Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Andrzej Duda...
Rafał Trzaskowski...

Andrzej Duda wygrywa z Rafałem Trzaskowskim!

07-14-2020

51.03 do 48.97 procent głosów – takim stosunkiem Andrzej Duda wygrał z Rafałem Trzaskowskim w II turze wyborów prezydenckich. Oznacza to jego drugą i ostatnią kadencję na stanowisku prezydenta RP. W niedzielę 12 lipca do urn poszło zagłosować ponad 20 mln Polaków, a frekwencja wyborcza wyniosła 68.18 proc. Pełne, oficjalne wyniki poznaliśmy w poniedziałek 13 lipca wieczorem.

Andrzej Duda zdobył 10 mln 440 tys. głosów – o 422 tys. głosów więcej niż Rafał Trzaskowski, który również pokonał barierę 10 mln głosów. Ubiegający się o reelekcję prezydent wygrał w 6 województwach: podkarpackim (70.9 proc.), lubelskim (66.31 proc.), świętokrzyskim (64.41 proc.), podlaskim (60.14 proc.) oraz małopolskim (59.65 proc.). Kandydat Koalicji Obywatelskiej wygrał w 10 pozostałych regionach, ale z mniejszą przewagą. Największym poparciem cieszył się w województwach: pomorskim (59.84 proc.), lubuskim (59.80 proc.) i zachodniopomorskim (58.76 proc.). Z jeszcze większą przewagą Trzaskowski wygrał głosowanie poza granicami kraju (74.12 proc.).

Ten mandat ponad 10 milionów głosów to jest bardzo silny mandat społeczny. To jest jeden z najlepszych wyników w naszej historii ostatnich 30 lat – skomentował politolog profesor Norbert Maliszewski. – Opozycji będzie zależało na tym, aby osłabiać mandat społeczny pana prezydenta Andrzeja Dudy, podważyć wynik głosowania. Ta różnica jednak jest duża, bezpieczna. Będziemy mieli do czynienia z protestami wyborczymi, ale tak było zawsze – dodał.

O wyniku II tury zadecydowali wyborcy z małych miasteczek i wsi. Tam Andrzej Duda zdobył grubo ponad 60 procent głosów, deklasując rywala. Rafał Trzaskowski zdecydowanie wygrał w dużych (64 proc.) i największych miastach (67 proc.), ale to nie wystarczyło do pokonania urzędującego prezydenta. Po raz kolejny sprawdziła się zasada wypowiedziana kilka lat temu przez Grzegorza Schetynę, iż wyborów nie wygrywa się w warszawskim Wilanowie tylko w Końskich (20-tysięczne miasto w województwie świętokrzyskim).

Jeśli chodzi o grupy zawodowe, Andrzej Duda zdecydowanie wygrał wśród rolników i robotników, natomiast Rafał Trzaskowski wśród przedsiębiorców. Jeśli chodzi o wiek wyborców, młodzi poparli kandydata Koalicji Obywatelskiej, zaś najstarsi urzędującego prezydenta.

Niech żyje Polska! Widzieliście tę wspaniałą frekwencję, prawie 70 proc. Dziękuję z całego serca. Jestem bardzo wzruszony – powiedział po ogłoszeniu wyników sondażu exit poll (50.4 do 49.6 proc.) Andrzej Duda, dziękując wyborcom i wszystkim, którzy go wspierali. – Widziałem się z moimi rodakami we wszystkich zakątkach Polski. Dziękuję, że mogłem was słuchać. Dziękuję za wszystkie głosy, także te krytyczne, że wskazaliście mi obszary, którymi trzeba było się zająć – dodał.

Wyniki exit poll podważał na początku Rafał Trzaskowski. – Jestem absolutnie przekonany, że zwyciężymy; wystarczy tylko policzyć głosy – powiedział. – Chciałbym serdecznie podziękować za to, że udało nam się prowadzić tę kampanię w takim stylu, mimo tego, że z tamtej strony była propaganda, my umieliśmy wyciągnąć rękę do innych i dzisiaj z tego miejsca dziękuję panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie za to, że prowadziliśmy tę kampanię, żałuję, że nie udało nam się spotkać, ale przeciwników politycznych trzeba również docenić – dodał prezydent Warszawy.

Prezydent Duda zwrócił się do swojego kontrkandydata z zaproszeniem do Pałacu Prezydenckiego na godzinę 23, ale Rafał Trzaskowski odpisał na Twitterze, że przyjdzie na to czas po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów.

Zwycięstwo Andrzeja Dudy nie przeszło bez echa w Europie i na świecie. „Washington Post” stwierdził, że to „cios dla liberałów, który pomoże PiS kontynuować twardą politykę”. Hiszpańska gazeta „ABC” wskazała, że większość Polaków poparła w niedzielę wizję Polski opartej na tradycyjnych wartościach, takich jak rodzina i patriotyzm. Z kolei „Financial Times” napisał, że Andrzej Duda był gwarantem programów socjalnych, które poprawiły życie polskich rodzin.

W liście gratulacyjnym do prezydenta Dudy premier Węgier Viktor Orban napisał, że jego wygrana jest bardzo ważna z punktu widzenia wzmocnienia Europy środkowej. „Dzięki ścisłej i skutecznej współpracy ostatnich lat przyjacielska więź węgiersko-polska stała się motorem współpracy środkowoeuropejskiej oraz istotnym czynnikiem polityki europejskiej. Pana zwycięstwo miało zaś kapitalne znaczenie z punktu widzenia przyszłego sukcesu wspólnych wysiłków na rzecz wzmocnienia Europy środkowej” – napisał Orban.

Arkadiusz Rogowski

wróć

Fotorelacje

Odpust św. Anny w Amerykańskiej Częstochowie

Sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie cieszy się od wielu lat nieustającym nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny, Matki Jezusa – Zbawiciela. Nie mniejszą czcią otaczana jest tu także matka Matki Bożej, św. Anna, której odpust przypadł w tym roku dokładnie w dzień jej wspomnienia, 26 lipca. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com