Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Gazociąg...

Amerykanie rozszerzą sankcje za NordStream2

07-26-2020

– Porzućcie projekt lub poniesiecie konsekwencje – takimi słowami sekretarz stanu Mike Pompeo zwrócił się do firm pomagających w budowie gazociągu NordStream2 z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku. Departament Stanu USA zamierza poszerzyć ich krąg, poprzez zniesienie klauzuli chroniącej ten gazociąg przed sankcjami przewidzianymi w ustawie CAATSA.

CAATSA to ustawa z 2017 roku o przeciwdziałaniu przeciwnikom Ameryki poprzez sankcje. Niektóre jej najostrzejsze sankcje nie dotyczyły rosyjskich projektów związanych z eksportem energii, rozpoczętych przed wejściem w życie ustawy. Teraz ma się to zmienić.

Inwestycje oraz inne działania związane z rosyjskimi gazociągami wiązać się będą z ryzykiem amerykańskich sankcji. To jasne ostrzeżenie dla firm pomagających w rosyjskich szkodliwych projektach, że nie będzie to tolerowane. Porzućcie je teraz lub ryzykujecie konsekwencje – powiedział 15 lipca na konferencji prasowej Mike Pompeo.

Sekretarz Stanu USA stwierdził też, że zarówno Nord Stream 2, jak i druga nitka tzw. Tureckiego Potoku, „to nie są komercyjne projekty”. – To rosyjskie narzędzia, by wykorzystać i poszerzyć zależność Europy od rosyjskich dostaw energii – powiedział Pompeo, dodając, że gazociągi te podważają „transatlantyckie bezpieczeństwo”.

Wśród możliwych sankcji są m.in. zamrożenie środków czy restrykcje wizowe. Jest też senatorski projekt, by objąć nimi m.in. ubezpieczycieli i podmioty zaangażowane w układanie rur.

W grudniu ubiegłego roku – na skutek amerykańskich sankcji – z dalszego udziału w budowie Nord Stream 2 wycofała się szwajcarska firma Allseas. Jej statki układały rury na dnie Morza Bałtyckiego. Długość brakującego do zakończenia budowy podmorskiego odcinka gazociągu wynosi obecnie kilkadziesiąt kilometrów.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Odpust św. Anny w Amerykańskiej Częstochowie

Sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie cieszy się od wielu lat nieustającym nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny, Matki Jezusa – Zbawiciela. Nie mniejszą czcią otaczana jest tu także matka Matki Bożej, św. Anna, której odpust przypadł w tym roku dokładnie w dzień jej wspomnienia, 26 lipca. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com