polskim Centrum w Clearwater

W niedzielę, 20 września, Polonia z Clearwater i okolic spotkała się w Polskim Centrum im. Jana Pawła II na tradycyjnych dożynkach. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia na salę sztandaru Polskiego Centrum oraz wniesienia dożynkowych wieńców. Uroczystemu pochodowi towarzyszył śpiew tradycyjnych dożynkowych przyśpiewek ludowych. Na scenie, przyozdobionej dekoracjami z motywami ludowymi, zaprezentowany został program artystyczny. Goście mogli liczyć również na smaczny obiad. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com