Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Tak wyglądała...

Powodzie na południu Polski

06-30-2020

Ostatnia dekada czerwca stała w Polsce pod znakiem ulewnych deszczów. Opady były tak intensywne, że doprowadziły do powodzi na południu kraju. Olbrzymie straty woda wyrządziła przede wszystkim w województwach małopolskim i podkarpackim. Prócz straży pożarnej w pomoc zaangażowane są także Wojska Obrony Terytorialnej.

26 czerwca na Podkarpaciu w wyniku intensywnych opadów deszczu uszkodzonych zostało 380 budynków mieszkalnych, wystąpiły szkody w infrastrukturze drogowej i mostowej. Nieprzejezdne zostały odcinki wielu dróg, także krajowych. W rejonie Rzeszów-Kańczuga-Przeworsk obfite opady spowodowały wezbrania małych potoków i pękania wałów. W Manasterzu doszło do uszkodzenia mostu. Zarządzono też ewakuację mieszkańców posesji zagrożonych zalaniem.

W Małopolsce wezbrane rzeki Stradomka i Tarnawka przelały się przez wał przeciwpowodziowy i zalały centrum Łapanowa. Podtopionych zostało kilkadziesiąt budynków mieszkalnych, gospodarczych, rynek oraz kilkadziesiąt sklepów i punktów usługowych. Kilkadziesiąt osób musiało być ewakuowanych przez strażaków. Trudna sytuacja była również w Limanowej koło Nowego Sącza. Tylko przez jedną noc strażacy musieli interweniować tam aż 170 razy. W Szczyrzycu trzeba było ewakuować szpital. Wezbrany potok porwał tam samochód, którym podróżowały dwie osoby. Uratowano je przy pomocy koparki.

Zarówno w Małopolsce, jak i na Podkarpaciu ucierpiało również wiele prywatnych nieruchomości. Pozalewane zostały piwnice, a gdzieniegdzie nawet wyższe kondygnacje. Straty liczone są w setkach milionów złotych. Poszkodowane tereny odwiedzili prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Odpust św. Anny w Amerykańskiej Częstochowie

Sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie cieszy się od wielu lat nieustającym nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny, Matki Jezusa – Zbawiciela. Nie mniejszą czcią otaczana jest tu także matka Matki Bożej, św. Anna, której odpust przypadł w tym roku dokładnie w dzień jej wspomnienia, 26 lipca. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com