Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Strona rządowa, jak...

Wybory prezydenckie zostaną przesunięte?

03-19-2020

W związku z epidemią koronawirusa coraz częściej padają apele o przełożenie tegorocznych wyborów prezydenckich. I tura ma się odbyć 10 maja, a II – jeśli będzie potrzebna – 24 maja. O przesunięcie tych terminów najgłośniej apelują kandydaci opozycji. Z kolei strona rządowa, jak i sam prezydent, stoją na razie na stanowisku, że nie ma konieczności zmiany terminu.

Stan zagrożenia epidemicznego spowodował de facto zawieszenie kampanii wyborczej w całej Polsce. Żaden z kandydatów nie organizuje spotkań z wyborcami, a konferencje prasowe odbywają się przez internet. To zdaniem wielu może znacząco wpłynąć na wynik wyborów.

Jeżeli nie będzie można robić kampanii, to nie można robić wyborów – powiedział kandydat PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Nie ma sprawy ważniejszej niż zdrowie Polaków i zatrzymanie koronawirusa – dodał, proponując przełożenie wyborów na jesień.  

Podobnego zdania jest Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji. – Można przypuszczać, że ludzie nie pójdą głosować. Kto będzie chciał pracować w komisjach wyborczych? Wszyscy będą się bali się o swoje zdrowie – stwierdził w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.        

Zgodnie z Konstytucją z 1997 roku wybory można przesunąć wyłącznie wtedy, gdy jest formalnie wprowadzony stan nadzwyczajny. Taki nie został jednak w Polsce wprowadzony.

Nie ma dzisiaj przesłanek do tego, żeby wprowadzać stan nadzwyczajny – powiedział w rozmowie z wp.pl wicepremier Jacek Sasin. – Proponowałbym, aby nie podążać tą drogą, aby dla jednego tylko i wyłącznie celu politycznego – przesunięcia terminu wyborów – wprowadzać stan nadzwyczajny, który dla bardzo wielu Polaków oznacza daleko idące restrykcje – dodał.

Taki sam sygnał płynie z pałacu prezydenckiego. – Ja jestem przekonany, mam 100 proc. pewności w tym zakresie, że państwo dzisiaj funkcjonuje normalnie w tym sensie konstytucyjnym: wszystkie organa państwa działają, podejmujemy decyzje, podejmujemy konkretne rozwiązania, które są wdrażane – stwierdził rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski

W wyborach prezydenckich głosować może również Polonia. Jeśli ich termin nie zostanie zmieniony, Polacy w Stanach Zjednoczonych będą mogli oddać swój głos prawdopodobnie w sobotę 9 maja.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Ostatnie pożegnanie o. Lucjusza Tyrasińskiego w Amerykańskiej Częstochowie

Czasami ciężko sobie wyobrazić konkretne miejsca bez osób, które je tworzyły albo były niemalże dożywotnio wpisane w ich rozwój. W taki sposób z pewnością w historii Amerykańskiej Częstochowy zapisał się o. Lucjusz Tyrasiński, kapłan-zakonnik, były przeor, prowincjał, dyrektor Sanktuarium oraz budowniczy tego świętego miejsca na ziemi amerykańskiej. Ojciec Lucjusz odszedł do Domu Ojca 9 marca 2020 r. Fot. Ryszard Dziedzic, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE, o. Marcin Mikulski OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com