Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Obecnie w Polsce...

Więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce

07-26-2020

11 lipca br. prezydent Donald Trump potwierdził, że część wycofywanych z Niemiec amerykańskich żołnierzy trafi do Polski. W wywiadzie dla „Washington Post” stwierdził, że połowa tych sił wróci do Stanów Zjednoczonych, zaś druga połowa „pojedzie do miejsc, które na to zasługują”. Informację, że będzie to m.in. Polska potwierdził dziennikarz gazety Marc A. Tiessen.

Donald Trump powiedział mi, że część żołnierzy pojedzie do Polski – relacjonuje komentator dziennika „The Washington Post”.

Przypomnijmy, że Stany Zjednoczone wycofają z Niemiec 10 tys. swoich żołnierzy (pozostanie 25 tys.). To skutek tego, że Niemcy przeznaczają na bezpieczeństwo militarne tylko nieco ponad 1 proc. PKB – dużo mniej niż wymagane przez NATO 2 proc. Ten pułap wydatków w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego osiągnęło tylko 8 państw, w tym Polska.

Niemcy płacą Rosji miliardy dolarów, kupując z Rosji energię. Miliardy dolarów wydajecie w Rosji, a macie się przed nią bronić. Myślę, że to jest bardzo złe. Myślę, że Niemcy są z tego powodu bardzo niezadowoleni (…) Wydają miliardy, kupując energię od Rosji, a my ich mamy przed tą Rosją bronić? To nie wychodzi za dobrze – mówił w czerwcu amerykański prezydent.

W wywiadzie dla „Washington Post” Donald Trump powiedział, że od sojuszników USA w ramach Paktu Północnoatlantyckiego uzyskał dodatkowe 140 mld dolarów, które w ciągu trzech lat wzrosną do poziomu 400 mld. Zadeklarował również, że fakt, iż wiele państw nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, nie będzie powodem opuszczenia przez Stany Zjednoczone NATO.

Temat relokacji amerykańskich żołnierzy z Niemiec poruszony został również podczas ostatniego spotkania prezydentów Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem 24 czerwca w Waszyngtonie. – Polska, jak mówiłem wielokrotnie, jest jednym z niewielu państw, które wypełniają swoje obowiązki w związku z członkostwem w NATO. Zwłaszcza obowiązki finansowe. Zatem, jeżeli wyślemy tam swoich żołnierzy, to Polacy za to zapłacą – stwierdził wtedy prezydent USA.

Obecnie nad Wisłą stacjonuje 4.5 tys. amerykańskich żołnierzy.    

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Odpust św. Anny w Amerykańskiej Częstochowie

Sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie cieszy się od wielu lat nieustającym nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny, Matki Jezusa – Zbawiciela. Nie mniejszą czcią otaczana jest tu także matka Matki Bożej, św. Anna, której odpust przypadł w tym roku dokładnie w dzień jej wspomnienia, 26 lipca. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com