Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
W związku z...

USA i Unia Europejska zamknęły granice

03-19-2020

Od północy 13 marca obowiązuje 30-dniowy zakaz wszystkich przyjazdów i przylotów z Europy na teren Stanów Zjednoczonych. Początkowo prezydent Donald Trump wydał go wobec 26 krajów starego kontynentu, w tym Polski, ale już po kilku dniach restrykcje objęły również Wielką Brytanię i Irlandię. Decyzja jest tłumaczona faktem, iż Unia Europejska nie podjęła wystarczających środków ostrożności i ograniczeń podróży do Chin i innych zapalnych miejsc koronawirusa. Swoje granice zewnętrzne zamknęła też Unia.

Zakaz wjazdu do USA nie dotyczy osób, dla których Stany to miejsce stałego pobytu oraz najbliższych członków rodzin obywateli amerykańskich. Restrykcje obejmują natomiast obcokrajowców, którzy w ciągu ostatnich 14 dni (od wydania decyzji) byli w którymkolwiek z 28 europejskich krajów. Z kolei 18 marca USA zamknęły granicę z Kanadą, pozwalając jednak na ruch towarowy. Rozważane jest też wprowadzenie nowych ograniczeń w podróżowaniu wewnątrz Stanów Zjednoczonych.

Decyzje administracji w Waszyngtonie odbiją się na poszkodowanej już wcześniej kryzysem branży lotniczej. Między Europą i USA odbywa się zwykle ponad 3500 lotów tygodniowo.

Obserwujemy sytuację i dostosowujemy naszą siatkę połączeń do decyzji władz amerykańskich o wstrzymaniu ruchu między Europą a USA. Nasze zespoły obecnie pracują nad rozwiązaniami dopasowanymi do nowych regulacji i naszych możliwości przewozowych – oznajmiły Polskie Linie Lotnicze LOT.

Na okres 30 dni zamknięte zostały też zewnętrzne granice Unii Europejskiej. Przywódcy państw członkowskich podjęli taką decyzję 17 marca. – Żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa na świecie, uzgodniliśmy wzmocnienie naszych zewnętrznych granic poprzez wprowadzenie skoordynowanych, tymczasowych ograniczeń dla podróży, które nie są niezbędne – poinformował na konferencji prasowej w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Z kolei na wewnętrznych granicach Unii zamknięto wiele przejść, a na tych pozostawionych wprowadzono kontrole. Spowodowało to olbrzymie korki na granicach oraz problemy z powrotem obywateli do swoich krajów przez teren innego państwa. Potrzebne były dodatkowe, bilateralne rozmowy na najwyższym szczeblu.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Ostatnie pożegnanie o. Lucjusza Tyrasińskiego w Amerykańskiej Częstochowie

Czasami ciężko sobie wyobrazić konkretne miejsca bez osób, które je tworzyły albo były niemalże dożywotnio wpisane w ich rozwój. W taki sposób z pewnością w historii Amerykańskiej Częstochowy zapisał się o. Lucjusz Tyrasiński, kapłan-zakonnik, były przeor, prowincjał, dyrektor Sanktuarium oraz budowniczy tego świętego miejsca na ziemi amerykańskiej. Ojciec Lucjusz odszedł do Domu Ojca 9 marca 2020 r. Fot. Ryszard Dziedzic, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE, o. Marcin Mikulski OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com