Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Na sali plenarnej...

Sejm może pracować podczas pandemii

03-26-2020

Posiedzenia Sejmu będą odbywać się zdalnie, a posłowie będą mogli głosować przez internet – takie zmiany w regulaminie Sejmu posłowie przyjęli 26 marca br. Zmiany wymusiła epidemia koronawirusa, ale nowe przepisy będą mogły być stosowane również w przypadku wprowadzenia stanu wyjątkowego, wojennego lub klęski żywiołowej.

Z uwagi na bezpieczeństwo sanitarne, w posiedzeniu Sejmu 26 marca na sali plenarnej obecnych było tylko 41 posłów: 20 z PiS, 12 z KO, 4 z Lewicy, 3 z PSL, 1 z Konfederacji oraz 1 poseł niezrzeszony. Siedzieli między sobą w dużych odległościach. Pozostali obecni w Sejmie posłowie zostali rozsadzeni w innych, mniejszych salach gmachu. Głosowanie przeprowadzono poprzez podniesienie ręki zarówno w sali plenarnej, jak i w innych salach. „Za” zmianą regulaminu Sejmu głosowało 250 posłów, „przeciw” 104, zaś 14 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z nowelizacją, o przyjęciu trybu zdalnych obrad ma decydować marszałek Sejmu po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów. Kancelaria Sejmu ma zapewnić wszystkim posłom dostęp do środków elektronicznych, a swoją obecność będą oni potwierdzać przez zalogowanie się w systemie. Ograniczone czasowo zostały też wystąpienia posłów. Mają one trwać do 3, 5 lub 15 minut w przypadku wystąpień w imieniu klubu. W jednej dyskusji poseł będzie mógł zabrać głos tylko raz.  

Zmiany w regulaminie przyjęto w formie uchwały, dzięki czemu nie musiała trafić do Senatu i podpisu prezydenta. Zrobiono to w celu szybkiego przyjęcia przez Sejm tzw. tarczy antykryzysowej, czyli pakietu osłonowego dla polskiej gospodarki na czas epidemii koronawirusa.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Ostatnie pożegnanie o. Lucjusza Tyrasińskiego w Amerykańskiej Częstochowie

Czasami ciężko sobie wyobrazić konkretne miejsca bez osób, które je tworzyły albo były niemalże dożywotnio wpisane w ich rozwój. W taki sposób z pewnością w historii Amerykańskiej Częstochowy zapisał się o. Lucjusz Tyrasiński, kapłan-zakonnik, były przeor, prowincjał, dyrektor Sanktuarium oraz budowniczy tego świętego miejsca na ziemi amerykańskiej. Ojciec Lucjusz odszedł do Domu Ojca 9 marca 2020 r. Fot. Ryszard Dziedzic, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE, o. Marcin Mikulski OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com