Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Polska i Węgry...

750 mld zł dla Polski

07-25-2020

– Polska, razem z państwami Europy środkowej, wraca ze szczytu UE jako wielki zwycięzca – mówił po zakończonych negocjacjach w sprawie nowego 7-letniego budżetu Unii Europejskiej premier Mateusz Morawiecki. Z jego łącznej puli 1.8 bln euro, Polska otrzyma 159 mld euro, czyli ponad 750 mld zł. O sukcesie negocjacyjnym zdaniem premiera zdecydowały „twarde liczby i merytoryczne argumenty”.

W dniach 17-21 lipca 2020 roku przywódcy państw członkowskich – po 90 godzinach rozmów – postanowili, że poza zwykłym budżetem na lata 2021-27 (1.076 bln euro), powstanie również tzw. Fundusz Odbudowy po pandemii koronawirusa (750 mld euro). To największy w historii UE pakiet budżetowy, ustanowiony pomimo oporu takich państw jak Szwecja, Holandia, Dania czy Austria.

Wielu przywódców optowało za tym, by wypłata środków była uzależniona od przestrzegania tzw. praworządności, za pomocą której Bruksela od kilku lat próbuje wpływać na politykę rządu Węgier i Polski. W konkluzjach szczytu zapisano, że taki mechanizm powstanie, ale zgodzić będą się na to musiały wszystkie kraje Unii. – Nie ma uzależnienia środków europejskich od praworządności. Wszystkie procedury wymagają jednomyślności w Radzie Europejskiej – podkreślił premier Morawiecki.

Polska otrzyma z Brukseli 750 mld zł na dotacje i niskooprocentowane pożyczki. Środki europejskie Polska może przeznaczyć m.in. na infrastrukturę, budowę dróg, wielkie projekty transformacji energetycznej czy np. na Centralny Port Komunikacyjny. W ostatniej rundzie negocjacyjnej polski rząd uzyskał dodatkowe środki w wysokości 600 mln euro na słabiej rozwinięte regiony Polski wschodniej. Chodzi o woj. lubelskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, podlaskie i świętokrzyskie.

Polska liczy się dziś w UE dużo bardziej niż jeszcze kilka lat temu. Nie mamy tylko głosu doradczego, ale głos decydujący lub współdecydujący. (…) Dzięki sukcesowi negocjacyjnemu w ciągu najbliższych 7 lat Polska może dogonić państwa, które wydawały się poza zasięgiem – mówi premier. Podobnego zdania jest wiele światowych redakcji. „Washington Post” napisał, że Polska i Węgry są „największymi wygranymi szczytu UE ws. budżetu”.            

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Odpust św. Anny w Amerykańskiej Częstochowie

Sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie cieszy się od wielu lat nieustającym nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny, Matki Jezusa – Zbawiciela. Nie mniejszą czcią otaczana jest tu także matka Matki Bożej, św. Anna, której odpust przypadł w tym roku dokładnie w dzień jej wspomnienia, 26 lipca. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com