Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Podczas tradycyjnej...
Prezydenci Polski i...
Było to już...
Ceremonia wręczenia...
Prezydenta Dudę...

Prezydent Andrzej Duda gościem prezydenta Donalda Trumpa w Białym Domu

06-26-2020

– Nigdy nie mieliśmy lepszych relacji niż teraz – mówił prezydent Donald Trump, witając prezydenta Andrzeja Dudę w Białym Domu. Ich spotkanie 24 czerwca br. dotyczyło głównie współpracy militarnej, gospodarczej, energetycznej i w zakresie telekomunikacji. Niewykluczone, że część wycofywanych z Niemiec amerykańskich żołnierzy trafi nad Wisłę. Pewna jest już natomiast inwestycja Google w Polsce, szacowana na 2 mld dolarów.

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął swoją wizytę od złożenia kwiatów pod pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie. Pomnik ten został zniszczony przez chuliganów podczas niedawnych zamieszek, ale bardzo szybko został odnowiony przez stronę amerykańską.

W waszyngtońskiej rezydencji ambasadora RP prezydent Duda upamiętnił o. Łucjana Królikowskiego – polskiego franciszkanina i zesłańca syberyjskiego odznaczonego pośmiertnie Orderem Orła Białego. – Człowiek, który nie tylko był zakonnikiem, duchownym, żołnierzem armii gen. Andersa, ale przede wszystkim był wspaniałym człowiekiem, który pomagał młodzieży, dzieciom; który zajął się 150 polskimi dziećmi, które po II wojnie światowej pozostały poza granicami, znajdowały się pod opieką armii gen. Andersa – powiedział Andrzej Duda.

Najważniejszym punktem wizyty prezydenta RP w Waszyngtonie było oczywiście spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem. Andrzej Duda był pierwszym przywódcą, który odwiedził Biały Dom po okresie nasilonej pandemii koronawirusa. Towarzyszyli mu: szef gabinetu prof. Krzysztof Szczerski, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef BBN Paweł Soloch, ambasador Polski w USA Piotr Wilczek oraz kpt. Jacek Siewiera – lekarz z Wojskowego Instytutu Medycznego i szef wojskowo-medycznej misji, która w kwietniu przebywała w Chicago.

To zaszczyt, że mogę Pana tu gościć – witał Donald Trump Andrzeja Dudę. – Bardzo dobrze nam się rozmawia i dobrze pracuje z Polską. Nigdy nie byliśmy tak blisko jak teraz. Przed nami spotkanie dotyczące bardzo ważnych kwestii militarnych i gospodarczych – dodał.

Rozmowa w cztery oczy dotyczyła spraw bezpieczeństwa, gospodarki oraz walki z Covid-19. W wydanym wspólnym oświadczeniu napisali, że „Polskę i Stany Zjednoczone łączy wielowiekowa przyjaźń i partnerstwo oparte na wspólnych wartościach i interesach, silnych więziach międzyludzkich oraz wzajemnym szacunku”. – Jesteśmy dumni z faktu, że od 2016 roku wymiana handlowa pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi wzrosła o ponad 50% i zobowiązujemy się do przeciwdziałania nieuczciwym praktykom handlowym. Będziemy też nadal dążyć do zwiększenia wolumenu wymiany handlowej i inwestycji, zwłaszcza w dziedzinie nowoczesnych technologii – dodano.

Podczas tradycyjnej konferencji prasowej w Ogrodzie Różanym prezydenci poinformowali o podpisaniu dwóch deklaracji. Dotyczą one zakupu technologii nuklearnej przez Polskę oraz inwestycji w sieć 5G. – Pracujemy nad zakończeniem prac nad porozumieniem, które ułatwi Polsce budowę elektrowni jądrowych. Będą kupować razem z jedną z naszych dużych, bardzo dobrych firm, technologię dotyczącą cywilnej energii nuklearnej – powiedział Trump. Polska ma również otrzymać od USA szczepionkę na koronawirusa, gdy będzie już ona gotowa i zatwierdzona.

W sprawie wycofywanych z Niemiec 25 tysięcy żołnierzy amerykańskich prezydent Trump oznajmił, że najprawdopodobniej część z nich „trafi do innych krajów, w tym do Polski”. Przywódca USA po raz kolejny skrytykował Niemcy. – Jak to jest? Płacisz Rosji miliardy dolarów, za które miałbyś być broniony przed Rosją? Myślę, że ludzie w Niemczech nie są z tego zadowoleni, ale to ich wybór. Wydają miliardy, kupując energię od Rosji, a my ich mamy przed tą Rosją bronić? – pytał retorycznie, dodając że tylko Polska i 7 innych krajów NATO wypełnia swoje zobowiązania w ramach Sojuszu.

Prezydent Duda odpowiedział, że zależy mu na obecności amerykańskich żołnierzy w Europie. – Nie miałbym śmiałości powiedzieć prezydentowi USA, gdzie ma wysłać swoich żołnierzy. Natomiast nie przeczę, że zwróciłem się z prośbą do prezydenta Trumpa, żeby nie wycofywał sił z Europy – powiedział, podkreślając, że Polska jest gotowa przyjąć kolejnych amerykańskich żołnierzy (obecnie jest ich 4.5 tys.). – Jeśli ktoś chciałby napaść na Polskę, to nie będzie miękkie lądowanie. Obecność sojusznicza jest dziś dla nas bardzo istotna. To przynosi spokój w moim kraju – ocenił.

Andrzej Duda odniósł się również do ogłoszonej tego samego dnia przez Google inwestycji w Polsce. Za 2 mld dolarów koncern chce stworzyć region Google Cloud w Warszawie. Będzie on częścią infrastruktury obliczeniowej i telekomunikacyjnej firmy w Europie, która kosztowała już ponad 15 mld euro. Miesiąc wcześniej inwestycję nad Wisłą wartą 1 mld dolarów ogłosił Microsoft.

Panie prezydencie, nie mam wątpliwości, że te amerykańskie inwestycje i ich dodatkowy impuls inwestycyjny wynika z bardzo skutecznej polityki, którą razem prowadzimy, a która zwiększa poczucie bezpieczeństwa w Polsce u obywateli i bezpiecznego inwestowania – mówił polski prezydent, podkreślając, że amerykańskie inwestycje w Polsce przyniosą wiele nowych miejsc pracy.

Jedno z pytań dziennikarzy dotyczyło wyborów prezydenckich w Polsce. Andrzej Duda odpowiedział, że poprzez wizytę w Białym Domu realizuje swoje obowiązki prezydenta RP, zaś Donald Trump stwierdził, że polski prezydent „wykonuje w Polsce świetną pracę” i że „ma nadzieję, że osiągnie w nich sukces”. Dodał, że Stany Zjednoczone będą reprezentowane na „bardzo wysokim szczeblu” podczas sierpniowych uroczystości państwowych w Polsce z okazji 100. rocznicy Cudu nad Wisłą.

Pod Białym Domem prezydenta Dudę wspierała grupa amerykańskiej Polonii, w tym członkowie Klubu Gazety Polskiej, marszałek tegorocznej Parady Pułaskiego Jadwiga Kopala oraz bokser Tomasz Adamek. – Widzę, że ludzie zmieniają swoje podejście, widzą, że prawica robi dobrą robotę, choćby te 500+ i te środki, które ludzie dostają. Mam nadzieję, że pójdą głosować i zagłosują na Andrzeja Dudę – powiedział portalowi niezalezna.pl mieszkający w USA pięściarz.

Arkadiusz Rogowski


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1229.html

wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com