Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
– Musieliśmy...

Tarcza chroni miejsca pracy

06-25-2020

Już ponad 100 mld zł trafiło do polskich pracodawców i pracowników w ramach rządowych programów antykryzysowych. Jak szacuje rząd Mateusza Morawieckiego, dzięki Tarczy Antykryzysowej, Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Tarczy Pomocowej Banku Gospodarstwa Krajowego udało się ocalić 5 mln miejsc pracy. W okresie pandemii koronawirusa bezrobocie nad Wisłą wzrosło zaledwie o 0.3 proc.

Wchodząc na tę wojnę z COVID-19, nie znaliśmy żadnych zasad opisanych w podręcznikach. Musieliśmy działać błyskawicznie. Dziś wiemy, że podejmowane przez nas decyzje były najlepszymi z możliwych – mówił premier Morawiecki, podsumowując działania rządu w 100 dni od ogłoszenia stanu epidemii.

Przyznano już m.in. ponad 7 mld zł mikropożyczek dla przedsiębiorców; 5.5 mld zł na ochronę miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych; 3.2 mld zł na tzw. postojowe, zaś zwolnienia z obowiązku opłacenia składek ZUS za okres marzec – maj 2020 przekroczyły 7.5 mld zł. Subwencje z PFR sięgnęły natomiast 51 mld zł.

23 czerwca – tuż przed wylotem do Waszyngtonu – prezydent Duda podpisał tzw. Tarczę 4.0. Zakłada ona m.in. zwiększoną ochronę polskich firm – w momencie, w którym spadły ich wyceny – przed wrogim przejęciem przez inwestorów spoza Europy i OECD; osłonę finansową dla samorządów; dopłaty z budżetu państwa do oprocentowania kredytów bankowych dla firm, jak również łatwiejszy dostęp do wakacji kredytowych dla tych, którzy po 13 marca stracili źródło utrzymania.

Nasze propozycje wypracowaliśmy w dialogu z przedstawicielami pracowników. Jesteśmy też w stałym kontakcie z przedsiębiorcami czy samorządami. Proponujemy rozwiązania dla firm zmagających się z bezprecedensowym kryzysem, aby ułatwić im przetrwanie i ocalenie możliwie dużej liczby miejsc pracy – mówi wicepremier Jadwiga Emilewicz.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com