Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Minister zdrowia...

Koronawirus w Polsce. Czy działania prewencyjne przyniosą efekt?

03-23-2020

– Mamy wybór: ograniczenie aktywności społecznej do minimum albo dziesiątki tysięcy chorych, a do tego setki zmarłych – o takiej alternatywie wprost mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski. Polacy tę sytuację zdają się doskonale rozumieć. Zdecydowana większość społeczeństwa nie wychodzi bez potrzeby z domu, dzięki czemu epidemia koronawirusa nad Wisłą nie przybiera takich rozmiarów jak we Włoszech czy Hiszpanii.

Na dzień 20 marca br. ofiar koronawirusa w Polsce jest 6, zaś zarażonych niespełna 400 osób. Wśród zakażonych są m.in. minister środowiska Michał Woś, europoseł Adam Jarubas, radny Szczecina Dariusz Matecki czy muzyk Krzysztof Drabikowski. W kwarantannie domowej pozostawało prawie 30 tysięcy, a pod nadzorem epidemiologicznym prawie 50 tysięcy osób.

W rozmowie z dziennikarzami minister zdrowia nie ukrywa, że liczba przypadków koronawirusa w Polsce może wkrótce przekroczyć tysiąc. – Liczymy jednak, że za tydzień, może dwa tygodnie efekt przyniosą nasze działania prewencyjne, jak zamknięcie szkół, przedszkoli czy galerii handlowych i liczba nowych zakażeń wyhamuje – powiedział w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się nowego wirusa, produkcję przestawiło wiele firm, w tym spółki Skarbu Państwa. Wiele szwalni rozpoczęło szycie maseczek, zaś Orlen i KGHM rozpoczęły produkcję płynu do dezynfekcji rąk. – W bardzo szybkim tempie udało nam się dostosować produkcję tak, aby aktywnie włączyć się w działania rządu związane ze wzmocnieniem bezpieczeństwa sanitarnego kraju – mówił w zakładzie w Jedliczu na Podkarpaciu prezes Orlenu Daniel Obajtek.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Wirtualny Polsko-Amerykański Festiwal w Amerykańskiej Częstochowie

Kierownictwo Festiwalu w porozumieniu z ojcami paulinami podjęło decyzję o przeprowadzeniu pierwszego w historii Sanktuarium Wirtualnego Polsko-Amerykańskiego Festiwalu. Festiwal odbył się w internecie, 7 września, w godzinach 4-8 pm. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com