Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
Badania na obecność...

Koronawirus dotarł do Polski

03-06-2020

W środę 4 marca br. potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. To 66-latek z Cybinki w województwie lubuskim, który wrócił z Niemiec. Temperatura jego ciała przekraczała 39 stopni, ale szybka hospitalizacja w szpitalu w Zielonej Górze przynosi dobre efekty. Na całym świecie liczba zarażonych wynosi około 100 tysięcy, a ofiar jest ponad 3 tysiące. Premier i minister zdrowia zapewniają, że Polska jest przygotowana na nowego wirusa.

Tak jak obiecywaliśmy, gdy tylko pojawi się dodatni wynik testu, natychmiast zostaną państwo poinformowani i dziś to się stało. W nocy otrzymaliśmy dodatni wynik pierwszego pacjenta, który ma potwierdzone zachorowanie na koronawirusa w Polsce – powiedział rano 4 marca minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Wszystkie osoby, które miały styczność z zarażonym 66-latkiem objęte zostały kwarantanną domową. Badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 z chińskiego Wuhanu, który wywołuje chorobę COVID-19, prowadzone są w 13 laboratoriach w Polsce: w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym oraz laboratoriach w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Warszawie i Poznaniu.

Uruchomiona została też specjalna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia koronawirusa. Działa całodobowo, siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 800-190-590.

3 marca Sejm przyjął specustawę ws. koronawirusa. Zawiera ona przepisy dotyczące zamykania szkół, możliwości pozostania dzieci w domu z rodzicami, którym będzie przysługiwać 14-dniowe świadczenie opiekuńcze oraz zachowania uposażeń nauczycieli. Za przyjęciem specustawy zagłosowało 400 posłów, 11 było przeciw, zaś 7 wstrzymało się od głosu.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Ostatnie pożegnanie o. Lucjusza Tyrasińskiego w Amerykańskiej Częstochowie

Czasami ciężko sobie wyobrazić konkretne miejsca bez osób, które je tworzyły albo były niemalże dożywotnio wpisane w ich rozwój. W taki sposób z pewnością w historii Amerykańskiej Częstochowy zapisał się o. Lucjusz Tyrasiński, kapłan-zakonnik, były przeor, prowincjał, dyrektor Sanktuarium oraz budowniczy tego świętego miejsca na ziemi amerykańskiej. Ojciec Lucjusz odszedł do Domu Ojca 9 marca 2020 r. Fot. Ryszard Dziedzic, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE, o. Marcin Mikulski OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com