Raporty specjalne

poleć serwis drukuj
W obchodach na...
Uroczystości w...
– Pamięć o...
Prezydenci Polski i...

75. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau

02-08-2020

– Fałszowanie historii II wojny światowej oraz instrumentalne wykorzystywanie Auschwitz dla jakichkolwiek celów to bezczeszczenie pamięci ofiar, których prochy są tutaj rozsypane – mówił prezydent Andrzej Duda podczas głównych uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Odbyły się one 27 stycznia br. – kilka dni po kontrowersyjnych obchodach tej samej rocznicy w Jerozolimie, na których zaprezentowano błędne mapy Europy z okresu II wojny światowej.                        

W obchodach na terenie byłego obozu Auschwitz udział wzięło 200 byłych więźniów oraz 61 delegacji państwowych. Obecni byli królowie Holandii i Hiszpanii, książę Norwegii, prezydenci Austrii, Izraela, Niemiec, Słowenii oraz premierzy Czech i Grecji. Delegacji Stanów Zjednoczonych przewodniczył Sekretarz Skarbu Steven Mnuchin, zaś Rosję reprezentował ambasador Siergiej Andriejew.

Pamięć musi trwać

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz byłych więźniów wieńca przed Ścianą Śmierci. Następnie prezydenci Polski i Izraela złożyli kwiaty przed pomnikiem jednego z największych bohaterów XX wieku – rotmistrza Witolda Pileckiego.

Ludobójstwo, popełnione tutaj przez funkcjonariuszy hitlerowskiej III Rzeszy, pochłonęło ponad milion trzysta tysięcy istnień ludzkich. Byli wśród nich Polacy, Romowie, jeńcy sowieccy – ale przede wszystkim Żydzi, których zgładzono tu przeszło milion sto tysięcy – przypomniał podczas swojego przemówienia prezydent Duda. – Nienawiść, szowinizm, nacjonalizm, rasizm, antysemityzm przybrały tu postać masowego, zorganizowanego, metodycznego mordu. Nigdy indziej ani nigdzie indziej nie przeprowadzono eksterminacji ludzi w podobny sposób – dodał.

Gospodarz uroczystości przypomniał również, że Niemcy usiłowali zatrzeć ślady swoich zbrodni. – Niszczyli budynki i dokumentację ludobójstwa. Zgładziwszy miliony, chcieli unicestwić także pamięć o nich. To się jednak nie udało. Uratowani zostali Świadkowie, z których ostatnimi jesteście Wy, Czcigodni Ocaleni. I zachowane zostało to miejsce – materialny dowód i symbol Holokaustu – mówił prezydent, dodając, że prawda o Holokauście nie może umrzeć. – Pamięć o Auschwitz musi trwać, żeby zagłada nigdy więcej się nie powtórzyła – zakończył swoje przemówienie.

Na zakończenie obchodów Para Prezydencka wraz z byłymi więźniami Auschwitz oraz przedstawicielami delegacji państwowych przemaszerowała pod Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu. Tam oddano hołd pomordowanym w KL Auschwitz-Birkenau.      

Amerykanie pamiętają                   

W wyjątkowy sposób 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz uczcił prezydent USA Donald Trump, który ustanowił 27 stycznia 2020 r. Narodowym Dniem Pamięci. Proklamacja została złożona w Oświęcimiu na ręce prezydenta Andrzeja Dudy. Czytamy w niej m.in.: „Ludziom ogarniętym nienawiścią nie mogą się nigdy udać próby pomniejszania, wypierania albo wymazywania Holokaustu z naszej pamięci i podręczników historii. Naszym podstawowym wspólnym obowiązkiem jest uczynić wszystko, by każde następne pokolenie znało prawdę.”

Na 6 dni przed oficjalnymi obchodami 75. rocznicy były obóz w Auschwitz-Birkenau odwiedziła spikerka izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Spotkała się tam m.in. z marszałek Sejmu Elżbietą Witek i marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Politycy złożyli wieńce, odmówili ekumeniczną modlitwę i rozmawiali o historii II wojny światowej.

Kontrowersje wzbudziła relacja z tej wizyty, jaka ukazała się na oficjalnej stronie spikera Izby Reprezentantów. Pelosi zupełnie pominęła w niej fakt, iż w obozie tym zginęło około 140 tys. Polaków.

List w tej sprawie do Nancy Pelosi skierował Komitetu Obchodów Rocznic Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego, w skład którego wchodzą m.in. oddziały Kongresu Polonii Amerykańskiej i innych polonijnych organizacji patriotycznych. Jego autorzy przypomnieli spikerce Izby Reprezentantów, że Polacy również byli ofiarami obozu w Auschwitz-Birkenau. – Mamy nadzieję, że Pani biuro naprawi ten błąd, uwzględniając Polaków na liście narodów, które były poddane eskterminacji przez hitlerowskie Niemcy – zaapelowali.

Tego samego dnia – w czwartek 23 stycznia – Nancy Pelosi zrehabilitowała się na swoim Twitterze. Zamieściła zdjęcie sprzed obozowej bramy wraz z tekstem: „Jesteśmy wdzięczni, że nasz pierwszy przystanek tej wizyty, przed wyprawą na uroczystości w Jerozolimie, był w Auschwitz-Birkenau, gdzie zginęło tak wielu Żydów, Polaków i innych. Nigdy więcej”.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com