Raporty specjalne

poleć serwis drukuj

Rozpoczęły się ćwiczenia Defender-Europe 20

03-09-2020

Ćwiczenia wymagają...
Na przełomie...
Pierwsze kolumny...

37 tysięcy żołnierzy z 18 państw weźmie udział w rozpoczętych w lutym br. międzynarodowych ćwiczeniach Defender-Europe 20. Ich organizatorem jest Dowództwo Wojsk Lądowych USA w Europie, a głównym celem zbudowanie gotowości bojowej wojsk amerykańskich w Europie środkowo-wschodniej, w tym w Polsce. Ćwiczenia wymagają największego po 1989 roku przerzutu wojsk amerykańskich do Europy.

W ramach ćwiczeń Defender-Europe 20 do Europy przybędzie łącznie 20 tysięcy dodatkowych amerykańskich żołnierzy. Pierwsze kolumny żołnierzy ze sprzętem wojskowym z USA, m.in. hummerami, cysternami i pojazdami niskopodwoziowymi, wjechały do Polski w piątek 28 lutego br. Wkrótce dołączą do nich żołnierze brytyjscy i niemieccy. W ćwiczeniach wezmą udział również: Belgia, Kanada, Czechy, Dania, Hiszpania, Estonia, Francja, Gruzja, Włochy, Holandia, Węgry, Litwa, Łotwa, i Rumunia.

Defender-Europe 20 prowadzone będzie w kilku fazach. Na przełomie kwietnia i maja br. odbędzie się ćwiczenie Swift Response – operacja desantu powietrznego prowadzona na poligonach krajów bałtyckich i Gruzji. W jego ramach na Litwie z amerykańską Dywizją Powietrznodesantową współpracować będzie 6. Brygada Powietrzno-Desantowa z Krakowa.

Następne będą ćwiczenia dowódczo-sztabowe. Wezmą w nich udział: Dywizja z USA, 12. Dywizja Zmechanizowana i Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód ze Szczecina oraz Wielonarodowa Dywizja Północ-Wschód z Elbląga. Częścią tej fazy ćwiczenia będzie także ćwiczenie artyleryjskie DYNAMIC FRONT.

Najważniejsze manewry odbędą się w dniach od 15 do 22 maja br. Zaplanowano wtedy wiele mniejszych ćwiczeń prowadzonych przez poszczególne kraje, z udziałem wojsk, które przybyły do Europy. Będą to: SPRING STORM – desant morski amerykańskiego batalionu piechoty morskiej w Estonii (bez udziału wojsk polskich); SABER STRIKE – przemieszczenie wojsk i sprzętu USA na teren Litwy przez terytorium Polski; oraz ALLIED SPIRIT XI – pokonywanie przeszkody wodnej.

Jak czytamy na stronie Wojska Polskiego, powierzenie Polsce roli państwa gospodarza to „wyraz zaufania strony amerykańskiej do Polski jako sojusznika” oraz „dowód na rolę, jaką Polska odgrywa w międzynarodowym systemie budowy i umacniania bezpieczeństwa”. W Polsce siły sojusznicze będą obecne w: Bartoszycach, Bemowie Piskim, Biedrusku, Bydgoszczy, Drawsku Pomorskim, Gdyni (Babie Doły), Kielcach, Krakowie, Mirosławcu, Morągu, Powidzu, Pruszczu Gdańskim, Szczecinie, Świdwinie, Świętoszowie, Toruniu, Ustce, Wędrzynie i Żaganiu.

Polska wraz z sojusznikami ze Stanów Zjednoczonych oraz innych krajów partnerskich włączyła się w realizację jednego z największych od 25 lat ćwiczenia organizowanego przez armię amerykańską w Europie – mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas odprawy przed ćwiczeniami Defender-Europe 20. – Ćwiczony w ramach Defender-Europe 20 strategiczny przerzut sił jest jedną z kluczowych zdolności niezbędnych do zapewnienia Polsce trwałego bezpieczeństwa. To ćwiczenie jest wyrazem naszego wspólnego zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa. Defender-Europe 20 to także możliwość sprawdzenia się Wojska Polskiego pod względem planowania logistyki i koordynacji – dodał.

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher stwierdziła, że Defender-Europe 20 to „dowód na zaangażowanie USA w Europie i żywotności gwarancji zapisanych w art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego”. – Polska jest kluczowa w tych wysiłkach i nie jest żadną przesadą, by powiedzieć, że Defender-Europe 20 nie mógłby się wydarzyć bez Polski. Jestem bardzo wdzięczna naszym partnerom w rządzie polskim, jak również siłom zbrojnym za ich wspaniałą koordynację i zaangażowanie – dodała Mosbacher.

Co ciekawe, zaproszenie do obserwowania części ćwiczenia Defender-Europe 20 w Polsce otrzyma Rosja. – Federacja Rosyjska podobnie jak inne państwa uczestniczące w OBWE otrzyma zaproszenie do udziału w obserwacji ćwiczenia Defender-Europe 2020, w części odbywającej się na terytorium Polski – podało Ministerstwo Obrony Narodowej RP. – By zapewnić maksimum przejrzystości, kraje gospodarze mogą zaprosić przedstawicieli z OBWE, by mogli wziąć udział w ćwiczeniu, obserwować je i potwierdzić jego defensywny charakter – potwierdza gen. dyw. Andrew Rohling, zastępca dowódcy amerykańskich wojsk lądowych w Europie (USAREUR).

Równolegle z Defender-Europe 20 nad Wisłą będzie się odbywało ćwiczenie Anakonda, czyli największe cykliczne manewry organizowane przez Polskę.          

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Ostatnie pożegnanie o. Lucjusza Tyrasińskiego w Amerykańskiej Częstochowie

Czasami ciężko sobie wyobrazić konkretne miejsca bez osób, które je tworzyły albo były niemalże dożywotnio wpisane w ich rozwój. W taki sposób z pewnością w historii Amerykańskiej Częstochowy zapisał się o. Lucjusz Tyrasiński, kapłan-zakonnik, były przeor, prowincjał, dyrektor Sanktuarium oraz budowniczy tego świętego miejsca na ziemi amerykańskiej. Ojciec Lucjusz odszedł do Domu Ojca 9 marca 2020 r. Fot. Ryszard Dziedzic, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE, o. Marcin Mikulski OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com