Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Mirosław Piotrowski...
Marek Jakubiak to...

Dwóch kolejnych kandydatów na prezydenta

03-26-2020

Były poseł Marek Jakubiak i był europoseł Mirosław Piotrowski to kolejni politycy, którzy będą ubiegać się o urząd prezydenta RP. Obydwaj złożyli w Państwowej Komisji Wyborczej wymagane prawem 100 tys. podpisów, powiększając liczbę kandydatów do ośmiu.

Wybory prezydenckie w Polsce mają się odbyć 10 maja, a ewentualna II tura dwa tygodnie później. Przełożenia głosowania domaga się opozycja, ale jak na razie wymagany do tego przez konstytucję stan nadzwyczajny nie został w Polsce ogłoszony. Niektórzy kandydaci opozycji mówią nawet o wspólnym wycofaniu się z wyborów, co mogłoby skutkować tym, że na placu boju pozostałby tylko Andrzej Duda (art. 293 kodeksu wyborczego mówi, ze wybory nie mogą się odbyć przy jednym kandydacie). Teraz, gdy do listy kandydatów dołączyli Piotrowski i Jakubiak, taki scenariusz jest mało prawdopodobny.

100 tys. wymaganych do rejestracji kandydata podpisów zebrali już wcześniej: Andrzej Duda (jego sztab zebrał rekordowe 2 mln podpisów), Małgorzata Kidawa-Błońska, Władysław Kosiniak-Kamysz, Krzysztof Bosak, Szymon Hołownia i Robert Biedroń.

Muszę przyznać, że po ogłoszeniu stanu epidemicznego ta zbiórka praktycznie stanęła w miejscu – powiedział Mirosław Piotrowski. – Oczywiście ze swojej strony dbaliśmy o środki ostrożności, ale ludzie bali się brać do ręki arkusze, chcieli podpisywać się własnym długopisem. Nie wspominając o tym, że wiele osób nie wychodziło z domów. Niektórzy mówili też, że po co zbieramy podpisy, jak ich zdaniem wybory i tak nie odbędą się w terminie – dodał.

Piotrowski kojarzony jest ze środowiskiem Radia Maryja i Telewizji Trwam. – Pana profesora Mirosława Piotrowskiego bardzo szanuję, ma ogromną wiedzę. To bardzo kulturalny człowiek, jest z dobrej rodziny. Ale nie mogę powiedzieć, że Radio Maryja, czy ja osobiście, że to jest nasz kandydat. W żadnym wypadku. Tak po prostu nie jest – oznajmił na antenie TV Trwam ojciec Tadeusz Rydzyk.

Z kolei Marek Jakubiak to były poseł Kukiz'15, a obecnie szef prawicowej, pozaparlamentarnej Federacji Rzeczypospolitej. – Cieszę się bardzo, że przedstawiciele wszystkich ugrupowań wpadli w panikę. To znaczy, że mam szansę w wyborach i kampanii prezydenckiej – powiedział na antenie Polsatu Jakubiak.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Ostatnie pożegnanie o. Lucjusza Tyrasińskiego w Amerykańskiej Częstochowie

Czasami ciężko sobie wyobrazić konkretne miejsca bez osób, które je tworzyły albo były niemalże dożywotnio wpisane w ich rozwój. W taki sposób z pewnością w historii Amerykańskiej Częstochowy zapisał się o. Lucjusz Tyrasiński, kapłan-zakonnik, były przeor, prowincjał, dyrektor Sanktuarium oraz budowniczy tego świętego miejsca na ziemi amerykańskiej. Ojciec Lucjusz odszedł do Domu Ojca 9 marca 2020 r. Fot. Ryszard Dziedzic, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE, o. Marcin Mikulski OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com