Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Tarcza...

212 mld zł na wsparcie gospodarki

03-20-2020

– Chcemy zmniejszyć negatywnie skutki koronawirusa poprzez odpowiednie działania inwestycyjne i gospodarcze – mówił 18 marca br. premier Mateusz Morawiecki, ogłaszając wraz z prezydentem Andrzejem Dudą pakiet pomocowy dla polskiej gospodarki. Wartość tzw. tarczy antykryzysowej ma wynieść 212 mld zł, czyli 9,2 proc. PKB. Z kolei Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe do najniższego w historii poziomu.

Projekt „Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2” obejmie 5 filarów: bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochronę zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego i program inwestycji publicznych.

Państwo pokryje 40 proc. wynagrodzenia do wysokości przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, które wynosi ok. 5 tys. zł brutto. Kolejne 40 proc. weźmie na siebie pracodawca, a pozostałe 20 proc. pracownik. – Jestem przekonany, że dzięki temu parę milionów osób, może nawet 3-4 mln osób, będzie bezpieczniejsze na rynku pracy – powiedział premier.

Z kolei osoby na umowach cywilnoprawnych (np. umowa o dzieło czy zlecenie) i samozatrudnione dostaną 2 tys. zł brutto. To pierwszy po 1989 roku przypadek, w którym na pomoc państwa mogą liczyć osoby nie odprowadzające składek na ubezpieczenie społeczne.

Przedsiębiorcy będą mogli liczyć m.in. na gwarancje kredytowe, finansowanie leasingu dla firm transportowych, mikropożyczki do 5 tys. zł, odsunięcie płatności ZUS czy rozłożenie składek na ZUS na raty.

7,5 mld zł otrzyma służba zdrowia. – Na jednoimienne szpitale zakaźne, sprzęty ochronne, aparaturę medyczną niezbędną do modernizacji bazy szpitalnej i walki z koronawirusem – wyliczał Mateusz Morawiecki.

Ostatnim filarem pakietu są inwestycje publiczne. – Chcemy zastosować klasyczny impuls inwestycyjny po stronie państwa i budujemy fundusz co najmniej 30 mld zł na drogi samorządowe, cyfryzację, ochronę środowiska, modernizację szkół i szpitali – tłumaczył szef rządu.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopę referencyjną (główna stopa NBP) z 1,5 do 1 proc. Dzięki temu obniżą się raty kredytobiorców. Z kolei banki zyskają na obniżce z 3,5 do 0,5 proc. stopy rezerw obowiązkowych oraz podniesieniu ich oprocentowania z 0,5 do 1 proc.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Ostatnie pożegnanie o. Lucjusza Tyrasińskiego w Amerykańskiej Częstochowie

Czasami ciężko sobie wyobrazić konkretne miejsca bez osób, które je tworzyły albo były niemalże dożywotnio wpisane w ich rozwój. W taki sposób z pewnością w historii Amerykańskiej Częstochowy zapisał się o. Lucjusz Tyrasiński, kapłan-zakonnik, były przeor, prowincjał, dyrektor Sanktuarium oraz budowniczy tego świętego miejsca na ziemi amerykańskiej. Ojciec Lucjusz odszedł do Domu Ojca 9 marca 2020 r. Fot. Ryszard Dziedzic, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE, o. Marcin Mikulski OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com